Skip to main content
Európai Uniógazdaságtechnikatudomány

A megbízható MI kifejlesztésének támogatására az Európai Unió négy kísérleti próbalétesítményt hoz létre

Szerző: 2023. július 3.No Comments

„A megbízható mesterséges intelligencia kifejlesztése érdekében az uniós tagállamok, a Bizottság és 128 partner 220 millió eurót különítettek el négy új tesztelési és kísérleti létesítmény (testing and experimentation facility, TEF) létrehozására a blokkban.

Ezek a TEF-ek olyan nagyméretű fizikai és virtuális létesítmények, ahol a mesterséges intelligencián alapuló szoftver- és hardvertechnológiákat valós környezetben lehet tesztelni. „Biztonsági szűrőként” is működnek majd a feltörekvő digitális technológiák és az európai polgárok között, biztosítva ezzel a megbízható mesterséges intelligencia kiépítésének felelős és a társadalom számára megfelelő megközelítését.

A négy TEF a nagy hatású ágazatokra összpontosít. Ezek a következők:

Gyártás: az „AI-Matters” TEF célja az európai feldolgozóipar rugalmasságának és rugalmasságának javítása az AI, a robotika és az autonóm rendszerek alkalmazásával.
Egészségügy: az TEF-Healthaz orvosi képalkotásban alkalmazott gépi tanulástól kezdve az agyszimuláción át a robotizált rehabilitációig terjedő alkalmazásokig. Célja lesz továbbá az érzékeny adatok védelme is.
Mezőgazdaság és élelmiszeripar: az AgrifoodTEF az egész ágazatban alkalmazható mesterséges intelligencia-eszközöket fog kifejleszteni, beleértve a szántóföldi és állattenyésztést, a fás szárú növényeket, a kertészetet és az élelmiszer-feldolgozást.
Városok és közösségek: a „Citcom.ai” tesztelési létesítmény az energiára, az összekapcsolhatóságra és a mobilitásra összpontosít. Feladata a mesterséges intelligencia és a robotika tesztelése, mielőtt azok integrálódnának azokba a terekbe, ahol az emberek élnek és mozognak. Ez az önvezető autóktól kezdve a távközlési adatlekérdező szoftverekig mindenre kiterjed.

Amellett, hogy előmozdítják Európa stratégiai vezető szerepét a mesterséges intelligencia területén, ezek a TEF-ek várhatóan tájékoztatják a politikai döntéshozókat, és hozzájárulnak a mesterséges intelligenciáról szóló törvény végrehajtásához azáltal, hogy támogatják a szabályozási homokozókat és lehetővé teszik a nemzeti hatóságokkal való együttműködést.

A tervek szerint mind a négy tesztelési létesítmény 2024 januárjában kezdi meg működését, az első szolgáltatások pedig már 2023 júliusában elindulnak.”

Forrás:
Európa teszteli a mesterséges intelligenciát; IT Business; 2023. június. 28.