Skip to main content
Európai Uniószakirodalom

Az Európai Számvevőszék értékelése az uniós intézmények tevékenységéről a világjárvány idején

Szerző: 2022. szeptember 12.No Comments

„Az Európai Számvevőszék ma közzétett jelentése szerint az uniós intézmények jelentős ellenálló képességről tettek tanúbizonyságot a Covid19-világjárvány idején. Az Európai Parlament, a Tanács, az Európai Bizottság és az Európai Unió Bírósága egyaránt gyorsan és rugalmasan reagált, és ki tudta használni a digitalizáció terén végrehajtott korábbi beruházásainak előnyeit. Az uniós intézmények számára azonban még mindig nehézséget jelent, hogy a Covid19 utáni világban a lehető legjobban ki tudják aknázni a válság által felgyorsított innováció és rugalmasság lehetőségeit.

Az első Covid19-megbetegedésről hivatalosan 2020. január végén számoltak be Európában. A betegség néhány hét alatt az egész Unióban elterjedt. Mivel mindenkit arra buzdítottak, hogy maradjon otthon és dolgozzon távmunkában, a vállalatoknak és az intézményeknek meg kellett találniuk az üzletmenet-folytonosság biztosításának módját. Az uniós intézmények a közelmúltban már más egészségügyi és biztonsági válsághelyzetekkel is szembesültek: ilyen volt az ebolajárvány kitörése (2014), ami az uniós külképviseleteket érintette, illetve a brüsszeli (2016) és a strasbourgi (2018) terrortámadások. A Covid19-válság mértéke és időtartama azonban példa nélküli volt. Az uniós intézmények válsággal szembeni ellenálló képességének értékeléséhez a számvevők megvizsgálták az intézmények felkészültségi szintjét, és azt, hogy azok hogyan néztek szembe a Covid19-világjárvánnyal, és milyen tanulságokat vontak le tapasztalataikból.

„Az uniós intézmények nem voltak felvértezve a Covid19-válsággal szemben. A válság mély és messzemenő hatást gyakorolt az intézmények működésére és személyzetük munkamódszereire – nyilatkozta Marek Opioła, az ellenőrzésért felelős számvevőszéki tag. – Reziliensnek azok a szervezetek tekinthetők, amelyek képesek a tanulásra, és megerősödve kerülnek ki a válságból. Véleményünk szerint az uniós szervek a válság elmúlt két évében bizonyságot tettek ellenálló képességükről.””

Forrás:
Az Európai Számvevőszék pozitívan értékeli az uniós intézményeknek a világjárvány idején tanúsított ellenálló képességét; Európai Számvevőszék; 2022. szeptember 1.
18/2022. sz. különjelentés: Az uniós intézmények és a Covid19-válság – Az intézmények gyorsan reagáltak, de továbbra is kihívást jelent a válságvezérelt innováció és rugalmasság legjobb kihasználása (PDF)
Válaszok: Európai Bizottság (PDF)
Válaszok: Európai Parlament (PDF)
Válaszok: Az Európai Unió Tanácsa (PDF)
Válaszok: Az Európai Unió Bírósága (PDF)
Időrendi áttekintés (PDF)