Skip to main content
gazdaságinformatikaMesterséges Intelligencia (MI)politikatechnikatudomány

Kína új globális mesterséges intelligencia együttműködési szervezetet javasol

By 2025. július 27.No Comments

„Shanghajban sor került az éves mesterségesintelligencia-konferenciára. A kínai miniszterelnök globális összefogást sürget az MI szabályozása terén.

Li Csiang kínai miniszterelnök arra tett javaslatot, hogy hozzanak létre egy olyan szervezetet, amely a mesterséges intelligencia területén előmozdítja a globális együttműködéseket, egyúttal felszólította az országokat, hogy koordinálják a gyorsan fejlődő technológia fejlesztését és biztonságát.

A kínai kormányfő szerdán, a sanghaji éves Mesterséges Intelligencia Konferencia megnyitóján az MI-t a növekedés új motorjának nevezte, ám hozzátette, hogy a szabályozás jelenleg, és nagyobb koordinációra van szükség az országok között egy globálisan elismert keretrendszer kialakítása érdekében – írta a Reuters.

A háromnapos rendezvényen az iparág vezetői és a politikai döntéshozók találkoznak egymással egy olyan időszakban, amikor a világ két legnagyobb gazdasága, Kína és az Amerikai Egyesült Államok között egyre élesebbé válik a technológiai verseny, és a mesterséges intelligencia kulcsfontosságú csatatérré válik.

„A mesterséges intelligencia globális irányítása összességében még mindig széttagolt. Az országok között nagy különbségek vannak, különösen olyan területeken, mint a szabályozási koncepciók és az intézményi szabályok. Erősítenünk kell a koordinációt, hogy minél hamarabb kialakítsunk egy széles körű konszenzuson alapuló globális mesterséges intelligencia irányítási keretrendszert” – fejtette ki Li Csiang.

Donald Trump a közelmúltban exportkorlátozásokat vezetett be a Kínába irányuló fejlett technológiákra, beleértve az Nvidia és más cégek által gyártott legkorszerűbb mesterségesintelligencia-csipeket, arra hivatkozva, hogy a technológia javíthatja Kína katonai képességeit. A korlátozások ellenére Kína továbbra is jelentős áttöréseket ért el a mesterséges intelligencia területén, ami az amerikai tisztviselők figyelmét is felkeltette.

Li beszédében nem említette az Egyesült Államokat, azonban figyelmeztetett arra, hogy a mesterséges intelligencia néhány ország és vállalat kizárólagos játékává válhat, hozzátéve, hogy a kihívások között szerepel a mesterségesintelligencia-csipek elégtelen ellátása és a tehetségek cseréjének korlátozása.

Li szerint Peking szeretné megosztani fejlesztési tapasztalatait és termékeit más országokkal, különösen a globális déli országokkal.

Együttműködést sürget Kína

Szombaton Kína közzétette a globális mesterséges intelligencia irányítására vonatkozó cselekvési tervét, amelyben felkérte a kormányokat, nemzetközi szervezeteket, vállalkozásokat és kutatóintézeteket, hogy működjenek együtt, és mozdítsák elő a nemzetközi tudáscserét, többek között egy határokon átnyúló nyílt forráskódú közösség révén.

Az MI-konferencia egy éves, a kormány által is támogatott rendezvény Sanghajban, amely általában a főbb iparági szereplőket, kormánytisztviselőket, kutatókat és befektetőket vonzza. A szombati előadók között volt Anne Bouverot, a francia elnök MI-ügyi különmegbízottja, Geoffrey Hinton számítógéptudós, akit az MI keresztapjaként ismernek, és Eric Schmidt, a Google korábbi vezérigazgatója. Bár a Tesla-vezér Elon Musk az elmúlt években rendszeresen személyesen vagy videón keresztül részt vett a megnyitón, idén nem tartott beszédet.

A konferenciához kapcsolódó expón a szervezők tájékoztatása szerint idén több mint 800 vállalat vesz részt, és több mint 3000 high-tech terméket, 40 nagy nyelvi modellt, 50 mesterséges intelligenciával működő eszközt és 60 intelligens robotot mutatnak be.”

Forrás:
Kína a mesterségesintelligencia-verseny élére állna – globális tudáscserét sürget Peking; Világgazdaság; 2025. július 26.
Lásd még:
China proposes new global AI cooperation body to be headquartered in Shanghai, aiming to strengthen intl collaboration; Zhang Weilan; Global Times; 2025. július 26.
China proposes new global AI cooperation organisation; Brenda Goh; Reuters; 2025. július 26.
China proposes global body to govern artificial intelligence; William Langley, Eleanor Olcott, Ryan McMorrow; Financial Times; 2025. július 26.