Skip to main content
Európai Uniófenntartható fejlődésgazdaságpolitikatársadalomterületfejlesztészöld átállás

Az Európai Bizottság létrehozza az Európai Mezőgazdasági és Élelmezési Tanácsot

Szerző: 2024. december 8.No Comments

„Az Európai Bizottság a mai napon hivatalosan létrehozza az Európai Mezőgazdasági és Élelmezési Tanácsot (EBAF), és ezzel eleget tesz a mezőgazdaság jövőjéről szóló stratégiai párbeszédről szóló zárójelentés egyik ajánlásának.

Az élelmezésügyi és mezőgazdasági biztos, Christophe Hansen elnökletével működő Európai Mezőgazdasági és Élelmezési Tanács célja a párbeszéd, a bizalom és a többszereplős részvétel új kultúrájának fenntartása az élelmiszer-ellátási lánc szereplői és a civil társadalom körében, valamint a Bizottsággal.

Ursula von der Leyen elnök így nyilatkozott: „Európa jövőjének középpontjában a mezőgazdaság áll. A mai napon folytatjuk az uniós mezőgazdaság jövőjéről szóló stratégiai párbeszéd energiáját a bizalomépítés és az emberek összehozása érdekében. Az Európai Agrár-élelmiszeripari Testületnek foglalkoznia kell az agrár-élelmiszeripari értéklánc teljes összetettségével, támogatnia kell mezőgazdasági termelőinket, és elő kell mozdítania egy reziliensebb, versenyképesebb és fenntarthatóbb agrár-élelmiszeripari rendszer kialakítását.”

Ez a konzultatív szerv várhatóan magas szintű tanácsadást nyújt majd a Bizottságnak az uniós mezőgazdaság jövőjéről szóló stratégiai párbeszédről szóló jelentés nyomon követésével kapcsolatban, és hozzá fog járulni a megbízatás első 100 napján benyújtandó, a mezőgazdaságra és az élelmiszerekre vonatkozó jövőképpel kapcsolatos munkához.

A tagokat arra ösztönzik, hogy mozdítsák elő egymás közötti megértésüket és tapasztalatcseréjüket, és fordítsanak különös figyelmet az uniós szakpolitikák koherenciájára és szinergiájára, valamint a magánszektor kezdeményezéseivel való összhangjukra.

Az igazgatótanácsot öt évre hozzák létre, és elvileg évente két–hat alkalommal ülésezik. Hansen biztos további ülésekre is összehívhatja a csoportot, ha sürgős tanácsra van szükség.

A mai napon pályázati felhívást tesznek közzé az igazgatótanács tagságának létrehozására. Legfeljebb 30 tagszervezetből áll, amelyek az érdekelt felek három kategóriáját képviselik: a mezőgazdasági termelők közössége, az élelmiszer-ellátási lánc egyéb szereplői és a civil társadalom, többek között olyan területeken, mint a környezetvédelem és az éghajlat, az állatjólét vagy a fogyasztói kérdések. E csoportban az érdekelt felek e három kategóriájának kiegyensúlyozott képviseletére van szükség. A tagságért folyamodó szervezeteknek bizonyítaniuk kell, hogy a mezőgazdaság és az élelmiszeripar szempontjából releváns területeken a legszélesebb körű szakértelemmel és szakértelemmel rendelkeznek uniós szinten, és a tagállamok között a legszélesebb földrajzi reprezentativitást kell mutatniuk. Emellett regisztrálni kell őket az átláthatósági nyilvántartásban is.

A kérelmek EBAF-hez történő benyújtásának határideje 2025. január 8. A Bizottság értékelni fogja az összes kérelmet, és célja, hogy 2025 elején véglegesítse a Testület tagságát. A testület első ülését közvetlenül ezután fogják összehívni.

Háttér

Ursula von der Leyen elnök 2023 szeptemberében az Unió helyzetéről szóló beszédében bejelentette az uniós mezőgazdaság jövőjéről szóló stratégiai párbeszédet, amely 2024 januárjában indult, és amely összehozta az európai agrár-élelmiszeripari ágazatok, a civil társadalom, a vidéki közösségek és a tudományos élet főbb érdekelt feleit, hogy közös értelmezést és jövőképet alakítsanak ki az uniós mezőgazdasági és élelmiszerrendszerek jövőjéről.

Az Európai Mezőgazdasági és Élelmiszerügyi Testület tanácsai és véleményei kiegészítik a már rendelkezésre álló konkrét és ágazati szakértelmet, többek között a civil párbeszédben részt vevő csoportoktól.

Idézet(ek)

„A mezőgazdaság Európa jövőjének középpontjában áll. A mai napon folytatjuk az uniós mezőgazdaság jövőjéről szóló stratégiai párbeszéd energiáját a bizalomépítés és az emberek összehozása érdekében. Az Európai Agrár-élelmiszeripari Testületnek foglalkoznia kell az agrár-élelmiszeripari értéklánc teljes összetettségével, támogatnia kell mezőgazdasági termelőinket, és ösztönöznie kell a reziliensebb, versenyképesebb és fenntarthatóbb agrár-élelmiszeripari rendszert.” – Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke

„A mezőgazdaság jövőjéről folytatott stratégiai párbeszéd megmutatta, hogy a látszólag eltérő érdekekkel rendelkező képviselők közös nevezőre juthatnak. Több híd köt össze minket, mint a falak, amelyek elválasztanak. Azt szeretném, ha az Európai Mezőgazdasági és Élelmiszerügyi Tanács megtestesítené az együttműködés és a párbeszéd ezen új kultúráját, nemcsak az érdekelt felek között, hanem az Európai Bizottság felé és az Európai Bizottsággal is. Várakozással tekintek a velük való, az uniós agrár-élelmiszeripari ágazat javát szolgáló együttműködés elé. Várakozással tekintek a velük való együttműködés elé, és szeretném, ha az uniós agrár-élelmiszeripari ágazat hasznot húzna gyakorlati tapasztalataikból.” – Christophe Hansen, a mezőgazdaságért és az élelmiszerügyért felelős biztos”

Forrás:
Az Európai Bizottság létrehozza az Európai Mezőgazdasági és Élelmezési Tanácsot; Európai Bizottság; 2024. december 5.
[Ennek az oldalnak a szövege gépi fordítással készült. Vissza az eredeti nyelvre. Az Európai Bizottság nem vállal felelősséget a gépi fordítás minőségéért és tartalmáért. Fontos tudnivalók a gépi fordításról]