„A Tanács a mai napon elfogadta azt a „javításhoz való jogról szóló irányelv”-ként (R2R, right to repair) is ismert jogszabályt, amely a meghibásodott vagy hibás áruk javítását mozdítja elő. E jogszabály megkönnyíti majd a fogyasztók számára azt, hogy hibás áru esetén csere helyett javítást kérjenek, és általa a javítási szolgáltatások igénybevétele könnyebbé, átláthatóbbá és vonzóbbá fog válni.
„A mai napon elfogadott irányelv új jogot biztosít a fogyasztók számára: mégpedig a hibás termékek könnyebb, olcsóbb és gyorsabb módon történő javításához való jogot. Emellett arra ösztönzi a gyártókat, hogy tartósabb, javítható, újrafelhasználható és újrafeldolgozható termékeket állítsanak elő. Végül pedig vonzóbb gazdasági tevékenységgé teszi a javítást, ami magas színvonalú európai álláshelyeket teremthet. Ezen minden gazdasági szereplő nyer, mint ahogy a környezet is.” – Alexia Bertrand, belga költségvetési és fogyasztóvédelmi államtitkár
Egyszerűbbé válik a javítás
A ma elfogadott irányelv olyan eszközkészletet és ösztönzőket hív életre, amelyek vonzóbbá teszik a javítást a fogyasztók szemében. Ennek keretében az irányelv például arra kötelezi a gyártókat, hogy az uniós jog értelmében műszakilag javítható termékeket megjavítsák; valamint előírja az olyan önkéntes javítási tájékoztató rendelkezésre állását, amely egyértelmű információkat tartalmaz a javítási folyamatról (határidők, árak stb.), továbbá egy olyan európai online platform létesítését, ahol a fogyasztók könnyen találhatnak javítási szolgáltatásokat. Az irányelv emellett a jótállás 12 hónappal történő meghosszabbításáról is rendelkezik, amennyiben a fogyasztó a csere helyett a javítást választja.
A javítható termékek listája a jövőben bővülhet: amennyiben a Bizottság új javíthatósági követelményeket vezet be bizonyos termékekre vonatkozóan, azok is bekerülnek majd a javításhoz való jogról szóló irányelv hatálya alá.
A következő lépések
A Tanács általi mai jóváhagyással a jogalkotási aktus elfogadásra került. Azt követően, hogy az Európai Parlament elnöke és a Tanács elnöke aláírja, az irányelvet ki kell hirdetni az Európai Unió Hivatalos Lapjában. Az irányelv a kihirdetését követő huszadik napon fog hatályba lépni. A tagállamoknak a hatálybalépést követően 24 hónap áll majd a rendelkezésükre az irányelvnek a nemzeti jogba való átültetésére.
Háttér
Ezt a javaslatot a Bizottság 2023. március 22-én terjesztette elő az új fogyasztóügyi stratégia és a körforgásos gazdaságra vonatkozó cselekvési terv részeként. A javaslat kiegészíti a fenntartható fogyasztás előmozdítására irányuló egyéb közelmúltbeli uniós jogszabályokat, például a fenntartható termékek környezettudatos tervezéséről szóló rendeletet (amely elő fogja mozdítani a javítható termékek előállítását) és a fogyasztók zöld átállásban való szerepvállalásának növeléséről szóló irányelvet (amely lehetővé teszi majd a fogyasztók számára, hogy megalapozottabb vásárlási döntéseket hozzanak az értékesítés helyén).
Forrás:
Körforgásos gazdaság: a Tanács véglegesen jóváhagyta a javításhoz való jogról szóló irányelvet; Európai Unió Tanácsa; 2024. május 30.