„A Tanács a mai napon elfogadta a megújulóenergia-irányelvet, melynek célja, hogy 2030-ra az EU teljes energiafogyasztásán belül 42,5%-ra emelkedjen a megújuló energia részaránya, melyhez további 2,5%-os indikatív kiegészítés társul, amely lehetővé tenné a 45%-os célérték elérését. Minden egyes tagállam hozzá fog járulni a közös célérték eléréséhez.
Minden tagállam kiveszi a részét abból, hogy az EU még ambiciózusabb ágazatspecifikus célértékeket érjen el a közlekedés, az ipar, az épületek, valamint a távfűtés és távhűtés területén. A részcélok a megújuló energiaforrások integrációját hivatottak felgyorsítani azokban az ágazatokban, ahol az eddig lassabban zajlott.
„Ez óriási eredmény az „Irány az 55%!” intézkedéscsomagon belül, ami hozzá fogja segíteni az EU-t ahhoz, hogy elérje kitűzött klímacélját, vagyis azt, hogy 2030-ra legalább 55%-kal csökkenjen az uniós kibocsátások mértéke. Újabb lépést tettünk afelé, hogy méltányos, költséghatékony és versenyképes módon megvalósítsuk az EU éghajlat-politikai célkitűzéseit.” – Teresa Ribera, Spanyolország ökológiai átállásért felelős megbízott minisztere
Közlekedés
A tagállamok két teljesítendő célérték közül választhatnak:
- kötelező erejű célérték, amelynek értelmében a megújuló energiaforrások felhasználása révén 2030-ra 14,5%-kal kell csökkenteni a kibocsátásintenzitást a közlekedésben
- kötelező részarány, amelynek értelmében a közlekedési ágazatban a megújuló energiaforrások arányának 2030-ra legalább 29%-nak kell lennie a végsőenergia-fogyasztáson belül
Az új irányelv kötelező erejű kombinált részcélt is meghatároz: a közlekedési ágazatban felhasznált megújuló energiaforrásokon belül együttesen 5,5%-ot kell kitennie a fejlett bioüzemanyagoknak (ezeket általában nem élelmiszer alapú alapanyagokból állítják elő) és a nem biológiai eredetű megújuló üzemanyagoknak (főként megújuló hidrogén és hidrogénalapú szintetikus üzemanyagok). E célértéken belül a nem biológiai eredetű megújuló üzemanyagoknak a közlekedési ágazatban felhasznált megújuló energiaforrások legalább 1%-át kell kitennie 2030-ra.
Ipar
Az irányelv értelmében az ipari ágazatban évente 1,6%-kal kell növelni a megújuló energia felhasználását. A tagállamok arról is megállapodtak, hogy 2030-ra az iparban felhasznált hidrogén 42%-ának, 2035-re pedig 60%-ának nem biológiai eredetű megújuló üzemanyagokból kell származnia.
A tagállamoknak az alábbi két feltétel teljesülése esetén lehetőségük lesz arra, hogy 20%-kal csökkentsék a nem biológiai eredetű megújuló üzemanyagok iparban történő felhasználásának részarányát:
- a kötelező erejű átfogó uniós célértékhez való tagállami hozzájárulás eléri a várt hozzájárulást
- az adott tagállamban a fosszilis tüzelőanyagokból származó hidrogén részaránya 2030-ban nem haladja meg a 23%-ot, 2035-ben pedig a 20%-ot
Épületek, távfűtés és távhűtés
Az új irányelvben megállapított indikatív minimum-célérték szerint 2030-ban az épületekben 49%-nak kell lennie a megújuló energia részarányának a felhasznált energián belül.
A fűtésre és hűtésre felhasznált megújuló energiára vonatkozó célértékek fokozatosan fognak emelkedni: a kötelező emelés mértéke nemzeti szinten 2026-ig évente 0,8%, 2026-tól 2030-ig pedig 1,1%. Az összes tagállamra alkalmazandó minimális éves átlagos mérték az egyes tagállamokra vonatkozóan külön-külön kiszámított további indikatív emelésekkel egészül ki.
Bioenergia
Az irányelv szigorítja a biomassza energetikai célú felhasználására vonatkozó fenntarthatósági kritériumokat a nem fenntartható bioenergia-termelés kockázatának csökkentése érdekében. A tagállamok biztosítani fogják a lépcsőzetes felhasználás elvének alkalmazását, a támogatási rendszerekre való összpontosítás és a nemzeti sajátosságok kellő figyelembevétele mellett.
A projektek gyorsabb engedélyezése
A megújuló energiával kapcsolatos projektek engedélyezési eljárása felgyorsul. Ennek célja a megújuló energia alkalmazásának felgyorsítása az Unió REPowerEU tervével összefüggésben, amelynek megfelelően Oroszország Ukrajna elleni invázója nyomán az Unió függetlenné kíván válni az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól.
A tagállamok kijelölnek olyan célterületeket, amelyeken a megújuló energiaforrások alkalmazásának gyorsabb elterjedése érdekében egyszerűsített, gyors engedélyezési eljárásoknak vetik alá a megújulóenergia-projekteket. A megújuló energia hasznosítása továbbá főszabály szerint „kiemelkedően fontos közérdeknek” fog minősülni, aminek következtében korlátozott lesz azon indokok köre, amelyek alapján jogi kifogások emelhetők új létesítményekkel szemben.
A következő lépések
Az irányelvet már hivatalosan elfogadták, így az most kihirdetésre kerül az EU Hivatalos Lapjában, és az azt követő 20. napon hatályba lép. Az irányelv hatályba lépésétől számítva 18 hónap áll a tagállamok rendelkezésére ahhoz, hogy átültessék az irányelv rendelkezéseit nemzeti jogrendszerükbe.
Háttér-információk
A megújulóenergia-irányelv felülvizsgálatára irányuló javaslat több más javaslattal együtt az „Irány az 55%!” intézkedéscsomag része, és az EU éghajlatvédelmi átállásának energiaügyi aspektusaival foglalkozik.
Az „Irány az 55%!” intézkedéscsomagot a Bizottság 2021. július 14-én nyújtotta be. Az intézkedéscsomag célja, hogy az EU éghajlat- és energiapolitikai jogszabályi keretét összhangba hozza az EU 2050-re teljesítendő klímasemlegességi célkitűzésével, valamint azzal az uniós céllal, hogy 2030-ra az 1990-es szintekhez képest legalább 55%-kal csökkenjen a nettó üvegházhatásúgáz-kibocsátás.
Emellett a REPowerEU terv részeként a Bizottság 2022. május 18-án egy sor további célzott módosítást javasolt a megújulóenergia-irányelvre vonatkozóan, hogy az tükrözze az energiaágazatban a közelmúltban bekövetkezett változásokat. A javaslat elemeit beépítették a ma elfogadott irányelvbe.
A jelenleg hatályos megújulóenergia-irányelv 2018 decembere óta van érvényben, és 2021 júniusa óta bír jogi kötőerővel. Azt az uniós szintű célt tűzi ki, hogy 2030-ra uniós szinten 32% legyen a megújuló energia részaránya a teljes uniós energiafogyasztásban.
Az új irányelv a jelenleg hatályos irányelv helyébe fog lépni. A változások a hatálybalépését követő 18 hónap elteltével válnak jogilag kötelező erejűvé.
- Irányelv a megújuló energiáról
- Nyilatkozatok
- Feljegyzés az „I/A” napirendi ponthoz
- Az „Irány az 55%!” intézkedéscsomag (háttér-információk)
- A szavazás eredménye
- Ülések
”
Forrás:
Megújuló energia: a Tanács új szabályokat fogadott el ; EU Tanácsa; 2023. október 9.