„Schmidt Jenő, a TÖOSZ elnöke az MTI érdeklődésére pénteken elmondta: az előző nap bejelentett alapelvek között vannak jó és vannak rossz elemek, az viszont „üdvözlendő, hogy végre eldőlt, strukturálisan mik az irányok”. Hangsúlyozta: a munka igazából most kezdődik, ugyanis „a pénz kérdésköre még odébb van, és az lesz a húsbavágó”.
Az önkormányzati érdekképviselet vezetője sajnálatát fejezte ki az alapfokú oktatás állami kézbe vétele kapcsán. Mint indokolta, az önkormányzatok nagyon sok pénzt fektettek bele az infrastrukturális fejlesztésekbe, és nem érti, mitől lesz a feladatra az államnak több pénze.
Jelezte azt is, hogy korábban volt javaslatuk arra, hogy az általános iskolák maradjanak önkormányzati kézben, de mindenképpen szükségesnek tartották a kormányhivatalokban egy olyan team felállítását, amely folyamatosan figyelemmel kíséri a létszámadatokat, és gyors intézkedésekre kötelezi az önkormányzatokat, illetve ellenőrzi a pedagógusok munkáját.
Kitért arra is, hogy hiányolja a nemzetiségi oktatás, valamint az alapfokú művészeti oktatás kérdéskörét.
Schmidt Jenő a legrosszabbnak az egészségügyet érintő bejelentést tartja. Mint mondta, a legtöbb forrást igénylő területek – vagyis az alap- és járóbeteg-ellátás – maradnának az önkormányzatoknál. Az állami kézbe kerülő kórházak kapcsán úgy fogalmazott: „amikor én osztom a pénzt, akkor a saját intézményeimet ki fogom stafírozni, mert mégsem mondhatom azt, hogy rosszul megy”. Hozzátette: a többi területre viszont kevesebb pénz juthat, és ez „nem szerencsés”.
A TÖOSZ elnöke pozitívumként említette az államigazgatás és az önkormányzatiság szétválását. Mint mondta, ez azért üdvözlendő, mert ma már a polgármesteri hivatalok munkájának 60 vagy nagyobb százalékát állami feladatok teszik ki.
Ugyancsak jónak találja, hogy minden településen lesz polgármester, illetve hogy a településfejlesztés, településrendezés és településtisztaság kérdésköre „végérvényesen” az önkormányzatoknál marad.”
Forrás:
TÖOSZ: most kezdődik az igazi munka, Népszava, 2011. augusztus 19.