„A Bizottság ma elfogadta az Európai Védelmi Alap keretén belüli harmadik éves munkaprogramot, amelyben 1,2 milliárd eurót különít el védelmi célú, együttműködésen alapuló kutatási-fejlesztési projektekre.
Az új munkaprogram segítségével a Bizottság további forrásokat szabadít fel a védelmi projektek számára, és ezzel hozzájárul a stratégiai védelmi képességek és technológiák közös fejlesztéséhez. Emellett számos új intézkedést vezet be, hogy az uniós védelmi innovációs program keretében előmozdítsa a védelmi célú innovációt.
Az Európai Védelmi Alap segít csökkenteni az európai védelmi képességfejlesztési beruházások felaprózódását. Mindemellett javítani fogja iparunk versenyképességét, és Európa-szerte előmozdítja az interoperabilitást. E munkaprogram elfogadásával a Bizottság az Európai Védelmi Alap létrehozásáról szóló rendelet 2021. májusi hatálybalépése óta több mint 3 milliárd euró értékben eszközölt beruházásokat.
Beruházási támogatásban részesülnek a védelmi célú, együttműködésen alapuló európai kutatási-fejlesztési projektek
A 2023. évi munkaprogram elsődleges célja, hogy a tagállamok által elfogadott és a stratégiai iránytűben részletesen kidolgozott uniós képességfejlesztési prioritásokkal összhangban fejlessze a szükséges védelmi technológiákat és képességeket. A munkaprogram négy tematikus pályázati felhívás keretében 34 témakörre irányul, míg három további felhívás a forradalmi technológiákra és a kis-és középvállalkozásokra összpontosít. Támogatásban fognak részesülni az olyan kritikus területekhez kapcsolódó emblematikus projektek, mint például a világűr-megfigyelés, a hiperszonikus rakéták elhárítása és a haditengerészetet illetően az Európai járőrhajó prototípusának kifejlesztése. A pályázati felhívások benyújtására várhatóan 2023. június 15-én kerül sor, a benyújtási határidő 2023. november 22 lesz.
A pályázati felhívások a következő területekhez kapcsolódó fejlesztéseket készítik elő: az új generációs harci rendszerek, a harckocsik, az európai közvetett irányzású tűztámogatási képességek, valamint a nagy méretű rakományokhoz szükséges stratégiai légiszállítási képesség, amely alapvetően fontosa világszerte nyújtott gyors missziótámogatásban. Szintén támogatásban részesülnek az összes alkalmazási területen az energiahatékony mesterségesintelligencia-rendszerekre szabott hardverarchitektúra-megoldások.
2022-höz képest 50%-kal nő azoknak a pályázati felhívásoknak a finanszírozása, amelyek a kis-és középvállalkozások és a kutatószervezetek nem tematikus kutatási-fejlesztési tevékenységeire irányulnak. Ezzel erőteljesebb támogatásban részesülnek a védelemmel foglalkozó kis- és középvállalkozások.
Az Európai Védelmi Alap 2023. évi munkaprogramja biztosítja a korábbi pályázati felhívások, illetve az alap két elődprogramja keretében indított számos fontos projekt további finanszírozását is.
Az uniós védelmi innovációs program támogatása
A Bizottság célja, hogy 2027-ig az uniós védelmi innovációs program keretében akár 2 milliárd euró összegű beruházásra kerüljön sor a védelmi innováció terén, az Európai Védelmi Alap ösztönzésének köszönhetően.
A Bizottság az uniós védelmi innovációs programon keresztül támogatni fogja az innovatív vállalkozókat, induló vállalkozásokat és kis- és középvállalkozásokat, hogy segítse őket a szokásos belépési korlátok leküzdésében, az ötletek piacra juttatásában, valamint abban, hogy hathatósan hozzájárulhassanak az EU biztonságához és védelméhez. Az uniós védelmi innovációs program számos támogatási intézkedés fokozatos bevezetésével segíti elő az EU védelmi innovációs ökoszisztémájának megerősítését. Az Európai Védelmi Alap 2023. évi munkaprogramja három új intézkedéssel egészül ki az uniós védelmi innovációs program keretében, és mindezek végrehajtására mintegy 220 millió eurós költségvetést különítenek el.
Az uniós védelmi innovációs program keretében már számos intézkedést bevezettek, például a kis- és középvállalkozásokra és a forradalmi technológiákra vonatkozó felhívásokkal, a kis- és középvállalkozásoknak szóló üzleti tanácsadással és a technológiai kihívásokkal kapcsolatban. Ezeken kívül a következő új kezdeményezésekre lehet számítani a programban:
- felhívás több európai helyszínen zajló védelmi témájú hackathon-rendezvények szervezésére;
- olyan pályázati felhívások, amelyek lépcsőzetes finanszírozást biztosítanak az innovációs tesztközpontok fejlesztésével foglalkozó szervezeteknek;
- célzott felhívások, amelyek annak a feltérképézesét támogatják, hogy mennyiben alkalmazhatók az uniós civil finanszírozású kutatások eredményei a katonai végfelhasználók céljaira;
- 20 millió eurós ráfordítás a védelmi tőkefinanszírozási eszköz érdekében (a 2022-es évhez hasonlóan);
- a Bizottság kiterjesztett kapcsolatteremtési tevékenysége az üzleti partnerségek felgyorsítása érdekében.
A program elősegíti a polgári, a védelmi és az űripar közötti szinergiákról szóló 2021-es uniós cselekvési terv végrehajtását. Az uniós védelmi innovációs program továbbra is szorosan együttműködik az Európai Védelmi Ügynökség védelmi innovációs központjával annak érdekében, hogy a termékek teljes életciklusa során támogassa a védelmi innovációt, és végső soron javítsa az uniós tagállamok védelmi képességeit. A program közös keretbe vonja az Európai Védelmi Alapon belüli és az azon kívüli tevékenységeket.
Háttér-információk
Az Európai Védelmi Alap a Bizottság kiemelt eszköze a kutatási-fejlesztési tevékenységek és az együttműködés támogatására a védelem területén. Az alap – a tagállamok erőfeszítéseit nem kiváltva – előmozdítja a különböző méretű vállalkozások és a kutatási szereplők közötti együttműködést az unióban és – társult országként – Norvégiában. Az Európai Védelmi Alap a kutatás-fejlesztés teljes ciklusa alatt támogatja a versenyképes és együttműködésen alapuló védelmi célú projekteket, elsősorban azokat, amelyek hozzájárulnak a legkorszerűbb és interoperábilis védelmi technológiák és felszerelések megvalósításához. Előmozdítja továbbá az innovációt, és ösztönzi a kis- és középvállalkozások határokon átnyúló részvételét. A munkaprogramot és a prioritásokat a tagállamok által a közös biztonság- és védelempolitika keretében elfogadott védelmi képességbeli prioritások alapján, és különösen a képességfejlesztési terv összefüggésében határozzák meg.
Az Európai Védelmi Alap költségvetése a 2021 és 2027 közötti időszakra 7,953 milliárd euró, amely két pillér között oszlik meg:
- 2,651 milliárd eurót különítenek el az új és jövőbeni biztonsági fenyegetések elhárítását szolgáló, együttműködésen alapuló védelmi kutatások finanszírozására;
- 5,302 milliárd euróval társfinanszírozzák az együttműködésen alapuló képességfejlesztési projekteket.
Az Európai Védelmi Alap költségvetésének 4–8 %-át olyan forradalmi technológiák fejlesztésére vagy kutatására fordítják, amelyek képesek áttörést jelentő innovációk létrehozására.
Az alap végrehajtása éves munkaprogramokon keresztül történik, amelyek a következőkre összpontosítanak:
- a modern harctér holisztikus megközelítését formáló új kihívások, például a védelmi egészségügyi támogatás, a vegyi, biológiai, radiológiai és nukleáris fenyegetések, a biotechnológia és az emberi tényezők, az információs fölény, a fejlett passzív és aktív érzékelők, a kibertér és a világűr;
- kulcsfontosságú technológiai eszközök, amelyek előrelépést hoznak az Európai Védelmi Alap számára, és számos területen alkalmazhatók (például a digitális transzformáció, az energetikai reziliencia és az ökológiai átállás, az anyagok és alkatrészek, a forradalmi technológiák, valamint az innovatív és jövőorientált védelmi megoldásokra irányuló nyílt pályázati felhívások, többek között a kis- és középvállalkozásoknak szóló célzott felhívások);
- a hadviselés tökéletesítése a képességek és ambiciózus védelmi rendszerek – például a légi harc, a légvédelem és rakétavédelem, a szárazföldi harc, a haderővédelem és -mobilitás, a tengeri hadviselés, a víz alatti hadviselés, valamint a szimulációs gyakorlatok és képzés – megerősítése és támogatása érdekében.
További információk
Az Európai Védelmi Alap munkaprogramja
Idézet(ek)
„A Bizottság a mai napon új forrásokat szabadít fel, hogy együttesen és hatékonyan járuljunk hozzá a védelmi képességekbe történő beruházásokhoz. Az Európai Védelmi Alap munkaprogramja új eszközöket tartalmaz. Ezek az európai védelmi és kettős felhasználású ipari ökoszisztéma kisebb innovatív szereplőire, vagyis a kis- és középvállalkozásokra és az induló innovatív vállalkozásokra irányulnak, hogy minél jobban kiaknázhassák az Unió minden szegletéből érkező ötleteket.” – Margrethe Vestager, a digitális korra felkészült Európáért felelős ügyvezető alelnök, 30/03/2023
„Az uniós védelmi ipari termelés fokozásával egyben védelmünk jövőjét is építjük. 2021 és 2022 után ma további 1,2 milliárd eurós uniós költségvetést mozgósítunk a védelemmel kapcsolatos fontos közös kutatási és fejlesztési projektek érdekében, különösen az űrkutatás, a légi közlekedés, a haditengerészet és a különböző magas színvonalú képességek terén. Reagálunk az Ukrajna elleni orosz agressziót követően felmerülő fenyegetésekre, például a hiperszonikus rakéták elleni védelemmel és a stratégiai légi közlekedéssel. Az európai védelmi innovátorok támogatása érdekében kibővítjük az uniós védelmi innovációs programot is. Az Európai Védelmi Alap beruházásait kiegészítve most rendszerezettebbé kell tennünk a közös védelmi beszerzéseket.” – Thierry Breton, a belső piacért felelős biztos – 30/03/2023”
Forrás:
Európai Védelmi Alap: 1,2 milliárd euró az EU védelmi képességeinek és innovációjának fellendítésére; Európai Bizottság; 2023. március 30.