„Új korszak veszi kezdetét Miskolcon – és talán Magyarország történetében is. A mesterséges intelligencia (MI) nem csupán a jövő eszköze, hanem már a jelen városformáló ereje is. Miskolc lesz hazánk első mesterséges intelligencia mintavárosa – az erről szóló stratégiai együttműködési megállapodást szerda délelőtt írta alá Palkovics László, mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos, Tóth-Szántai József, Miskolc polgármestere és dr. Dietz Ferenc, a Gábor Dénes Egyetem elnöke.
A megállapodás célja nem kevesebb, mint egy fenntartható, átlátható és intelligens városmenedzsment kialakítása, amely mesterséges intelligencia-alapú megoldásokkal kívánja hatékonyabbá tenni a városi működést. A mesterséges intelligencia: nem jövő, hanem jelen.
Ahogy a városi népesség nő, az önkormányzatoknak is lépést kell tartaniuk az igényekkel. A mesterséges intelligencia képes hatalmas mennyiségű adatot értelmezni, mintázatokat felismerni, előre jelezni trendeket – mindezt másodpercek alatt. Ezáltal optimalizálható például a forgalomszabályozás, csökkenthető az energiafelhasználás, vagy hatékonyabbá válhat a hulladékkezelés. De jelentős előnyökkel bír a bűnmegelőzés területén is.
Miskolc célja világos: nem csak lépést tartani a digitális átállással, hanem irányt mutatni benne. Ennek érdekében a város a Gábor Dénes Egyetem Mesterséges Intelligencia Tudásközpontjával (GDE-MIT) és az Energiaügyi Minisztériummal szorosan együttműködik majd.
Az együttműködés fókuszában olyan innovációk állnak, mint az UrbanTech Platform létrehozása, mely országos adaptációra is alkalmas MI-alapú városmenedzsment rendszer lehet. Demonstrációs tesztkörnyezet kialakítása: valós városi terek, ahol a technológia a gyakorlatban is vizsgázhat. M.I. Oktatási Központ létrehozása: gamifikált oktatási élmény minden korosztálynak. Hackathonok és pilotprojektek támogatása és UrbanTech Konferencia: tudásmegosztás, jó gyakorlatok és nemzetközi inspirációk évente Miskolcon.
A Palkovics László mesterséges intelligencia kormánybiztosa prioritásként kezeli a miskolci együttműködést, és aktívan támogatja annak országos kiterjesztését is. A cél: olyan jó gyakorlatokat létrehozni Miskolcon, amelyek az egész ország digitalizációját előmozdítják.
A Gábor Dénes Egyetem nyitottságából és több évtizedes informatikai oktatásból származó előnyét kihasználva 2025. január 1-vel elindította a GDE Mesterséges Intelligencia Tudásközpontot. A Tudásközpont célja, hogy a MI kutatásokkal, alkalmazások fejlesztésével és a tudás átadásával segítse a társadalmat, a vállalkozásokat, a közigazgatást, hogy a mesterséges intelligencia tudatos használatával sikeresen fejlődjenek, gazdagodjanak a valós kockázatokat elkerülve. Ezt a feladatot a leghatékonyabban egy helyi önkormányzattal lehet megvalósítani, ami közvetlenül részt vesz az emberek, a vállalkozások mindennapjaiban, ismeri a céljaikat, a felmerülő problémáikat, elvárásaikat. Partnerség, így kölcsönösen előnyös a felek számára.
Az együttműködési megállapodás aláírásával kapcsolatosan Palkovics László kormánybiztos kiemelte, hogy hamarosan a kormány elé kerül Magyarország mesterséges intelligenciával kapcsolatos átdolgozott stratégiája, ami a következő egy évet határozza majd meg a témában. A munkaanyag kiemelten foglalkozik az adatvagyonnal való gazdálkodással, a technológiai háttérhez kapcsolódó szuperszámítógépes rendszer létrehozásával, a kapcsolódó támogatási mechanizmusokkal és a mesterséges intelligencia használatának tudatosításával. A kormánybiztos Miskolc polgármesterét arra kérte, hogy a jövőben osszák majd meg tapasztalataikat a témában a kezdeményezéshez csatlakozó önkormányzatokkal, az együttműködési megállapodás partnereit pedig biztosította a kormány támogatásáról.
Tóth-Szántai József, Miskolc polgármestere az együttműködési megállapodás aláírásakor úgy fogalmazott, hogy Miskolcnak újra kell értelmeznie magát, és acélvárosból a Bükk városává kell válnia, mindezt úgy, hogy jelentős lemaradást kell behoznia más településekkel szemben. Ezt a cél szolgálhatja az ilyen, és ehhez hasonló innovációk sora is, Miskolc pedig jó példát mutatva kíván ebben az élen járni. A mesterséges intelligenciát Miskolcon bevonnák a többi közt a városüzemeltetésbe és a közösségi közlekedéssel kapcsolatos menetrendek felülvizsgálatába is, annak érdekében, hogy javíthassanak a városlakók életminőségén. Tóth-Szántai József hozzátette, a városban mostantól minden évben egy nemzetközi konferenciát rendeznek majd, melynek fő témája a mesterséges intelligencia és annak alkalmazása lesz majd.
Miskolc tehát nem csupán egy újabb „okos város” lesz a térképen – hanem példa és laboratórium is egyben, ahol a jövő Magyarországa formálódik. A most elindult mintaprojekt nemcsak technológiai áttörés, hanem társadalmi lehetőség is: egy város, ahol az M.I. nem elvonatkoztatott fogalom, hanem mindennapi segítség. A Miskolci Modell a jövő magyar városainak mintája lehet – lokálisan indul, de országos hatással bír. Bükk városa ezzel is azt üzeni: a jövő nem vár, de ők készen állnak.”
Forrás:
Miskolc lesz Magyarország első mesterséges intelligencia mintavárosa; Miskolc Megyei Jogú Város; 2025. április 9.