Skip to main content
Uncategorized

Korszakhatár és hatalmas fordulat a magyar vízügyben: a gazdák önkéntes alapon vízzel áraszthatják el termőföldjeiket

Szerző: 2025. február 23.No Comments

„Vízkészleteink mennyiségi javulása nem érhető el területi vízvisszatartás nélkül. Ennek megvalósítására az Országos Vízügyi Főigazgatóság létrehozott egy online felületet, ahol felajánlhatják a gazdák területüket a víz tájban tartására.

Már megtapasztaltuk, hogy ugyanabban az évben sújthat bennünket árvíz és aszály is, ezért nagyon fontos a vízzel való okszerű gazdálkodás. Vízkészleteink mennyiségi javulása nem érhető el a táji, területi vízvisszatartás nélkül. Ennek megvalósítására az Országos Vízügyi Főigazgatóság létrehozott egy online felületet, ahol gyorsan, egyszerűen bejelenthetik a gazdák, hogy mely területüket ajánlják föl a víz tájban tartására.
Az elmúlt évtizedekben az árvízvédekezés megerősítésére mintegy 450 milliárd forintos fejlesztéseket valósítottunk meg, kiépítettük Európa egyik legfejlettebb gátrendszerét, főként a klímaváltozás újabb kihívásai miatt ugyanakkor nagyon fontos a vízkészletekkel való felelős gazdálkodás is.

Erre is irányultak már beruházások korábban is, például a gönyűi torkolati műtárgy egyaránt alkalmas az árvíztől megóvni a környezetét, és arra is, hogy kis vízállásnál visszatartsuk vele a vizet, hangsúlyozta V. Németh Zsolt, az Energiaügyi Minisztérium vízgazdálkodásért felelős államtitkára, hogy korszakváltáshoz érkezett a vízügy. Akár települési szinten is középpontba kerülhet a víz visszatartása, ezt azonban más módon kell tennünk, mint a nagy rendszerek fejlesztését, hiszen a cél érdekében megegyezésre kell jutni a gazdálkodókkal is, akik azoknak a területeknek a tulajdonosai, ahová szeretnénk kiengedni a vizet.

Az együttműködés könnyítésére hozták létre a Vízgazdálkodási Tárcaközi Bizottságot, melyben az Energiaügyi Minisztérium, az Agrárminisztérium, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium, a vízügyi főigazgatóság, a Magosz és a NAK képviselői kaptak helyet. Ennek a feladata egyebek közt, hogy összehangolja a vízgazdálkodásra vonatkozó hosszú távú stratégiákat az egyéb ágazati célokkal, emellett javaslatokat tesz jogszabályok, programok és intézkedések kidolgozására a vízhez való hozzáférés javítása érdekében, különösen a vízhiányos területeken. Jogszabály-módosításra volt szükség, hogy egyértelmű legyen, ki viseli a vízvisszatartás kockázatát, és a támogatási rendszer előírásain is változtattak.

A tárcaközi bizottság már több döntést hozott, a legutóbbi arra irányul, hogy a vízügy proaktív lesz a Vizet a tájba program kapcsán, és közvetlenül is megszólítja a gazdákat. Ehhez az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) létrehozott egy online felületet, ahol azok a gazdák jelentkezhetnek, akik szeretnének területükön vizet visszatartani.

A Vizet a tájba online felületet Gacsályi József elsőként a sajtó munkatársainak mutatta be. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság műszaki főigazgató-helyettese ennek kapcsán is kiemelte, hogy a hangsúly a fenntartható vízkészlet-gazdálkodáson van. Akkor kell visszatartani a vizet, amikor az rendelkezésünkre áll. Ahhoz pedig szükség van a víz megtartására alkalmas területek tulajdonosainak hozzájárulására is. A gazdák által felajánlott területeken megvizsgálja a főigazgatóság a vízkihelyezés műszaki megvalósíthatóságát, és ha lehetőség van rá, megtörténik az elárasztás.

Ezen a felületen az ingatlantulajdonosok helyrajzi szám alapján bejelenthetik vízvisszatartási igényüket, felajánlhatják területüket.

A felület végtelenül egyszerű, kevés kötelező elemmel (név, cím, elérhetőség, helyrajzi szám, rövid leírás), amelyek csak arra vonatkoznak, hogy pontosan beazonosítható legyen a terület, és a felajánlóval fel tudják venni a kapcsolatot, ha szükség lenne a visszakérdezésre, illetve megfelelő tájékoztatást adhassanak a jelentkezőnek.
Az online felületen olvasható kitöltési útmutató is hangsúlyozza, hogy kizárólag saját tulajdonú területek felajánlására van lehetőség.

A felületen helyrajzi szám alapján nem lehet keresni, de a térképi megjelenítés arra alkalmas, hogy az adott helyet beazonosíthassa. Több helyrajzi szám is megadható, illetve rögzíteni lehet a területhez kapcsolódó vízfolyást. Az elöntés tartósságáról mindenképpen dönteni kell, rövid (7-14 nap), időszakos (14-60 nap) vagy annál hosszabb, azaz tartós elöntés vállalható. A felajánlás fontos eleme a hat pontból álló nyilatkozat megértése és elfogadása. Ebben szerepel az is, hogy olyanok jelentkezését várják, akik hosszabb időtávban gondolkodnak, az OVF első körben öt évet rögzített. Egy másik fontos pontja, hogy a földhivatali ingatlanhatárok a domborzati viszonyokat nem minden esetben képezik le, tehát az esetek többségében az ilyen elárasztások jóval több hektárt érintenek.

Az OVF azt ígéri, hogy az agrár- és természetvédelmi szakemberekkel való egyeztetés után lehetőleg 30 napon belül válaszol a felajánlásra.
Gacsályi József a kezdeményezésről hangsúlyozta, hogy nagy értéke az önkéntesség, a rendszerbe bekerülő adatok pedig akkor is hasznosak, ha a víz tájba helyezése nem valósulhat meg, mert az adatok bekerülnek egy adattárba és segíthetik a további fejlesztéseket.”

Forrás:
Várják a gazdák felajánlásait a víz tájban tartásához; Rimóczi Irén; Magyar Mezőgazdaság; 2025. február 20.
Vizet a tájba igénybejelentő; Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF)
Lásd még:
„…a Vizet a tájba online felületen mostantól a gazdák önkéntes alapon jelentkezhetnek, ha szeretnék földjüket vízzel elárasztatni.
A legrosszabb helyzetben lévő területre, a Homokhátságra a teljes Tisza kisvízű vízhozamát kellene levezetni ahhoz, hogy egy év alatt méterrel emelkedjen a talajvíz szintje – érzékeltette a probléma mélységét a 24.hu kérdésére Gacsályi József”
Mostantól kiengedhetjük a Tiszát és a Dunát a földekre; Bihari Dániel; 24.hu; 2025. február 23.