A mesterséges intelligencia (MI) az elmúlt években jelentős fejlődésen ment keresztül, és világszerte átalakította az iparágakat és a társadalmakat.
Az EU jelentős előrelépést tett az embert előtérbe helyező megbízható és etikus mesterséges intelligencia felé. 2024 júniusában az uniós társjogalkotók elfogadták a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabályt (MI-jogszabály, AI Act), az első horizontális, a mesterségesintelligencia-rendszereket szabályozó jogszabályt. A hangsúly most arra tevődik át, hogy megerősítsük az EU pozícióját az MI-innováció terén. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ígéretet tett arra, hogy hivatali idejének első 100 napján belül létrehozza az MI-gyárakat (AI Factories). Az MI-gyárak a vállalatok és a kutatók számára hozzáférést biztosítanának az EU szuperszámítógépeihez, az MI igényeihez igazítva.
Az MI-gyárak három alapvető összetevőt egyesítenek: szuperszámítógépek, adatok és emberi tőke. Az Európai Nagy Teljesítményű Számítástechnika Közös Vállalkozás (EuroHPC) kulcsszerepet játszik ebben a kezdeményezésben, mivel biztosítja a szükséges szuperszámítógépes infrastruktúrát, és fedezi az MI-optimalizált szuperszámítógépek beszerzési és üzemeltetési költségeinek felét, valamint az MI-gyárak által nyújtott szolgáltatások költségeinek felét. Az EU-ban hét konzorciumot választottak ki e gyárak létrehozására, Finnországban, Luxemburgban, Svédországban, Németországban, Olaszországban, Spanyolországban és Görögországban. Az MI-gyárakra vonatkozó további javaslatok 2025 februárjában várhatóak.
Az MI-gyárak hozzájárulnak az EU stratégiai autonómiájához, és támogatják az induló vállalkozásokat (start-ups), az ipart és a tudományos életet azáltal, hogy lehetővé teszik az MI fejlesztését és innovációját az EU-ban, miközben segítenek csökkenteni az MI-modellek képzésének idejét és költségeit. Emellett megkönnyítik az adatokhoz való hozzáférést, segítik a szükséges készségek fejlesztését és szakmai támogató szolgáltatásokat nyújtanak. Továbbra is vannak azonban kihívások, például a számítási erőforrások igénylésének minél zökkenőmentesebbé tétele, a szuperszámítógépek és a kapcsolódó adatközpontok energiahatékonyságának további javítása, a legkorszerűbb MI-chipekhez való időben történő hozzáférés biztosítása, valamint az MI-gyárak létrehozásának gyors előrehaladása. Sikeres megoldás esetén a mesterséges intelligenciával foglalkozó gyárak fokozhatják a mesterséges intelligenciával kapcsolatos innovációt az EU-ban. Ezzel párhuzamosan más területeken, például az EU felhőalapú számítástechnikai infrastruktúrájának javításában is lépéseket kell tenni.”
Forrás:
; Maria Niestadt; Members’ Research Service, EPRS | European Parliamentary Research Service; 2025. február 17. (PDF)