„Az ÉMI a kormány fenntartható gazdaság- és iparfejlesztési céljaival összhangban elindította az építési termékek egyszerűsített környezeti értékeléséhez kapcsolódó információs rendszert. Az adatbázisban fellelhető információk támogatják a zöld átállást is az ágazatban.
Az ÉMI az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségével (az ÉVOSZ-szal) együttműködve a termékgyártók önkéntes nyilatkozatára és adatszolgáltatására alapozottan minden stratégiai jelentőségű termékre elvégzi az értékelést és közzéteszi az információkat. Ez támogatja, hogy lehetőség szerint a beruházási helyszínhez legközelebb gyártott – tehát a magyar ipar által előállított –, elérhető, illetve legalacsonyabb környezetterhelésű építési termékekre essen a választás egy beszerzés során.
Az ipar húzóerőt képez a gazdaságban, a nemzetgazdaság bruttó hozzáadott értékében 23%-ot képvisel, a nemzetgazdasági beruházások 33%-át képviseli. A hazai, magas hozzáadott értékű, energiahatékony gyártókapacitások megteremtésével és fejlesztésével növelhető a magyar gazdaság ellenállóképessége, a magyar ipar teljesítménye. Az alapanyag-előállítási ágazatok a hazai ellátás hatékony biztosításán keresztül más ágazatok versenyképességét is biztosítják, jelentőségük az új technológiák adaptálásában, a zöld átállásban és a kapcsolódó szabályok betartásában kiemelkedő.
Az iparstratégiával összhangban tehát a termekinfo.emi.hu oldalon elérhető információs rendszer jelentősen erősíti a magyar tulajdonú vállalatokat azáltal, hogy a magyar ipar által előállított termékekre fókuszál. A rendszernek köszönhető adat-alapú döntéshozatal pedig közvetetten növeli a hatékonyságot és az eredményességet.
A beruházók tudatos döntését az adatbázis azzal is segíti, hogy az építési termékek leglényegesebb műszaki információit is publikálja gyártói teljesítménynyilatkozatok formájában. A minőségen túl tehát a szállítási távolság, az újrahasznosítási potenciál és a természetes anyagok arányának figyelembevétele is meg tud történni a kiválasztásnál. Ezzel Magyarországon is elindul az építőipar zöld átállása és párhuzamosan a zöld közbeszerzési szabályok, illetve a támogatással megvalósuló lakáscélú programok felülvizsgálata.
Az adatbázis és információs rendszer építése minden ágazati szereplő érdeke, hiszen a cél közös: a hazai ipar versenyképességének javítása, az épített környezetünk védelme, a fenntartható megoldások elterjesztése és a beruházások ösztönzése.
____
A felület egy dinamikusan bővülő adatbázisban gyűjti össze és teszi elérhetővé az építőipar valamennyi szereplője számára – legyen az gyártó, forgalmazó vagy fogyasztó – az építési termékekhez kapcsolódó műszaki és környezeti információkat.
A gyártói regisztrációknak köszönhetően folyamatosan frissülő információs rendszer elérhető az ÉMI honlapjának főoldaláról, valamint a www.termekinfo.emi.hu címen.
A portállal kapcsolatos technikai kérdésekben a termekinfo@emi.hu e-mailcímen állnak rendelkezésre az ÉMI munkatársai.”
Forrás:
Elindult az építési termékek környezet információs rendszere; ÉMI Nonprofit Kft. / Nemzetgazdasági Minisztérium; 2024. január 24.
Stratégiai Építési Termékek nyilvántartása