„Egy 960 számítási magból álló szuperszámítógép segíti a meteorológusokat a magyar tengernél. A balatoni viharjelzésnek időben és pontosan el kell készülnie. A tó térségében különösen összetett éghajlati és helyi hatások érvényesülnek, így a technológia és a folyamatos szakmai felkészültség együtt teszi lehetővé az életvédelmi célú előrejelzéseket.
A változó időjárási és éghajlati viszonyok miatt a siófoki viharjelző obszervatóriumban is egyfajta versenyfutás zajlik. Folyamatosan új módszereken dolgoznak a szakemberek. Ebben a munkában ma már nélkülözhetetlen szerepet tölt be az a szuperszámítógép, amely néhány éve állt munkába az intézményben, és jelentősen hozzájárulnak a balatoni viharjelzés rendszernek hatékonyságához.
A laikus számára a rendszer úgy képzelhető el, mintha 960 személyi számítógépet kapcsoltak volna össze rendkívül gyors hálózati kapcsolattal. – Ez a teljesítmény lehetővé teszi, hogy olyan egyenleteket is megoldjunk, amelyeket hagyományos módon, ilyen gyorsasággal nem tudnánk elvégezni. Egy-egy számítás, amely normál körülmények között akár egy hétig is eltartana, ezzel a technológiával másfél-két óra alatt elkészül – mondta Horváth Ákos, a HungaroMet Viharjelző Obszervatóriumának vezetője.Balatoni viharjelzés – bonyolult meteorológiai folyamatok
Az időjárás-előrejelzés több szempontból is összetett folyamat. A Balatonnál bonyolult meteorológiai folyamatok zajlanak.
– A tó három éghajlati hatás találkozásánál fekszik. Nyugatról az óceáni, délnyugatról a mediterrán, keletről a kontinentális éghajlati hatások együttesen alakítják. Ezeknek a keveredése alakítja a Balaton időjárását – magyarázta a szakember. Mint kiemelte, akár a Fertő-tónál, vagy a Tisza-tónál is egyértelműbb az időjárás. Utóbbinál például erős kontinentális hatás érvényesül.
– Ezt a képet tovább bonyolítja a tó kiterjedt vízfelülete, valamint a Balatonnal párhuzamosan húzódó Bakony hegység hatása. A víztömeg markánsan módosítja a helyi időjárási viszonyokat, elsősorban a hőmérséklet kiegyenlítésén keresztül. Emellett a tónak sajátos, helyi szélrendszere is van, amelyet tavi cirkulációnak nevezünk.A Balaton körüli mikroklímát befolyásolják a helyi környezeti adottságok is. Ha például a tó partjával párhuzamosan, hosszú sorban emeletes házak épülnek, az gyökeresen átalakítja a hőmérsékleti viszonyokat, a széljárást és általánosságban a komfortérzetet is az adott térségben. Egészen másképp, mintha a partot ligetes, nyitott területek szegélyeznék – említette Horváth Ákos.
A siófoki obszervatórium vezetője elmondta, hogy mindig új előrejelzési módszereket próbálnak kidolgozni, és az itt dolgozó meteorológusok folyamatos képzéséken vesznek részt, hogy a Balatonnál időben elkészüljenek az életvédelmi célú előrejelzések.”
Forrás:
Ítéletidő csap le a Balatonnál – ha a szuperszámítógép jósolja, odaér a vihar; Krausz Andrea; SONLINE.hu; 2025. május 6.