„Január 24-én, Szalézi Szent Ferenc ünnepén kelt Ferenc pápa üzenete, amelyet az 58. Tömegtájékoztatási Világnapra írt „Mesterséges intelligencia és a szív bölcsessége: egy teljesen emberi kommunikációért” – címmel. Lehetőségeket és veszélyeket rejt magában a modern technológia, mely gyökeresen átalakítja az információ világát. Fontos, hogy mindig az ember maradjon a középpontban, és etikussá tegyük a digitális fejlődést – figyelmeztet a Szentatya.
A mesterséges intelligencia (MI) működtette rendszerek előretöréséről már az idei Béke Világnapra írt üzenetében is elmélkedett Ferenc pápa, most pedig kifejti az információ és a kommunikáció világában, és következésképpen az emberi együttélés alapjaiban tapasztalható változások etikai vetületeit. Ez a változás nemcsak az újságírókat érinti, hanem mindenkit. A nagyszerű találmányok gyorsuló terjedése, melyek működése és hatalma felfoghatatlan legtöbbünk számára, csodálattal tölt el. Lelkesít és elbizonytalanít egyszerre, mert egy alapkérdést állít elénk: Mi az ember, mi a sajátossága, és milyen lesz az emberi faj, a homo sapiens jövője a mesterséges intelligencia korában? Hogyan maradhatunk teljesen emberiek, és miként terelhetjük jó irányba a folyamatban lévő kulturális változást?
A szív bölcsességével fogadni az újat
Ferenc pápa a bevezető kérdések után Romano Guardini gondolataival indít, aki a technika és az ember kapcsolatában egyensúlyra int. Ne zárkózzunk el az újtól, de maradjunk érzékenyek és a szív bölcsességével tartóztassuk föl mindazt, ami az új technológiában pusztító, nem emberi. Csak a spirituális szemlélet, a szív bölcsessége révén tudjuk megfelelően értelmezni korunk újdonságait, és újra fölfedezni az utat egy valóban teljesen emberi kommunikációhoz.
Az embernek kell értelmeznie az adatokat
Ezt a tudást nem várhatjuk a gépektől – folytatja gondolatmenetét a pápa. Jóllehet a mesterséges intelligencia – kifejezés már háttérbe szorította a korrektebb machine learning – gépi tanulás fogalmát, magának az intelligencia szónak a használata is félrevezető. A gépek ugyan határtalanul több adatot tudnak tárolni és ezek között összefüggéseket generálni, de csakis az embert illeti ezeknek az értelmezése. Nem azt kell várnunk a gépektől, hogy emberinek tűnjenek, hanem sokkal inkább föl kell ébresztenünk az embert a hipnózisból, melybe mindenhatósága delíriuma juttatta, mert elhitte, hogy teljesen autonóm, elszakadt minden társadalmi köteléktől, elfeledte teremtett mivoltát.
Hamis tájékoztatás és manipuláció
A szív beállítottsága szerint válhat az ember kezében minden dolog lehetőséggé vagy veszéllyé. A mesterséges intelligencia rendszerei hozzájárulhatnak a tudatlanság megszüntetéséhez, segíthetik a népek és a különböző generációk közötti információáramlást. Elérhetővé és érthetővé tehetik az elmúlt korok hatalmas írásos örökségét, egymás nyelvét nem beszélő embereket köthetnek össze. Ugyanakkor a „kognitív szennyezés” eszköze is lehet, elég a félretájékoztatás különböző formáira gondolni, melyek az utóbbi években elterjedtek. Az álhírek (fake news), a mozgóképekre alapuló manipuláció (deep fake), amelynek a pápa is áldozatául esett egyszer, vagyis olyan képet tettek közzé róla, ami valósnak tűnik, közben hamis. De ezt személyek hangjával, videójával is képesek szimulálni, ami tönkreteheti a másokhoz és a valósághoz való viszonyunkat.
Nemzetközi szabályozás
A mesterséges intelligencia első hullámával már találkoztunk a közösségi médiában. Azóta tovább fejlődött a MI, nekünk pedig résen kell lennünk, hogy rossz kezekbe kerülve nehogy ártani tudjon. Ahogy az ember által létrehozott dolgok, úgy az algoritmusok sem semlegesek. Ezért megfelelő etikai szabályozást kell kidolgozni, hogy a káros és diszkriminatív következményeket elkerüljük. Biztosítani kell a pluralizmus fennmaradását, elkerülni a közvélemény megosztását és az egyengondolat kiépítését. A pápa újból felhívást intéz a nemzetek közösségéhez, hogy fogadjanak el egy korlátozó nemzetközi egyezményt, amely szabályozza a MI fejlődését és használatát.
Embernek és emberinek maradni
Az újságírásról szólva a pápa rámutatott, hogy az információ nem csupán adatok halmaza, hanem felelősség, kritikai képesség, a tapasztalat megosztása és az együttérzés is szerepet kap benne. Milyen fontos a riporterek munkája, a háborús tudósítóké, akik életüket kockáztatják azért, hogy megmutassák nekünk, amit saját szemükkel láttak. Csak úgy érthetjük meg a háborúk értelmetlenségét, ha kézzel tapintjuk a gyermekek, nők és férfiak szenvedését.
A kommunikáció világában dolgozók szakértelmét és méltóságát meg kell őrizni. El kell döntenünk, hogy hagyjuk magunkat felemészteni az algoritmusok által, vagy szabaddá tesszük szívünket, amely nélkül nem fejlődhetünk a bölcsességben. Ez a generációk között, együtt érlelődik. Igazítsuk tehát a MI rendszereit egy teljesen emberi kommunikációhoz – zárja üzenetét Ferenc pápa.”
Forrás:
Az embert ne emésszék föl az algoritmusok, a kommunikáció maradjon emberi – pápai üzenet; Gedő Ágnes; Vatican News; 2024. január 25.
One Comment