„Éves jelentés a 2022. május 1-től 2023. április 30-ig terjedő időszakra vonatkozóan a hálózatsemlegesség témakörében.
Napjainkra az internet a társadalom és a gazdaság egyik legfontosabb alap infrastruktúrájává vált, és
meghatározó szerepe megkérdőjelezhetetlen az élet szinte minden területén. A legtöbb EU-s tagállamban
kiemelt kérdésként kezelik, hogy a hálózati infrastruktúra feletti rendelkezés joga ne vezethessen a hálózaton közvetített tartalmak és szolgáltatások feletti kizárólagos kontrollhoz. Ennek fontossága a platformok és nagy tartalomszolgáltatók szerepének növekedésével, az internetes értékláncok átrendeződése által generált viták korában sem csökkent, hanem növekedett. A szabályok betartatásán kívül a hatóságok feladata az is, hogy folyamatosan figyelemmel kísérjék a technológia és a piacok változásait. Így idejében észlelhetik azokat az anomáliákat, amelyek felmerülésére a szabályozás megalkotásakor még nem lehetett gondolni. Emellett szakértelmükkel és tapasztalatukkal sokszor hatékonyan közre tudnak működni a problémák megoldásában is anélkül, hogy közhatalmi jogosítványaikkal kellene élniük.
…
* A nyílt internet érvényesülését tekintve rendszerszintű probléma nem mutatkozik Magyarországon. Az NMHH tudomására jutott végfelhasználói panaszok száma csekély, az előfizetőknek a szolgáltatások minőségével kapcsolatos tapasztalatai kedvező irányba változtak, javuló színvonalú szolgáltatások jellemzik a piacot.
…
* Az NMHH social listening kutatásának eredménye igazolta, hogy a nyílt internetre vonatkozó szabályozás és annak jelentősége a lakosság többsége számára továbbra is ismeretlen. A nullás díjszabás kötelező kivezetését sem kötötték össze a témával. Az NMHH várakozása szerint a jövőben a nyílt internettel összefüggésben az új EU szabályozások (mindenekelőtt a DSA/DMA) és az 5G alapú lakossági szolgáltatások elterjedése kapcsán jelentősebb említésszám.”
Forrás:
A nyílt internet helyzete Magyarországon 2023; Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH); 2023. június 29.
A jelentés letöltése PDF-ben