Skip to main content
gazdaságközigazgatás: magyarpolitikatársadalomterületfejlesztés

Egy régiós központ kiszolgálója lehetne a jövőben Nagyatád

By 2025. július 27.No Comments

„Körvonalazódik a térség felzárkóztatására egy olyan program, amely Nagyatádnak is fontos szerepet szánna. Az UniNext program képviselője járt a városban kapcsolatfelvétel céljából. Ahogy ők írják: A dél-dunántúli régió felzárkóztatása a hazai területfejlesztés egyik legfontosabb feladata. A térség évtizedek óta tartó gazdasági lemaradásának trendjén kíván változtatni az UniNext Innovációs Program is.

A Dél-Dunántúl szinte valamennyi társadalmi-gazdasági fejlettségét bemutató tényező alapján az ország legrosszabbul teljesítő térsége. Itt az ipari teljesítmény alig haladja meg az országos átlag felét. Ráadásul ez a régió az, ami országos szinten a legrosszabb foglalkoztatási adatok produkálja az országban: 7,6 százalékos volt a munkanélküliség a 2024-es év első negyedévében. (2025 első negyedévben ez a mutató 6,2 százalékos volt a KSH szerint.)

Ennek egyik következménye az elvándorlás és az elöregedés. Az UniNext, amely a Pécsi Tudományegyetem, és az azt fenntartó Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány programja, azt tűzte ki célul, hogy átfogó fejlesztési programot készítenek.

Kihívás van bőven: a fentieken túl a gyenge térségi együttműködés, az aprófalvas szerkezet, a gyenge közlekedési kapcsolatok, a szakképzett munkaerő hiánya, az alacsony tőkevonzó képesség és a kihasználatlan térségi potenciál egyenként is hátráltató tényező a gazdaságfejlesztés terén, ám mindezek együttesen sújtják a régiónkat.

Nyilvánvaló, hogy ezeknek a problémáknak a megoldása nagyatádi léptékben lehetetlen feladat. Az első és legfontosabb az infrastrukturális fejlesztés volna a program szerint, hisz ahogy fogalmaztak: a térség a közlekedési és az ipari infrastruktúra hiánya miatt gyakorlatilag teljesen kimaradt az országba települő ipari tőke letelepedésének hullámaiból.

Nemrégiben számoltunk be róla, hogy a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség képviselői is hasonlóképpen gondolkodnak, azaz a kormányzat is észrevette azt, amit a helyiek már hosszú évek óta hangoztatnak, hogy a nulladik lépés a régió felzárkóztatásához az infrastruktúra fejlesztése volna.

Az UniNext részéről elmondták, hogy Pécsett képzelik el a régió központját, itt egy hatalmas ipari beruházás fog megvalósulni, azonban ahhoz, hogy ez működni tudjon, az egész Dél-Dunántúlra szükség van. Itt jön képbe a többi között Nagyatád: az elképzelés szerint olyan beszállítókkal alakítanának ki kapcsolatot, amelyek kvázi helyi szinten kiszolgálja a nyersanyag, a kutatás-fejlesztés, és egyéb felmerülő szükségleteket. Ez egyébként egyezik a HIPA elképzelésével is, illetve a – jellemzően keleti – beruházók víziójával is.

Számításaik szerint a következő években 6-8 ezer új munkahely jöhet létre a Dél-Dunántúlon, emellett pedig 4 ezer milliárd forintnyi befektetési tőke beáramlása is várható.

Természetesen ez egyik pillanatról a másikra biztosan nem valósul meg, azonban a kormányzati szándék látszik: 435 hektáros egybefüggő területet jelöltek ki Pécsett, amely nemzetgazdaságilag kiemelt státuszt kapott. A kormány a Universitas Quinqueecclesiensis Alapítványt kérte fel az ipari park fejlesztés előkészítésére.

Mindenesetre a kapcsolatfelvételt követően már megküldték a saját kérdőívüket, adatbekérésüket, abból a célból, hogy pontos információkkal rendelkezzenek térségünkről. Emellett a város is elküldi tájékoztató anyagát is Nagyatád és a járás jelenlegi gazdasági mutatóiról, valamint részletes adatokat szolgáltat a befektetésre, beruházásra alkalmas helyi területekről is.”

Forrás:
Egy régiós központ kiszolgálója lehetne a jövőben Nagyatád; Simon Tamás; Atádhír; 2025. július 25.
Lásd még:
UniNext Innovációs Program
„Átfogó fejlesztési program elindítását kezdeményezte a Pécsi Tudományegyetemet fenntartó Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány. Az UniNext Innovációs Program trendfordító céllal jött létre, hogy átfogó és fenntartható módon kezelje a régió legnagyobb kihívásait.
A dél-dunántúli régió felzárkóztatása a hazai területfejlesztés egyik legfontosabb feladata. A térség évtizedek óta tartó gazdasági lemaradásának trendjén kíván változtatni az UniNext Innovációs Program is. Az alapítvány kezdeményezésére elindított, átfogó, fenntartható módon megvalósítható gazdaság- és területfejlesztési, valamint egészségfejlesztési és oktatásfejlesztési program fő haszonélvezője a helyi társadalom és a vállalkozói szféra lesz.”