„Az Európai Kutatási Térség azt a célt szolgálja, hogy a kutatók és az innovátorok Európa-szerte dinamikus és vonzó környezetben dolgozhassanak, és megszűnjön az európai kutatási ökoszisztéma széttagoltsága. Egy új uniós közlemény megállapítja, hogy bár az EU jelentős eredményeket ért el az Európai Kutatási Térség vonzóbbá, hatékonyabbá és integráltabbá tétele terén, a térségben rejlő lehetőségeket még jobban lehetne növelni.
A közlemény négy olyan területet határoz meg, ahol további intézkedésekre van szükség:
- A beruházások és reformok priorizálása: A Bizottság együttműködik az uniós országokkal a kutatási és innovációs erőfeszítések összehangolása, valamint a reformok és a beruházások támogatása érdekében. Az EU azonban még messze van attól a céljától, hogy a GDP-jének 3%-át kutatásra és fejlesztésre fordítsa. Többet kell tenni a magánberuházások szabályozási, jogi és adminisztratív akadályainak csökkentéséért, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy növekedjen a beruházók és az innovátorok száma.
- A kiválósághoz való hozzáférés javítása: Az EU Horizont Európa programja és mobilitási programjai keretében nyújtott támogatás hozzájárul a tudományos együttműködési hálózatok megerősítéséhez. Az EU emellett több mint egymilliárd eurót fordított arra, hogy segítse a kutatási és innovációs kapacitások fejlesztését a kevésbé teljesítőképes uniós országokban. További erőfeszítésekre van azonban szükség a bürokrácia csökkentése terén, és jobban kell tájékoztatni a kutatókat a rendelkezésükre álló lehetőségekről.
- A kutatási eredmények gazdasági hasznosítása: Az Európai Innovációs Tanács a mélytechnológia legnagyobb beruházójává vált Európában. Az Európai Kutatási Térséggel kapcsolatos tevékenységek részeként a Bizottság az uniós országokkal karöltve célzott iránymutatást dolgozott ki a kutatási eredmények és a technológiai ütemtervek gazdasági hasznosítására. Mindazonáltal Európának még több kockázati tőkére van szüksége az áttörést hozó innovációk megvalósításához.
- Az Európai Kutatási Térség elmélyítése: Az Európai Kutatási Térség jelentős előrelépést hozott a kutatók munkakörülményeinek és szakmai kilátásainak javítása terén, de van még tennivaló. Az európai értékekkel összhangban a Horizont Európa vezető szerepet játszik a nemek közötti egyenlőség és a kutatási integritás, a nyílt tudomány és az adatmegosztás fellendítésében. Tovább kell csökkenteni azonban azokat a különbségeket, amelyek a szakmai előmeneteli lehetőségek terén EU-szerte fennállnak, valamint biztosítanunk kell az európai kutatási és technológiai infrastruktúrák hosszú távú fenntarthatóságát és hozzáférhetőségét.
A közelmúltbeli Draghi-jelentés és a hivatalba lépő Európai Bizottságnak szóló politikai iránymutatás rávilágít arra, hogy a kutatás és az innováció a gazdasági ellenálló képesség, a versenyképesség és a jóllét kulcsfontosságú mozgatórugója. Ez a legutóbbi közlemény megerősíti az EU elkötelezettségét aziránt, hogy a kutatást és az innovációt Európa jövőbeli növekedésének középpontjába helyezze.
További információk
Az Európai Kutatási Térség platformja
Az EKT szakpolitikai menetrendje (2022–2024)
Forrás:
Hogyan növelhetjük a lehető legjobban az Európai Kutatási Térségben rejlő lehetőségeket? ; Európai Bizottság, Kommunikációs Főigazgatóság; 2024. október 22.