Skip to main content
közigazgatás: magyarszakirodalomszervezet

Relatív hatékonyságvizsgálat (DEA). Alapmodellek és menedzsmentalkalmazások

Szerző: 2023. október 8.No Comments

„A korlátozottan rendelkezésre álló természeti erőforrások észszerű felhasználása az élettel összeegyeztethető földi környezet és az emberi társadalom fennmaradásának fontos feltétele. Ehhez hasonlóan, a gazdálkodó szervezetek számára rendelkezésre álló erőforrásokkal történő gazdálkodás a vállalatok versenyképességét és fennmaradását határozza meg. A gazdasági életben alkalmazott erőforrások nagyon összetettek, anyagi, technológiai, humán, pénzügyi és intellektuális területeket egyaránt átölelnek. A menedzsment mindennapi problémája annak eldöntése, hogy ezekből az erőforrásokból mekkora mennyiség felhasználása indokolt a jelenleg rendelkezésre álló és alkalmazható technológiák mellett. Mely szervezetek járnak élen az erőforrások hatékony alkalmazásában, ezek a szervezetek milyen gyakorlatokat követnek és vannak-e a hatékony felhasználást lehetővé tevő alternatív lehetőségek. A nem hatékony szervezetek pedig milyen hibákat követnek el, mely területek erősítése szükséges és milyen gyakorlatok átvétele javasolt a hatékonnyá válás érdekében.

A termelő, szolgáltató és államigazgatási szervezetek nyelvére lefordítva a fenti kérdéseket azt kell megvizsgálni, hogy a jelenleg rendelkezésre álló technológiák alkalmazásakor a működéshez mekkora költség elfogadható, mennyi alkalmazottra, felhasznált alapanyagra, alkatrészre, mennyi és milyen tulajdonságú eszközre, berendezésre és azokat működtető szakemberre, alkalmazottra van szükség, továbbá az adott technológiához és erőforrás-felhasználáshoz milyen technológiai színvonalú és minőségi paraméterű termék és/vagy szolgáltatás tartozik.

A vázolt probléma megoldására alkalmas a relatív hatékonyságvizsgálat, vagy angol elnevezésének kezdőbetűi alapján DEA (Data Envelopment Analysis), melynek célja azonos tevékenységet végző szervezeti egységek összehasonlítása a szervezeti egységek outputjai, valamint az ahhoz felhasznált inputok súlyozott aránya alapján. Az inputok a tevékenység végzéséhez felhasznált erőforrások mért mennyiségei. Az outputok pedig a tevékenység végzésének sokrétű és számszerűsíthető eredményei, amelyek a gazdasági mutatók mellett a vevői elégedettségre, a környezeti szempontok értékelésére, a termék vagy szolgáltatás minőségére egyaránt kiterjedhetnek. A súlyszámok meghatározása lineáris programozási modellek segítségével, objektív módon történik. A DEA-eredmények információt szolgáltatnak hasonló tevékenységet folytató szervezeti egységek egymáshoz viszonyított hatékonyságának megítéléséhez. Nem hatékony működés esetén pedig segítséget nyújtanak a hatékony működést célzó menedzsmentdöntések meghozatalához.

E könyv célja azon alap DEA-modellek bemutatása, amelyek könnyen alkalmazhatók a gyakorlatban…”

Forrás:
Relatív hatékonyságvizsgálat (DEA). Alapmodellek és menedzsment alkalmazások; Koltai Tamás; Akadémiai Kiadó; ISBN: 978 963 454 922 2; 2023