Skip to main content
energiaEurópai Uniófenntartható fejlődésMesterséges Intelligencia (MI)technikatudományzöld átállás

GenerativeAI4EU: gyors sikerekkel az intelligens villamos-energiahálózatokért

Szerző: 2025. április 13.No Comments

„A generatív mesterséges intelligencia/MI átalakító potenciált kínál az energiaágazat számára, előmozdítja a hatékonyságot, fokozza a fenntarthatóságot és előmozdítja az innovációt.

A mesterséges intelligencia napjaink egyik legkövetkezményesebb technológiájaként jelenik meg. A GenAI képes fellendíteni a már meglévő MI-/ML-alkalmazásokat, kihasználva e diszruptív megközelítés és az arra épülő legújabb fejlemények, például a mesterségesintelligencia-ügynökök erejét. A GenAI-alapú alapmodellek forradalmasíthatják és helyettesíthetik a hagyományos AI / ML alkalmazásokat. A mesterséges intelligencia energiaágazatba történő integrálása jelentős előnyökkel járhat, mint például a hálózat nagyobb rugalmassága, a szűk keresztmetszetek optimalizált kezelése, a prediktív eszközkarbantartás és a fejlett adatelemzés.

Az ADRA (AI, Data and Robotics Association) által a Tartalmak, Technológiák és Kommunikációs Hálózatok Főigazgatósága (DG CONNECT) és az Energiaügyi Főigazgatóság (DG ENERGY) képviselőjével közösen szervezett, 2025. március 31-i munkaértekezleten több mint 250 online résztvevő vett részt, hogy megvitassák a generatív mesterséges intelligenciában/MI-ben rejlő átalakító potenciált az energiaágazatban, elemezve az intelligens hálózatok számára azonnali értéket teremtő, gyorsan nyerő alkalmazásokat. Az energiaipar teljes mértékben kihasználhatja ennek az erőteljes technológiának az előnyeit, hogy kikövezze az utat egy ellenállóbb, hatékonyabb és fenntarthatóbb energetikai jövő felé

Míg a további villamosítás már ma is kihívásokat teremt, mint például a hálózati torlódások, amelyekre gyakran hivatkoznak a hollandiai zsúfolt helyzetre, a mesterségesintelligencia-megoldások kulcsszerepet játszhatnak az időszakos megújuló energiaforrások, például a nap- és szélenergia elfogadásának felgyorsításában, a keresletoldali dinamika fejlett előrejelzéssel és optimalizálással történő kezelésében, miközben a meglévő hálózati kapacitás magas szintű kihasználását célozzák. Mivel az olyan hálózatüzemeltetők, mint a Tennet és az Alliander, jobban megértik a hálózati helyzetet, ez az AI képessége az energiaáramlás és az esetleges hálózati telítettség előrejelzésére. A pontos kereslet-előrejelzés elengedhetetlen a villamosenergia-kínálat és -kereslet intelligens hálózatokon belüli kiegyensúlyozásához. A mesterséges intelligencia a nagy adatkészletek elemzésével, a minták azonosításával és a valós idejű változásokhoz való alkalmazkodással javítja az előrejelzést.

Kiemelték az alapmodellek potenciálját a hálózati műveletek fokozására, bizonyítva sokoldalúságukat a feladatok széles körének elvégzésében, beleértve az állapotbecslést, az előrejelzést és a vészhelyzeti elemzést. A nagy adatkészleteken végzett intenzív, saját felügyeletű képzés kihasználásával ezek a modellek finomhangolhatók, hogy kiválóak legyenek a különböző alkalmazásokban, egyszerűsítve a folyamatot, és kiküszöbölve a kézi funkciótervezés és a feladatspecifikus modellfejlesztés szükségességét.

A workshop betekintést nyújtott a villamosenergia-hálózat korábban elképzelhetetlen dinamikus konfigurációiba. Innovációt vezetett be az alállomások szintjén (pl. virtualizáció és pereminformatika), ahol új funkciókat mutattak be (pl. alállomások kapcsolása és a küszöbön álló energiaigények vagy -ellátás irányítása). Ezek a funkciók a mesterségesintelligencia-alkalmazásokkal (például megerősített tanulással) és az ügynöki mesterséges intelligenciával kombinálva alapvető fontosságúak a topológia újrakonfigurálásához és az agilis hálózatkezeléshez. Az ipari operatív platformok valószínűleg kulcsszerepet játszanak, és a vezető európai rendszerintegrátorok, a SchneiderElectric képesek arra, hogy a GenAI képességeit a helyszínre hozzák a hatékonyabb és agilisabb hálózati műveletekhez a kulcsfontosságú üzleti területeken, mint például épületek, adatközpontok vagy hálózati rendszerek üzemeltetése.

A mesterséges intelligencia és a dolgok internete (IoT) kombinációja alapul szolgálhat a keresletoldali rugalmasság (DSF) átalakításához azáltal, hogy lehetővé teszi az energiafogyasztás valós idejű nyomon követését, automatizálását és optimalizálását. A jelentések szerint a dolgok internetének (WoT) szabványosított technológiái koordinálják az energiaáramlást az intelligens peremeszközök között, és az energiaalkalmazásokat a webes alkalmazásfejlesztéshez hasonló módon teszik kényelmessé.

A Bizottság a versenyképességi iránytűre vonatkozó stratégiáján keresztül támogatja a mesterséges intelligencia terjesztését és elterjedését, utalva a küszöbön álló mesterségesintelligencia-stratégiára, valamint 200 milliárd eurót mozgósít a mesterséges intelligencia támogatására olyan programjain keresztül, mint a Horizont Európa és az InvestAI. Konkrétabban, a Bizottság az úgynevezett digitális gerinc koncepciói révén foglalkozik a generatív mesterséges intelligencia különböző peremhálózati eszközökbe történő integrálásával az ipari vagy fogyasztói végpontokon, amelyeket a Horizont Európa 2025. évi munkaprogramja támogat az 5. klaszter keretében. Segítheti a fogyasztókat és a hálózatüzemeltetőket abban, hogy hatékonyan igazítsák ki az energiafelhasználást a hálózati feltételek, az árjelzések és a megújuló energia rendelkezésre állása alapján. A további részleteket a 2025. május 6-ra tervezett információs napon közöljük.

További információk a Horizont Európa információs napjairól – 5. klaszter

Forrás:
GenerativeAI4EU: az intelligens hálózatok gyors győzelmének felgyorsítása; Európai Bizottság, Shaping Europe’s digital future; 2025. április 9.
GenerativeAI4EU: accelerating quick wins for smart grids; European Commission, Shaping Europe’s digital future; 09 April 2025