„Az OpenAI és az Egyesült Királyság „stratégiai partnerséget” ír alá a beruházások ösztönzése érdekében. A Keir Starmer kormányával kötött együttműködési ígéret mesterséges intelligencia alapú digitális szolgáltatásokhoz vezethet.
Az Egyesült Királyság „stratégiai partnerséget” írt alá az OpenAI-val, mivel Keir Starmer kormánya igyekszik több beruházást vonzani az ország mesterséges intelligencia ágazatába, és a technológiát a közszolgáltatások racionalizálására kívánják használni. Az önkéntes szándéknyilatkozatban az OpenAI ígéretet tett arra, hogy „megvizsgálja” az MI-infrastruktúrába, például adatközpontokba történő beruházásokat, és több alkalmazottat vesz fel az Egyesült Királyságban, anélkül, hogy részleteket közöltek volna arról, hogy mekkora összegű kiadásokat terveznek. Cserébe az Egyesült Királyság kormánya vállalta, hogy megtalálja a módját annak, hogy az OpenAI mesterséges intelligencia technológiáit olyan közszolgáltatásokban alkalmazza, mint az igazságszolgáltatás, a védelem és biztonság, valamint az oktatási technológia. Ehhez több millió brit állampolgár adatainak felhasználására lehet szükség, hogy mesterséges intelligenciával működő digitális szolgáltatásokat hozzanak létre.
A megállapodásra azért került sor, mert az Egyesült Királyság igyekszik fellendíteni a mesterséges intelligencia technológiák alkalmazását és erősebb számítástechnikai infrastruktúrát kiépíteni, annak ellenére, hogy már olyan vezető mesterséges intelligencia-kutató laboratóriumoknak ad otthont, mint a Google DeepMind részlege. A nemzet finanszírozási lemaradása azonban továbbra is nagy az olyan MI-szuperhatalmakhoz képest, mint az Egyesült Államok és Kína. A Stanford Egyetem 2025 AI Index Report című jelentésének adatai szerint az Egyesült Királyságban tavaly 4,5 milliárd dollár volt az MI magánbefektetés, míg az USA-ban 109,1 milliárd dollár, Kínában pedig 9,3 milliárd dollár.
A kormány mesterséges intelligencia stratégiájának vannak kritikusai, például a kreatív iparági csoportok, amelyek támadták, hogy a kormány hajlandó megfontolni a szerzői jogi törvények módosítását annak érdekében, hogy a technológiai vállalatok, például az OpenAI, szabadabban használhassák a jogtulajdonosok anyagát a mesterséges intelligencia modellek képzéséhez. Januárban Peter Kyle digitális miniszter bemutatta az „AI opportunities action plan”-t, amelynek célja az Egyesült Királyság MI-ágazatának fellendítése, és úgynevezett MI növekedési zónák létrehozása az MI-infrastruktúrába történő beruházások növelése érdekében országszerte. A kormány 2 milliárd fontot különített el ezekre a tervekre.
A ma aláírt megállapodásban az OpenAI azt mondta, hogy „befektethet és támogathatja” a programot. „Nagy-Britannia komoly tudományos vezető szerepet tölt be, és kormánya az elsők között ismerte fel a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket a mesterséges intelligencia lehetőségeiről szóló cselekvési tervén keresztül” – mondta Sam Altman, az OpenAI vezetője. „Most itt az ideje, hogy megvalósítsuk a terv céljait, és az ambíciót tettekre váltsuk, és mindenki számára jólétet teremtsünk.” Kyle elmondta: „A partnerség révén az OpenAI munkája nagyobb mértékben fog az Egyesült Királyságban zajlani, ami magasan fizetett technológiai munkahelyeket teremt, ösztönzi az infrastrukturális beruházásokat, és döntő fontosságú, hogy országunknak legyen hatásköre arra, hogy ez a világot megváltoztató technológia hogyan halad előre.”
A brit miniszterelnök februárban hasonló megállapodást írt alá egy másik amerikai székhelyű MI-vállalattal, az Anthropic-kal, júniusban pedig a kanadai MI start-up céggel, a Cohere-rel. Az Anthropic mesterséges intelligencia modelljeit a kormány új okostelefon-alkalmazásában használják, amelynek célja, hogy segítse a polgárokat az információk megtalálásában a kormány honlapján. Eközben a Cohere ígéretet tett arra, hogy a közszférának is segíteni fogja technológiái használatát, beleértve a védelmi szektort is.
Az OpenAI megígérte, hogy „megvizsgálja” a kutatási és fejlesztési infrastruktúra fejlesztését az Egyesült Királyságban, miután két évvel ezelőtt Londonban létrehozta első, az Egyesült Államokon kívüli irodáját. A ChatGPT gyártója azt is vállalta, hogy megosztja a brit AI Security Institute-tal az MI modellképességeiről és biztonsági kockázatairól szóló információkat. A ChatGPT, az OpenAI rendkívül népszerű chatbotja és annak 4o modellje már beágyazódott a kormány Humphrey nevű MI-asszisztensébe, amely a köztisztviselőket hivatott segíteni az adminisztratív feladatokban. Az OpenAI technológiája jelenleg a konzultációkra adott nyilvános válaszok válogatásában segít.
Vajon az ehhez hasonló partnerségek hozzájárulnak-e egy olyan ökoszisztémához, amelyben az Egyesült Királyság „MI-gyártó” lesz, és saját technológiai cégeink és kkv-k virágozhatnak – vagy egyszerűen csak megerősítik a már meglévő szereplők piaci erejét, és „MI-felvevők” maradunk?” – tette fel a kérdést Imogen Parker, az Ada Lovelace Institute társigazgatója. „Az ehhez hasonló partnerségek ma jó üzletnek tűnhetnek, de azzal a kockázattal járnak, hogy strukturális függőségeket hoznak létre, ami korlátozza a jövőbeni alternatívák keresésének lehetőségét” – tette hozzá.”
Forrás:
A ChatGPT fog válaszolni az angol közszolgáltatásoknál; SG.hu; 2025. július 21.
Lásd még:
AI Opportunities Action Plan; Department of Science, Innovation and Technology; GOV.UK; 2025. január 13.