Skip to main content
közigazgatás: magyarközigazgatási informatikaszakirodalomtudomány

A hivatalos statisztikák elérhetőségében jelentős előrelépés történt Magyarországon

By 2025. május 24.No Comments

„Az Open Data Inventory (ODIN), vagyis a nyílt adatok leltára a világ közel 200 országára kiterjedő felmérés, amely a hivatalos statisztikák elérhetőségét és nyitottságát értékeli. Lefedettségben a 43. helyről a 32-re, nyitottságban 55-ről a 23-ra, összesítésben pedig a 49-ről a 21. helyre sikerült előre lépnie Magyarországnak 2024-ben a 2022-es évhez viszonyítva.

Az Open Data Inventory (ODIN), vagyis a nyílt adatok leltára a világ közel 200 országára kiterjedő felmérés, amely a hivatalos statisztikák elérhetőségét és nyitottságát értékeli.

A felmérést 2015 óta az ENSZ által támogatott, adatszakértőkből álló nemzetközi nonprofit szervezet, az Open Data Watch (ODW) végzi.

Az ODW, és így az ODIN célja is a nyílt statisztikai adatokhoz való hozzáférés javítása, a hiányosságok feltárása, a párbeszéd ösztönzése a nemzeti statisztikai hivatalok és az adatfelhasználók között.

A 2018 óta a kétévente történő felmérések során az ODW munkatársai különböző mutatókat választanak ki (2016-ban 21 témakörben 51 mutatót, míg 2024-ben már 23 témakörben 77-et), majd ezeket megpróbálják megtalálni az egyes országok (2024-ben 197 országot vizsgáltak) statisztikai hivatalainak, vagy más statisztikai adatokat publikáló intézmények (Magyarország esetében például a Magyar Nemzeti Bank (MNB)) honlapján.

Az egyes mutatók kapcsán megvizsgálják, hogy:

  • milyen részletezettségűek,
  • milyen időszak(ok)ra vonatkozóan találhatók meg,
  • milyen területi szintekre lelhetőek fel,
  • milyen módszertani adatok kapcsolódnak hozzájuk,
  • az adatok felhasználására milyen feltételek vonatkoznak,
  • az adatok milyen formátum(ok)ban tölthetők le,
  • a letölthető állományoknak milyen a gépi olvashatósága.

Ezeket egyesével pontozzák, és ezekből áll össze a témakörök lefedettségének és nyitottságának 0 és 100 közötti pontszáma, valamint az összesített országos ODIN-pontszám.

ODIN-pontszám, lefedettség, nyitottság

A korábbi felmérésekhez képest jelentős előrelépést sikerült elérnünk ezen a területen. Magyarország 2022-ben a lefedettségre 60, a nyitottságra 67 pontot kapott, összesítve pedig 64 pontot ért el. Ezzel szemben 2024-ben Magyarország lefedettségi pontszáma már 68, a nyitottsági pontszáma pedig 87 volt, összesítve 78 pontot ért el.

De a pontoknál – amelyeknek évenkénti összehasonlíthatóságát erősen csökkenti a kiválasztott mutatók köre, és a felmérés módszertanának kisebb-nagyobb változtatása – is jobban mutatja az előrelépést, ha azt nézzük, hogyan alakult Magyarország helyezése: lefedettségben a 43. helyről a 32-re, nyitottságban 55-ről a 23-ra, összesítésben pedig a 49-ről a 21. helyre sikerült előre lépnie (ugyanezek a helyezések Európában: 23. → 16., 27. → 13., 26. → 14.; Közép-Európában: 7. → 3., 7. → 3. és 8. → 4.).

Ennek a jelentős előrelépésnek az egyik legfőbb eleme a honlap 2023 februárjában megújult copyright oldala, ami szabadon másolhatóvá, sokszorosíthatóvá és terjeszthetővé tette az adatbázisokban, a táblázatokban és a kiadványokban megjelenő adatokat és egyéb tartalmakat. Ugyanakkor az ODIN-országriportból jól látszanak a további előrelépéshez szükséges irányvonalak: az adatok nagyobb részletezettsége, főként a területi bontások, valamint a sokkal részletesebb metaadatok elérhetőségének biztosítása.”

Forrás:
A hivatalos statisztikák elérhetőségében jelentős előrelépés történt Magyarországon, 2025.05.22.; Központi Statisztikai Hivatal; 2025. május 22.
Lásd még:
Hungary Open Data Inventory Profile; Open Data Inventory
A First Look at ODIN 2024/25: A Decade of Progress with New Risks Ahead; Open Data Watch; 2025. április 29.