„Jövő januártól minden magyarországi járás garantált éves fejlesztési forráshoz jut a Versenyképes járások program keretéből – jelentette be a közigazgatási és területfejlesztési miniszter hétfőn Budapesten.
Navracsics Tibor közölte: a program elindításának célja, hogy nagyobb dinamikát adjanak a területi felzárkózásnak. A jövőben szisztematikusabb fejlesztéspolitika valósulhat meg az uniós források és a Magyar falu program forrásai mellett a területfejlesztési alap bekapcsolásával.
Ismertetése szerint a program lényege, hogy az iparűzési adó 2025. évi többlete kerülne be a területfejlesztési alapba és válna „visszapályázhatóvá” a járások által. Ez a forrás a Pénzügyminisztérium kalkulációja szerint 65 milliárd forint lesz – mondta Navracsics Tibor.
A járások ugyanarra az összegre pályázhatnak, mint ami az iparűzési adó többleteként megjelent, ugyanakkor ha ez a többlet az évi 250 millió forintot nem éri el, akkor a költségvetés kiegészíti ezt – mondta.
„Azaz legalább 250 millió forintos keretre pályázhat minden járás, a vármegyeszékhely-központú járások esetében ez az összeg 500 millió forintot jelent” – jelezte.
Navracsics Tibor hozzátette: a 174 járásból 135 olyan járás van, ami 250 millió forintos pályázati összeggel rendelkezik, hat megyeszékhely pedig 500 millió forintos keretet kap. A vármegyeszékhely-központú járások esetében is igaz az, hogy ha az iparűzésiadó-többlet nem éri el az 500 millió forintot, a költségvetés kipótolja 500 millió forintig.
A tervek szerint összességében 141 járás jut nagyobb fejlesztési forráshoz, mint ami az iparűzési adó többlete lenne, és 33 olyan járás van, ami 250 millió forint feletti többlettel rendelkezik majd 2025-ben.
A többlet összegét garantáltan megkapják a járások – mondta a miniszter, hozzátéve: a pályázat céljait a kormány jelöli meg az előző év őszéig.
A projekt kidolgozására és a pályáztatás menetének lebonyolítására úgynevezett járási fejlesztési fórumok jönnek létre. Ezek vezetői a járásszékhelyi polgármesterek lesznek, tagjai pedig az önkormányzati hivatallal rendelkező települések polgármesterei – ismertette Navracsics Tibor.
A döntéseket a fórumoknak kétharmados többséggel kell meghozniuk, aminek egyik célja, hogy „tompítsák a város és környéke közötti esetleges ellentéteket”- tette hozzá.
A miniszter jelezte: a Versenyképes járások programról szóló tervet ismertette az Önkormányzatok Nemzeti Együttműködési Tanácsa előtt is, és bízik abban, hogy az önkormányzati szövetségek is támogatni fogják a tervezetet, amivel minden évben garantált fejlesztési forráshoz juthatnak a járások.”
Forrás:
Elindítják a Versenyképes Járások Programot; Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium; 2024. október 7.
—
„Az önkormányzatok immár tizenhárom éve számíthatnak a kormány támogatására az előre nem látható természeti vagy más veszély miatti veszteségeik finanszírozásához – mondta a közigazgatási és területfejlesztési miniszter Budapesten, az önkormányzati támogatások átadásán.
Navracsics Tibor kitért arra, hogy most 41 önkormányzat kap összesen 400 millió forintnyi támogatást, és kilenc település részesül előlegben a nemrég levonult dunai árvíz miatti védekezésük költségeihez. Ezek az önkormányzatok összességében 245 millió forinthoz jutnak.
Az optimális az lenne, ha a kormány és az önkormányzatok közötti partnerség nem csak a bajban történő segítségnyújtásra korlátozódna – fogalmazott, hozzátéve: ezért indítják el januártól a Versenyképes járások programot.
Ez a program, szakítva az 1990-es évek óta érvényesülő fejlesztéspolitikai tendenciákkal, egy meghatározott minimumot garantál minden járás számára fejlesztési célokra – hangoztatta Navracsics Tibor.
Ez a járások számára 250 millió, vármegyeszékhely-járások esetében pedig 500 millió forint fejlesztési forrást jelent – tette hozzá.
A miniszter szerint így a járások háromnegyede és hat vármegyeszékhely most először kap olyan „stabil” forrást, ami az alapvető infrastruktúra fejlesztésénél, helyreállításánál, kiépítésénél nyújt segítséget.
A tárcavezető úgy látja, hogy az új szisztémában az iparűzési adó az egész járás fejlesztését szolgálja és erősíti majd a településközi kapcsolatokat.
Ezen kívül hozzájárulhat a nagyvárosok és a környezetükben lévő kistelepülések közötti fejlettségi különbségek enyhítéséhez, a területi felzárkózáshoz, valamint az országon belüli területi egyenlőtlenségek csökkentéséhez.”
Forrás:
Az önkormányzatok számíthatnak a kormány támogatására; Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium; 2024. október 9.