Skip to main content
Európai Unióközigazgatás: magyarközigazgatási informatika

Műholdas földmegfigyelés a közigazgatásért (2. rész)

Szerző: 2022. április 25.No Comments

Hogyan épül fel fel, mit nyújt felhasználóinak az újonnan elkészült Földmegfigyelési Információs Rendszer?

Cikkünk első részében röviden bemutattuk az Európai Unió nagyszabású Copernicus földmegfigyelési programját, és szóltunk arról, hogy a felgyülemlő óriási adatmennyiség, a felhasználók számának robbanásszerű növekedése nyomán Magyarországon mostanra megszületett a Földmegfigyelési Információs Rendszer (FIR). A projektet (KÖFOP-1.0.0-VEKOP-15-2017-00050) a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ) vezette konzorcium 7,35 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatással valósította meg. Most ismerkedjünk meg a FIR felépítésének, működésének hátterével, és azzal, hogy a felhasználók milyen módon férhetnek hozzá a szolgáltatáshoz!

A FIR projekt kezdetektől fogva kiemelt célja volt a közigazgatási folyamatok műholdas távérzékelési adatokkal történő támogatása. Ennek alapja az adatok letöltésének, feldolgozásának, tárolásának és archiválásának a biztosítása, valamint az adatokra épülő alkalmazás- és szolgáltatásfejlesztés. A fejlesztések célja a nemzeti felhasználói igényekre épülő földmegfigyelési szolgáltatások kialakítása. Ezek segítenek a hatósági feladatok hatékony végrehajtásában és csökkentik a vállalkozások adminisztratív terheit, a szakigazgatási rendszerek számára földmegfigyelési adatokat szolgáltatnak. De a lakossági ügyfelek és a vállalkozások számára is biztosítanak értéknövelt adatokat.

A FIR 2022 januárjától vált elérhetővé a közigazgatási szereplők és a lakossági felhasználók számára, a fir.gov.hu honlapon keresztül. A hatósági ügyintézés az egyedi igények szerint kialakított ügyintézői portálra való belépéssel érhető el, míg az egyéb felhasználók az eFöld Portálon böngészhetik, illetve szerezhetik be a hazánkról készült műholdfelvételeket. A rendszerbe a Magyarország területét érintő Sentinel–1, –2, –3 és –5P űrfelvételek letöltése közel valós időben történik. Az adatok automatizált minőség-ellenőrzés és a szükséges koordináta-transzformációk után kerülnek a földmegfigyelési adatbázisba. A visszamenőleges tárolás és archiválás megoldott. A szükség esetén rugalmasan bővíthető számítástechnikai eszközpark adattároló kapacitását a biztonság érdekében georedundáns módon, két különböző helyszínen alakították ki.

A rendszerben az adatok feldolgozását automatikus folyamatok segítik. A szakterületi igényekhez illeszkedve az ún. eredménytermékek jelenleg öt fő csoportba sorolhatók: vízborítottsági, mezőgazdasági, erdészeti, tűzmegelőzési és tűzvizsgálati, valamint mozgásvizsgálati célú termékek közé. E csoportokon belül összesen több mint 140-féle termék rendszeres előállításáról van szó. De a FIR-ben lehetőség nyílik a kísérletezésre, új feldolgozási algoritmusok kialakítására és tesztelésére is. A feldolgozási folyamatokhoz a szoftverkörnyezet kialakításakor fontos szempontok voltak az iparági szabványoknak való megfelelés, a rugalmas bővíthetőség és a nyílt forráskódú eszközök használata. A FIR eredménytermékeire építve további értéknövelt szolgáltatások – például egyedi feldolgozások, idősoros vizsgálatok – készíthetők.

A közigazgatás szereplőinek kiszolgálása mellett a FIR-ben a műholdas felvételek mindenki számára ingyenesen, egyszerű regisztrációt követően, vagy a korábban Ügyfélkapuként ismert Központi Azonosítási Ügynökkel történő azonosítás után érhetőek el. Nem csak a Magyarországról készült Sentinel műholdképek, hanem az azokból valós időben képzett ötféle, gyakran alkalmazott index (vegetációs, vízfelület- és hófelületindexek), valamint többféle sávkombináció is hozzáférhető.

A FIR működtetéséért a Földmegfigyelési Operatív Központ (FOK) felel, amelyet a Lechner Tudásközpont Nonprofit Kft.-ben alakítottak ki. A központ feladata a rendszer működésének felügyelete, eseti adatszolgáltatások elvégzése, valamint – igény esetén – a rendszerben futó algoritmusok karbantartása, fejlesztése, új algoritmusok definiálása.”

Forrás:
Földmegfigyelés a közigazgatásért (2. rész); Űrvilág; 2022. április 22.
Földmegfigyelési Információs Rendszer (FIR)
eFöld Portál