Skip to main content
Európai Uniógazdaságpolitika

A makrogazdasági egyensúlyhiány kezelésére szolgáló eljárás: az Európai Unió Tanácsa következtetéseket hagyott jóvá

Szerző: 2024. július 21.No Comments

„A Tanács a mai napon következtetéseket hagyott jóvá a makrogazdasági egyensúlyhiány kezelésére szolgáló eljárás keretében végzett 2024. évi részletes felülvizsgálatokról.

A Tanács megjegyzi, hogy a 2023. évi lassulást követően az EU gazdasága várhatóan fokozatosan bővülni fog, bár a tagállamok között egyenlőtlen ütemben. Ezzel összefüggésben aláhúzza, hogy fontos a szoros nyomon követés és a makrogazdasági sebezhetőségek kezelését célzó releváns szakpolitikai intézkedések.

A Tanács úgy véli, hogy a 2024. évi részletes felülvizsgálatok magas színvonalú, átfogó elemzést adnak minden egyes vizsgált tagállam helyzetéről.

Aláhúzza a gyors és folyamatos szakpolitikai intézkedések fontosságát a makrogazdasági egyensúlyhiány kezelésében, többek között a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköznek és az országspecifikus ajánlásoknak az európai szemeszter keretében történő végrehajtása összefüggésében.

A Tanács hangsúlyozza az azonosított makrogazdasági egyensúlyhiányok és az országspecifikus ajánlások közötti szoros és egyértelmű kapcsolat fontosságát.

Háttér

A makrogazdasági egyensúlyhiány kezelésére szolgáló eljárást 2011-ben, az európai szemeszterrel összefüggésben vezették be. Célja azon potenciálisan káros makrogazdasági egyensúlyhiányok azonosítása, megelőzése és kezelése, amelyek hátrányosan érinthetik a tagállamok, az euróövezet vagy az EU egészének gazdasági stabilitását.

A Bizottság minden évben részletes felülvizsgálatokat tesz közzé azon országok vonatkozásában, ahol makrogazdasági egyensúlyhiány áll fenn. A részletes felülvizsgálatok olyan elemző dokumentumok, amelyek célja a makrogazdasági egyensúlyhiányok azonosítása és súlyosságának értékelése.

Azon tagállamok esetében, amelyekben egyensúlyhiányt vagy túlzott egyensúlyhiányt azonosítottak, „célzott nyomon követésre” kerül sor, amely az adott tagállamban tapasztalható egyensúlyhiány mértékéhez és jellegéhez igazodik, és a nemzeti hatóságokkal folytatott intenzívebb párbeszédet, valamint az eredményekről szóló jelentéseket és az éves országspecifikus ajánlásokban meghatározott szakpolitikai ajánlásokat foglal magában.

A 2011-ben bevezetett európai szemeszter lehetővé teszi az uniós tagállamok számára, hogy az év során koordinálják gazdasági, költségvetési és foglalkoztatási politikáikat, és kezeljék az EU-ban felmerülő gazdasági kihívásokat.

Forrás:
A makrogazdasági egyensúlyhiány kezelésére szolgáló eljárás: a Tanács következtetéseket hagyott jóvá; Európai Unió Tanácsa; 2024. július 16.