„Solymár Károly Balázs, az Energiaügyi Minisztérium infokommunikációért felelős államtitkára szerint az intézkedés célja, hogy az állampolgárok minden ügyüket gyorsabban és egyszerűbben, kevesebb azonosítással intézhessék. Dúró Dóra, a Mi Hazánk Mozgalom elnökhelyettese szerint viszont ez kiszorítja azokat, akik „offline” szeretnének élni.
Idén júniustól a bankok, a biztosítók, valamint a közmű és távközlési szolgáltatók is lehetővé teszik az egykapus DÁP-azonosítást, jelentette be előterjesztői expozéjában Solymár Károly Balázs, az Energiaügyi Minisztérium infokommunikációért felelős államtitkára.
„Jogos elvárás az emberek részéről, hogy a rengeteg állami, sőt piaci szolgáltatásba is egyetlen ponton léphessenek be, egyszerűen, de egyben biztonságosan” – mondta a felelős államtitkár, hozzátéve, hogy a kormány kiemelt célja, hogy a felhasználók zökkenőmentesen navigálhassanak az egyes állami és piaci alkalmazások között, anélkül, hogy újra és újra azonosítaniuk kellene magukat.
A Fidesz vezérszónoka, Hegedűs Barbara szerint, a Digitális Állampolgárság Program sikerességét mutatja, hogy már több, mint kétmillióan töltötték le az alkalmazást a telefonjukra. A KDNP-s Juhász Hajnalka rámutatott, hogy a DÁP a környezetvédelem területén is előrelépést jelent, hiszen az applikációnak köszönhetően évente 11 tonna műanyag és 1 tonna papír felhasználását kerülhetik el.
A Mi Hazánk viszont elvi szinten ellenzi a digitális állampolgárságot – jelezte Dúró Dóra, a párt elnökhelyettese. Az Országgyűlés alelnöke szerint a Microsoft vállalat alapítója, Bill Gates fogalmazta meg azt a célt, hogy 2030-ra a társadalmakban való részvétel feltétele legyen a digitális azonosítás valamilyen formája. Mint mondta, ezt a programot az ENSZ égisze alatt el is indították 50 országban, és a célja, hogy semmilyen módon ne tudjon részt venni a közéletben az, aki nem rendelkezik digitális azonosítóval.
A Mi Hazánk elnökhelyettese szerint a kormány által ebben a témában benyújtott javaslatok is hátrányosan érintik azokat, akik nem szeretnének digitális megoldásokat alkalmazni a hétköznapok során, nehezíti azok életét, akik az ügyeiket „offline” módon szeretnék vinni.
Solymár Károly Balázs államtitkár zárszavában hangsúlyozta, hogy a digitális állampolgárság nem kötelező, az ügyeket továbbra is lehet irodákban, papíron intézni.”
Forrás:
A Digitális Állampolgárság Program kiterjesztését javasolja a kormány, akadnak ellenzők; Herczeg Zsolt; Infostart / InfoRádió; 2025. április 30.
Kapcsolódó hang:
Országgyűlés: vita a Digitális Állampolgárság Program kiterjesztéséről – Solymár Károly Balázs, az Energiaügyi Minisztérium infokommunikációért felelős államtitkára / Dúró Dóra, a Mi Hazánk Mozgalom elnökhelyettese (MP3)