„Az önkormányzati feladatok részlegesen átkerülnek az államhoz, szétválik a polgármesteri és a jegyzői hivatal, a járások az államigazgatás bázisai lesznek, a megyék fenntartói szerepe pedig megszűnik – a Magyar Nemzet információi szerint a többi között ezt tartalmazza az új önkormányzati koncepció.
A lap kormányzati forrásból úgy tudja, a Belügyminisztérium által előkészített önkormányzati koncepciót először az augusztus 15-én esedékes közigazgatási államtitkári egyeztetésen vitatják meg, a kormány két nappal később, augusztus 17-én tárgyalja első olvasatban. A többi között akkor vitatják meg, hogy állnak a különböző stratégiai területeket (egészségügy, oktatás, szociális ellátás, kommunális szolgáltatások) érintő feladatellátásokkal.
A lap úgy értesült, hogy a tervek szerint 150 és 250 közötti járás lesz, amelynek határai a jövőbeli választókerületek határaihoz igazodnak majd.
…
A tervezetből egyébként az is biztosnak tűnik, hogy a járások vezetői nem közvetlen választással kerülnek majd a pozíciójukba, viszont olyan feladat- és jogköröket is magukhoz vonhatnak majd, amelyek korábban a választott polgármestereket illették meg. A járási rendszer kialakítása közvetlenül érinthet rengeteg fideszes vezetésű önkormányzatot is, hiszen a járási hivatalvezetők már nemcsak a szakmai közigazgatási szervek felett gyakorolhatnak majd politikai kontrollt, hanem a helyi érdekekbe ütköző kormányzati tervek végrehajtásáért is felelnek majd.A megyei és járási kormányhivatalok ugyanis beleszólhatnak majd az önkormányzatok rendeletalkotásába, de alapvető működésébe is, például önkormányzati cégek élére vezetőt nevezhetnének ki, vagy egyes feladatok ellátásával megbízhatnának olyat, akiről a helyi képviselő-testület nem tudott dönteni.”
Forrás:
Közös választási- és járáshatárok lesznek, Népszava, 2011. augusztus 1.