„Az állami, a társadalmi és a gazdasági életben szerepet játszó jogi személyek és egyéb jogalanyok adatai több különböző hatóság által vezetett, egymástól eltérő nyilvántartási rendszerben szerepelnek. Jogi hátterüket az egyes jogalanyok anyagi jogi szabályai, valamint a különböző eljárási normák határozzák meg.
A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) a klasszikus polgári jogi jogviszonyok mellett a társasági jogot és a főbb magánjogi jogi személyeket is szabályozza. A Ptk. kimunkálta a jogi személyek általános szabályait, valamint a kiemelt jelentőségű magánjogi jogi személy típusokra vonatkozó különös szabályokat is. Ennek alapján a Ptk. a gazdasági társaság és a szövetkezet mellett az egyesület és az alapítvány anyagi jogi szabályait is lefekteti.
A Ptk. jogi személyre vonatkozó általános rendelkezéseiből logikusan következik az egységes jogi személy nyilvántartás kívánalma. A Ptk.-ban megjelenő egységes magánjogi szemlélet a nyilvántartás vonatkozásában is megvalósítható. Ezt támasztja alá az is, hogy több uniós országban jelenleg is egységesen tartják nyilván a cégeket és a civil szervezeteket (pl. Ausztria, Belgium, Dánia, Lengyelország)
…
A közös nyilvántartás főbb előnyei a következőkben foglalhatóak össze:
– egységes eljárási szabályok (egységesítés, kiszámíthatóság);
– gyors eljárás (egyes jogi személyek esetén percek alatt megtörténhet a bejegyzés);
– eltérő jogalkalmazási gyakorlat megszüntetése (egységes elbírálási szempontok országos szinten);
– az állami nyilvántartások összekapcsolásával a nyilvántartásban szereplő adatok fokozottabb helytállóságának a biztosítása, tovább az ügyfelek számára további adminisztratív tehercsökkentés (a más állami nyilvántartásból átvehető adatokat nem kell a szervezetnek külön bejelentenie);
– az állami adatvagyonnal való hatékonyabb gazdálkodás.A fenti elvek mentén került megalkotásra és elfogadásra a jogi személyek nyilvántartásáról és a nyilvántartási eljárásról szóló 2021. évi XCII. törvény (a továbbiakban: Jsznytv.).
A Jsznytv. megvalósítása során új szempontok felmerülése, az állami nyilvántartások egységesítése és az állami feladatrendszerben való kezelésének igénye okán a Jsznytv. szervezetrendszeri és ezáltal eljárási alapjainak újragondolása vált szükségessé…”
Forrás:
Az igazságügyi miniszter közleménye a jogi személyek egységes nyilvántartásának létrehozására vonatkozó koncepcióról; Hivatalos Értesítő; 2025. évi 18. szám; 1707-1713. o. (PDF)
Lásd még:
2021. évi XCII. törvény a jogi személyek nyilvántartásáról és a nyilvántartási eljárásról; Nemzeti Jogszabálytár