Skip to main content
Európai Uniófenntartható fejlődéskörnyezetvédelemzöld átállás

Úton az egészségesebb talajok felé Európában

Szerző: 2025. április 13.No Comments

„A Bizottság üdvözli az Európai Parlament és a Tanács között a mai napon létrejött ideiglenes politikai megállapodást a talajmegfigyelésről és -rezilienciáról szóló irányelvre irányuló bizottsági javaslatról.

A talajmegfigyelésről szóló jogszabály a polgárok, a mezőgazdasági termelők, a gazdálkodók és a környezet javát szolgáló, egészséges talajok felé vezető útra tereli az EU-t.

Ez fontos lépés a talajegészséggel kapcsolatos sürgető kihívások kezelése felé, amelyek minden európai országra, élelmiszerláncunk rezilienciájára és a tágabb értelemben vett gazdaságra hatással vannak. Az új jogszabály hozzá fog járulni a talaj természeti katasztrófákkal, hőhullámokkal és szélsőséges időjárási eseményekkel, valamint más kritikus környezeti kihívásokkal, például az erózióval, a szennyezéssel és a biológiai sokféleség csökkenésével szembeni ellenálló képességének fokozásához is.

Az új irányelv elsődleges célja, hogy pragmatikus és rugalmas, a nemzeti talajmegfigyelési rendszereken alapuló keretet vezessen be a talaj egészségének Unió-szerte történő nyomon követésére. Tekintettel a talaj összetettségére, az irányelv nagy rugalmasságot biztosít a tagállamok számára, hogy megközelítésüket a helyi talajviszonyokhoz igazítsák.

Az egyszerűsítési menetrenddel összhangban az irányelv fokozatos és pragmatikus megközelítése alacsony szinten tartja a tagállamok terheit. A megállapodás a Bizottság által javasolt irányelv fokozatos végrehajtására vonatkozó határidők többségét is meghosszabbította. Ezen túlmenően a rászoruló tagállamok a Bizottság segítségét is igénybe vehetik a talajmintavétel, -vizsgálat és -archiválás elvégzéséhez. Az irányelv továbbá nem ró kötelezettségeket a földtulajdonosokra és a gazdálkodókra, köztük a mezőgazdasági termelőkre a talaj egészségének és ellenálló képességének nyomon követésére vagy javítására vonatkozóan.

Az egészségesebb talajt garantáló egyedi intézkedések

A mai napon elért megállapodás a következő kulcsfontosságú intézkedéseket írja elő a tagállamok számára:

  • Átfogó és harmonizált, ugyanakkor rugalmas talajegészség-megfigyelési keret létrehozása az egészséges talajra vonatkozó kritériumokkal;
  • támogatás nyújtása a talajkezelőknek a talaj egészségének és ellenálló képességének javítása érdekében;
  • mérsékelje a területelvonásnak – például az épületeknek és az infrastruktúráknak – a talaj egyéb ökoszisztéma-szolgáltatások nyújtására való képességére gyakorolt hatását, ugyanakkor ne akadályozza meg az ilyen tevékenységek engedélyezését;
  • A potenciálisan szennyezett területek azonosítása és kezelése az emberi egészséget és a környezetet érintő kockázatok kiküszöbölése érdekében, a „szennyező fizet” elv tiszteletben tartása mellett.

Következő lépések

Az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak hivatalosan el kell fogadnia az új irányelvet, mielőtt az hatályba léphetne. Ezt követően az irányelv 20 nappal az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követően lép hatályba, ezt követően pedig a tagállamoknak három éven belül létre kell hozniuk az irányelv működéséhez szükséges nemzeti keretet.

Háttér

A Bizottság 2023. július 5-én elfogadta a talajmegfigyelésről és a rezilienciáról szóló irányelvre irányuló javaslatát. Az irányelv az európai zöld megállapodás, a talajvédelmi stratégia, a biodiverzitási stratégia és a szennyezőanyag-mentességi cselekvési terv kulcsfontosságú eleme.

A talajromlás és -szennyezés jelentős kockázatot jelent az élelmezésbiztonságra és -biztonságra, a biológiai sokféleségre, az éghajlattal szembeni ellenálló képességre és a szélsőséges időjárási eseményekre nézve. Jelenleg az EU-ban a talajok 60–70%-a egészségtelen állapotban van. Például évente egymilliárd tonna talaj mosódik el az erózió miatt, ami a becslések szerint éves szinten 1,25 milliárd EUR mezőgazdasági termelékenységcsökkenést eredményez. A talajromlással kapcsolatos költségeket évente több mint 50 milliárd euróra becsülik.

A talajra vonatkozó adatok rendelkezésre bocsátása támogatni fogja az innovációt, a technológiai és szervezési megoldásokat, különösen a gazdálkodási gyakorlatok terén. Segíteni fogja a mezőgazdasági termelőket és más földtulajdonosokat a legmegfelelőbb kezelési módszerek alkalmazásában, valamint abban, hogy növeljék a talaj termőképességét és hozamát, miközben minimalizálják a víz- és tápanyagfogyasztást. Ezen túlmenően ezek az adatok javítani fogják az aszályokkal, a vízmegtartással és az erózióval kapcsolatos tendenciák megértését, megerősítve a katasztrófamegelőzést és -kezelést. Az egészséges talajok és a jobb adatok további jövedelmi lehetőségeket biztosítanak a mezőgazdasági termelők és a gazdálkodók számára, akik jutalmazhatók a karbongazdálkodásért, az ökoszisztéma-szolgáltatásokért vagy az egészséges talajok és a rajtuk előállított élelmiszerek értékének növeléséért.

További információ

A Bizottság javaslata a talajmegfigyelésről és a rezilienciáról szóló irányelvre (2023. július 5.)

A Bizottság honlapja a talajról és a földterületről

Idézet(ek)

„A megállapodás fontos lépést jelent azon kockázatok kezelésében, amelyekkel az EU a talajromlás miatt szembesül élelmezésbiztonságunk szempontjából, enyhítve az éghajlatváltozás hatásait és a társadalmi-gazdasági jólétet valamennyi régiónkban és városunkban egyaránt. A jogszabály különösen a mezőgazdasági termelők és a talajgazdálkodók javát szolgálja azáltal, hogy támogatást és jobb ismereteket biztosít számukra a talajviszonyokról, ugyanakkor nem ró rájuk kötelezettségeket. Továbbra is együtt fogunk működni a tagállamokkal, a mezőgazdasági termelőkkel, az erdészekkel és más talajgazdálkodókkal annak érdekében, hogy mozgósítsuk a szükséges támogatást és elkötelezettséget annak érdekében, hogy megőrizzük ezt az alapvető erőforrást a jövő generációi számára.” – Jessika Roswall, a környezetvédelemért, a vízgazdálkodás rezilienciájáért és a versenyképes körforgásos gazdaságért felelős biztos”

Forrás:
Úton az egészségesebb talajok felé Európában; Európai Bizottság; 2025. április 10. (gépi fordítással készült változat)
Moving towards healthier soils in Europe; European Commission; Apr 10 2025 (hivatalos, angol nyelvű változat)