„A Tanács következtetéseket fogadott el az Európai Kutatási Térség (EKT) irányításáról, valamint elfogadta az európai kutatási és innovációs (K+I) paktumot, amelyek prioritásokat és észszerűsített irányítási keretet határoznak meg az EKT-re vonatkozóan, beleértve az EKT-vel kapcsolatos, a 2022 és 2024 közötti időszakra szóló szakpolitikai programot is.
Elnökségünk egyik legfontosabb prioritása a kutatás és az innováció. A Covid19-válság elleni küzdelem megmutatta, hogy mennyire fontos a kutatás és az innováció a reziliens és versenyképes Európa megőrzése és előmozdítása szempontjából. Ezért is jelent nagy előrelépést ez az első EKT szakpolitikai program. Olyan konkrét tevékenységeket foglal magában, amelyeknek köszönhetően hatékonyabban tudunk majd reagálni a társadalmi kihívásokra.
Az új K+I paktum keretében a tagállamok a következő évekre vonatkozóan elkötelezik magukat a következők mellett: i. a K+I-re vonatkozó közös uniós elvek és értékek; ii. közös prioritást jelentő tevékenységi területek; iii. beruházások és reformok; valamint iv. az egyszerűsített szakpolitikai koordináció és nyomon követés folyamatai.
Az említett következtetésekben a Tanács olyan konkrét EKT-tevékenységekre tesz javaslatot a 2022–2024-es EKT szakpolitikai program formájában, amelyeket a tagállamok önkéntes alapon, az Európai Bizottsággal együtt fognak végrehajtani, együttműködve a Horizont Európa programhoz társult országokkal, a kutatási, tudományos és üzleti szervezetekkel, illetve adott esetben az egyéb partnerországokkal.
Háttér
Az EKT 20 évvel ezelőtt jött létre. Azóta jelentős előrehaladást eredményezett olyan területeken, mint például a kutatási infrastruktúrák, a nyílt tudomány, a nemzetközi együttműködés, a nemek közötti egyensúly a K+I területén, a közös programozás és a kutatók mobilitása.Az Európai Bizottság 2021. július 16-án javaslatot terjesztett elő az új EKT egyik fő pillérét képezni hivatott európai kutatási és innovációs paktumra vonatkozóan.
A Tanács 2020. december 1-jén következtetéseket fogadott el az új EKT-ról, amelyekben felszólította a Bizottságot és a tagállamokat, hogy 2021-ben állapodjanak meg az EKT szakpolitikai programjáról.
Az európai kutatási és innovációs paktum és a tanácsi következtetések elfogadásával lezárul az EKT 2020-ban megkezdett mélyreható reformja.
A következő lépések
A tagállamok és a Horizont Európa programhoz társult országok felkérést fognak kapni arra, hogy jelöljék meg azokat az EKT-tevékenységeket, amelyekben részt kívánnak venni. Az ERA-platformon keresztül is megoszthatnak majd információkat.Az Európai Bizottságnak 2022 közepéig be kell mutatnia az EKT megvalósítására vonatkozó nyomon követési és értékelési keretet. A Bizottságnak továbbá 18 havonta felül kell vizsgálnia a szakpolitikai program végrehajtását. Emellett jelentést kell készítenie a Tanács számára a szakpolitikai program megvalósításának aktuális állásáról.
- A Tanács ajánlása az európai kutatási és innovációs paktumról
- A Tanács következtetései az EKT jövőbeli irányításáról
- Európai Kutatási Térség (háttér-információk)
”
Forrás:
Európai Kutatási Térség (EKT) – új paktum és irányítási struktúra; Európai Unió Tanácsa; 2021. november 26.