„Az Európai Bizottság ma előterjesztett egy átfogó stratégiát, amely elősegíti, hogy az EU vezető szerepbe kerüljön a fejlett anyagok terén. Ez a kulcsfontosságú alaptechnológiai terület rendkívül fontos a zöld és digitális kettős átállás szempontjából. Az ipari vezető szerephez szükséges fejlett anyagokról szóló közleményében a Bizottság konkrét lépéseket javasol, amelyek lehetővé teszik a kutatási és innovációs prioritások, valamint a beruházások összehangolását az Unión belül, ezáltal biztosítva Európa vezető szerepét ezen a fontos technológiai területen. A kezdeményezés, amelyre már nagyon vártak a tagállamok és az ipari szereplők, az első lépést jelenti afelé, hogy Európa egységesen kezelje a fejlett anyagokat, és megteremti a további intézkedések alapjait.
A fejlett anyagok tervezésüknél fogva nagyobb teljesítményt nyújtanak vagy különleges funkciókkal rendelkeznek, és a jelenlegi tudományos ismereteknek és számítási teljesítménynek köszönhetően soha nem látott sebességgel fejleszthetők. Alapvető fontosságúak például az energetikai, az elektronikai, az építőipari és a mobilitási innováció területén, és ezért kulcsfontosságúak a zöld és digitális átállás szempontjából. A kutatási területek első listája várhatóan fokozatosan bővülni fog a közeljövőben létrehozandó Technológiai Tanáccsal folytatott párbeszéd keretében.
A fejlett anyagok iránti kereslet az elkövetkező években várhatóan jelentősen növekedni fog, például a megújuló energia, az akkumulátorok, a kibocsátásmentes épületek, a félvezetők, a gyógyszerek és az orvostechnikai eszközök, a műholdak, a hordozórakéták, a repülőgépek vagy más kettős felhasználású alkalmazások, valamint a védelmi felszerelések előállítása terén.
A stratégia célja hogy a fejlesztési, tesztelési és telepítési kapacitások támogatásával fokozza az EU hosszú távú versenyképességét azáltal, hogy biztosítja, hogy az Unió továbbra is az új anyagtechnológiák élvonalában maradjon. Az intézkedések megerősítik továbbá az EU nyitott stratégiai autonómiáját és gazdasági biztonságát azáltal, hogy csökkentik a kritikus fontosságú anyagoktól való függőséget azok helyettesítése vagy újrafeldolgozásuk és újrahasználatuk támogatása révén.
A közlemény az alábbi öt fő pillér mentén javasol intézkedéseket, amelyeket az uniós tagállamokkal, az ágazati szereplőkkel és más kulcsfontosságú érdekelt felekkel együtt kell végrehajtani:
- A fejlett anyagokkal kapcsolatos európai kutatási és innovációs ökoszisztéma megerősítése.
- Az innovatív anyagok piacra jutásának felgyorsítása. Ez magában foglalja az anyagokra vonatkozó adattár, azaz a fejlett anyagokkal kapcsolatos kutatást és innovációt szolgáló európai digitális infrastruktúra fejlesztését. amely jelentősen felgyorsítja az új fejlett anyagok ellenőrzött környezetben történő tervezését, fejlesztését és tesztelését, a mesterséges intelligenciát is felhasználva.
- A tőkebefektetések és a finanszírozáshoz való hozzáférés növelése. Ezen intézkedéscsomag részeként az EU a Horizont Európa keretében új partnerséget hoz létre az iparral, amelynek célja, hogy a 2025–2027-es időszakban 500 millió euró összegű beruházást valósítson meg oly módon, hogy abból legalább 250 millió euró magánforrásokból származzon.
- A fejlett anyagok előállításának és felhasználásának előmozdítása. Ez magában foglalja az innovációra irányuló közbeszerzést, a szabványok meghatározását és az Európai Innovációs és Technológiai Intézettel közösen létrehozandó Fejlett Anyagok Akadémiájának elindítását annak biztosítása érdekében, hogy az európai munkaerő rendelkezzen a szükséges készségekkel.
- A fejlett anyagokkal foglalkozó Technológiai Tanács létrehozása, amely a tagállamok, a Horizont Európához társult országok és az ipar képviselőivel együttműködve tanácsot ad e kezdeményezés irányításával kapcsolatban.
Háttér-információk
A fejlett anyagok egyik példája a grafén. Ez a legvékonyabb és legerősebb anyag, amely jobb hővezető, mint a réz. Tévéképernyőkben, számítógépekben és okostelefonokban használatos. Az energiahatékonyságot és az új teljesítménybeli tulajdonságokat csak az új tervezési jellemzők teszik lehetővé.
Európa erős pozícióval rendelkezik a fejlett anyagok fejlesztésében, de a folyamatos innováció kulcsfontosságú a technológiai szuverenitás és a stratégiai autonómia biztosításához a fejlett anyagok teljes életciklusa során. Az évek során az uniós K+I keretprogramok aktívan támogatták a fejlett anyagok kutatását és innovációját, ideértve például a Grafén kiemelt projektet, valamint számos európai technológiai platformot és „EKT-hálózat” projektet.
2022 februárjában a legfontosabb ipari érdekelt felek a Materials 2030 Manifesto (Anyagok 2030 nyilatkozat) című dokumentumban felkérték a Bizottságot, hogy dolgozzon ki stratégiai ütemtervet és hatékony irányítást a fejlett anyagokkal kapcsolatos kutatásra és innovációra vonatkozóan, valamint dolgozzon ki egy új európai stratégiai kutatási és innovációs menetrendet a fejlett anyagok következő generációjára vonatkozóan.
A tagállamokkal és az érdekelt felekkel folytatott szélesebb körű konzultációt követően a jelenlegi közlemény nemcsak a K+I-szükségletekkel foglalkozik, hanem a fejlett anyagok előállításának, felhasználásának és elterjedésének előmozdítására irányuló erőfeszítésekkel is.
További információk
Közlemény: Fejlett anyagok az ipari vezető szerepért
Az EU által finanszírozott innovatív kutatási eredmények a fejlett anyagok terén
Idézet(ek)
„Az EU versenyképessége technológiai előnyünkön és a zöld és digitális átálláshoz szükséges fejlett anyagok folyamatos utánpótlásán múlik. Feladatunk kettős: támogatnunk kell ezen anyagok fejlesztését, és azokat hatékonyan, fenntartható módon kell alkalmaznunk. Miután meghallgattuk az ipari érdekelt feleket és a nemzeti hatóságokat, olyan további lépéseket javasolunk, amelyek hosszú távú gazdasági rezilienciánk szempontjából előnyösek.” – Margrethe Vestager, a digitális korra felkészült Európáért felelős ügyvezető alelnök
„A mai napon közös uniós fellépésre irányuló stratégiára teszünk javaslatot annak érdekében, hogy megerősítsük pozíciónkat a fejlett anyagok terén, ami kulcsfontosságú technológiai terület iparágaink jövője szempontjából. Ez a stratégia új lehetőségeket teremt az uniós vállalkozások számára, és fel fogja vértezni Európát az ahhoz szükséges infrastruktúrával és készségekkel, hogy továbbra is meghatározó szereplő maradjon a nemzetközi színtéren. Ez kulcsfontosságú versenyképességünk, nyitott stratégiai autonómiánk és gazdasági biztonságunk szempontjából.” – Iliana Ivanova, az innovációért, a kutatásért, a kultúráért, az oktatásért és az ifjúságért felelős biztos”
Forrás:
A Bizottság új kezdeményezésekkel segíti, hogy az európai ipar vezető szerepbe kerüljön a fejlett anyagok terén; Európai Bizottság; 2024. február 27.