„A veszélyek korában Magyarország békéjének és biztonságának erősítése, valamint a magyar emberek életfeltételeinek javítása a Kormány legfontosabb célkitűzése.
Ennek a munkának a támogatása érdekében született döntés a Kormány mellett állandó jelleggel működő Stratégiai Tanácsadó Testület (a továbbiakban: Testület) megalakításáról. A Testület célja, hogy elemzésekkel és tanácsokkal segítse a Kormány és a miniszterelnök munkáját a kormányzás egyes területeinek stratégiai szempontból történő áttekintésén keresztül, különös tekintettel a kormányzati működés szuverenitási, társadalmi, gazdasági, biztonsági, kulturális és egyéb kockázatokkal szembeni ellenálló képességére.
A Testület elnöke Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója. A Testület működésével összefüggő feladatok ellátásáról a Miniszterelnöki Kabinetiroda szervezeti keretei között működő titkárság gondoskodik, amelyet a miniszterelnök politikai igazgatója irányít.
A Testület többi tagját a mai nappal a miniszterelnök kérte fel. A tanácsadó szervezet 2024. március 14-i dátummal, az alábbi személyi körrel kezdi meg működését:
Dr. Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, korábban több alkalommal kormánybiztos, valamint a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának 2000 és 2002 között alapító főigazgatója, majd 2010 és 2015 között főigazgatója.
Prof. dr. Kovács Árpád mérnök, közgazdász, 1997 és 2009 között az Állami Számvevőszék elnöke, 2004-től 2007-ig a számvevőszékek világszervezetének, az INTOSAI kormányzó tanácsának az elnöke, a Költségvetési Tanács volt elnöke.
Kovács József nemzeti információs államtitkár. 1985 és 2012 között a Magyar Honvédség állományában törzstiszti és parancsnoki beosztásokat látott el, többek között a magyar KFOR kontingens, valamint az Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnokaként teljesített szolgálatot. 2012 és 2018 között a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat főigazgatója, 2018-tól nemzeti információs államtitkár.
Dr. Maróth Miklós, a miniszterelnök tanácsadója a tudománypolitika tárgykörét érintő kérdésekben. Magyar Corvin-lánccal kitüntetett, Széchenyi-díjas magyar klasszikafilológus, orientalista, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, 2008-tól 2014-ig alelnöke. 1992 és 1999 között a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Kar dékánja. 2007-2010-ig az Union Académique Internationale elnöke, és azóta tiszteletbeli elnöke. 2019-től 2023-ig az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) elnöke.
Papp Károly polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő államtitkár. 2013-tól 2018-ig országos rendőrfőkapitány, majd a Belügyminisztérium közbiztonsági főigazgatója volt. 2020-tól a Belügyminisztérium belbiztonsági államtitkára, 2022-től a Miniszterelnöki Kabinetiroda polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő államtitkára.
Prof. dr. Stumpf István alkotmányjogász, politológus, egyetemi tanár, 1998 és 2002 között a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter, 2010 és 2019 között alkotmánybíró. 2021-től 2022-ig a felsőoktatási modellváltás koordinációjáért felelős kormánybiztos, 2021-től 2023-ig a Tokaj-Hegyalja Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumának elnöke.”
Forrás:
Közlemény a Stratégiai Tanácsadó Testület megalakulásáról; Kormányzati Tájékoztatási Központ; 2024. március 4.
—
„1. A Kormány a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény 10. § (1) bekezdése alapján Stratégiai Tanácsadó Testületet (a továbbiakban: Testület) hoz létre.
2. A Testület
a) stratégiai szempontból áttekinti a kormányzás egyes területeit;
b) megvizsgálja az állami és különösen a kormányzati működés szuverenitási, társadalmi, gazdasági, biztonsági, kulturális és egyéb kockázatokkal szembeni ellenállóképességét, és e tárgykörben javaslatokat fogalmaz meg;
c) az a) és a b) alpont szerinti tevékenysége során meghallgathatja a tárgykörben felelős minisztereket, valamint a miniszterek irányítása vagy felügyelete alá tartozó szervek (a továbbiakban együtt: kormányzati szervek) vezetőit, illetve háttéranyagokat kérhet kormányzati szervektől.
3. A Kormány felkéri a 2. pont c) alpontjának hatálya alá nem tartozó állami szervek vezetőit, hogy együttműködésükkel segítsék a Testület munkáját és 2. pont szerinti tevékenységének ellátását.
4. A Testület elnöke a miniszterelnök politikai igazgatója. A Testület elnöke a Testület tagja.
5. A Testület elnökén kívül a Testület további
a) tagjainak száma legalább 5 fő, megbízatásuk a megbízás visszavonásáig tart;
b) tagjait a miniszterelnök kéri fel;
c) tagja tevékenységéért az államtitkári illetménnyel azonos mértékű tiszteletdíjra és államtitkári szintű, kormányrendeletben meghatározott juttatásokra jogosult;
d) tagja a c) alpont szerinti tiszteletdíjáról, valamint juttatásairól lemondhat.
6. A Testület szükség szerint ülésezik, üléseit a Testület elnöke hívja össze. A Testület működése szabályait maga határozza meg.
7. A Testület működésével összefüggő szakmai előkészítő és adminisztratív feladatok ellátásáról a Miniszterelnöki Kabinetirodán működő titkárság gondoskodik, amelyet a miniszterelnök politikai igazgatója irányít. A Testület titkára a miniszterelnök politikai igazgatója által kijelölt személy.”
Forrás:
1044/2024. (III. 6.) Korm. határozat a Stratégiai Tanácsadó Testületről; Nemzeti Jogszabálytár
A Kormány 1044/2024. (III. 6.) Korm. határozata a Stratégiai Tanácsadó Testületről; Magyar Közlöny; 2024. évi 26. szám; 2024. március 6.; 1501. oldal (PDF)