„Az ingyen Windows és Office kora lejárt – legalábbis a CD-ről telepíthető változatoké. De a Tisztaszoftver Program nem halt meg, csak új alakot öltött.
A Microsoft szemszögéből
Tegnap jelentette be a Microsoft Magyarország, hogy Digitális Oktatási Alapcsomag néven ingyen bocsátja a (köz)oktatásban tanulók számára a levelezéshez, csoportmunkához, intranetezéshez és videokonferenciák létrehozásához szükséges szoftvereket. Mindezt online felületen keresztül, vagyis a mintegy 2 millió általános és középiskolai diák, illetve egyetemi hallgató a kedvezményezettje a cég globális programja keretén belül kidolgozott, és a magyar kormánynak felajánlott kezdeményezésnek Ezek online igénybevételéhez az intézményeknek nincs szükségük saját szerverparkra, így az üzemeltetési és energiaköltségeket is megtakarítják. A beszerzési költségek ráadásul az államot sem terhelik: a szoftvercég magyar vállalata ugyanis a hazai gazdaság versenyképességébe való befektetésnek tekinti az 52 milliárdos felajánlást.A bejelentett szolgáltatás magában foglalja az Office 365 csomag második szintjének minden elemét. A szolgáltatáscsomag tényleges működési környezetet biztosít, elemei közé tartozik az Exchange Online (nagyvállalati szintű hatékonyságot nyújtó levelezőrendszer) és a Sharepoint Online (tartalomtárolás és -menedzsment, például oktatási anyagok vagy egyéb dokumentumok megosztása, csoportmunka, kilépés a webre). A Digitális Oktatási Alapcsomag által kínált tanulási környezetet a diákok és hallgatók az iskolán kívülről, otthonról is elérhetik. Ennek köszönhetően a jövő nemzedéke már a tanulmányai során közvetlen tapasztalatot szerezhet arról, mit jelent a távoli munkavégzés, a coworking és a mobilitás egy olyan korban, ahol a felhő-alapú szolgáltatások alapvetően változtatják meg az emberek viszonyát a munkaidő, vagy a fizikai értelemben vett munkahely fogalmaihoz.
Az alapcsomag igénybevételére nem az érdeklődő intézményeknek kell jelentkezniük, a lehetőségről a Microsoft Magyarország szakemberei tájékoztatják majd a kedvezményezett oktatási, képzési helyeket – előreláthatólag még az új tanév kezdetéig bezárólag.
És a Windows?
Amint arról tavaly év végén írtunk, az Orbán-kormány költségcsökkentési okokból hirtelen felmondta a redmondi szoftveróriás hazai leányával évek óta fennálló megállapodást, melynek keretei között az oktatásban résztvevők ingyen (vagyis az adófizetők pénzéből) juthattak legális licencekhez. A Microsoft szoftverek tavalyelőtt 1,5 milliárd, tavaly 1,13 milliárd forintba kerültek az adófizetők számára, az elmúlt 12 évben pedig összesen 12 milliárd forintot költött erre az állam.Februárban számoltunk be arról, hogy – akkor konkrétan még nem tisztázott – megállapodás született a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és a Microsoft között a Tisztaszoftver program folytatásáról. Ez öltött most alakot a héten, cloud formában; az azonban még mindig nem tisztázott, hogy maga az operációs rendszer hogyan lesz hozzáférhető a hallgatók és oktatóik számára. Míg ugyanis egy irodai alkalmazáscsomag, prezentációkészítő stb. futhat felhőből, addig az operációs rendszernek – legalább egy operációs rendszernek – muszáj jelen lennie a gépen.
Az vélhetően a Microsoft számára sem elfogadható helyzet, ha a diákok Linux vagy warez Windows alól csatlakoznának a felhőben kialakított Windows-os környezetbe…”
Forrás:
Felhőbe kényszerített diákok, Szilágyi Szabolcs, Computerworld, 2012. június 15.