„GEO-SZAKI néven új, földmérőket támogató szolgáltatói platform indul 2024 áprilisának első felében az e-ingatlan-nyilvántartási rendszer fokozatos bevezetésének részeként. A GEO-SZAKI alapfeladata a földmérők és az ingatlanrendező földmérő minősítéssel rendelkezők (IRM) nyilvántartása, valamint az E-ING rendszer más szakmoduljainak kiszolgálása, a jogosultságok ellenőrzése lesz.
A Széchenyi 2020 programon belül, az Európai Unió Európai Szociális Alapja és Magyarország költségvetése által társfinanszírozásban megvalósuló KÖFOP-1.0.0-VEKOP-15-2016-00040 azonosítószámú projekt jelentős változást hoz a földügy és ingatlan-nyilvántartás területén. A projekt célja az ügyfélorientált földügyi hatósági elektronikus szolgáltatások kialakítása és a földügyi hatósági belső folyamatok elektronikus újraszervezése volt. A földmérési, ingatlan-nyilvántartási, telekalakítási, földforgalmi, termőföldvédelmi eljárásokat megújító komplex projekt eredményeként az adminisztratív terhek csökkennek, ezáltal pedig a magyar gazdaság versenyképessége tovább növekszik. Az új rendszer teljes körű éles üzemű indulása október 1-én lesz.
Az E-ING projekt részeként GEO-SZAKI néven új, földmérőket támogató szolgáltatói platform indul 2024 áprilisának első felében. A GEO-SZAKI alapfeladata a földmérők és az ingatlanrendező földmérő minősítéssel rendelkezők (IRM) nyilvántartása, valamint az E-ING rendszer szakmoduljainak kiszolgálása, a jogosultságok ellenőrzése lesz.
A kapcsolódó közigazgatási eljárásokat továbbra is a Lechner Tudásközpont folytatja le [383/2016. (XII. 2.) kormányrendelet 27. § (2) bekezdés v) és w) pontja szerinti feladatok], azaz a földmérő igazolványok kiállítását és az azokhoz kapcsolódó nyilvántartás vezetését, továbbá az ingatlanrendező földmérő minősítéssel kapcsolatos teendőket.
A GEO-SZAKI éles indítását követően a földmérők ezen a felületen keresztül láthatják a szakmagyakorlást lehetővé tévő jogosultságaikat, azaz a földmérő igazolványokhoz és az ingatlanrendező földmérő minősítések adatait, lejáratukat, továbbképzési pontjaikat. Ezen felületen adhatják meg elérési adataikat, referenciamunkáikat.
A GEO-SZAKI alkalmazás emellett támogatja a telekalakítási, épületfeltüntetési eljárásokat indító magánszemélyeket és ügyvédeket is a naprakész adatokat tartalmazó adatbázisával. A felhasználók számára így kereshető módon válnak elérhetővé a földmérők elérhetőségei, szolgáltatási területi adataik, jogosultságaik, szakterületeik.
A földmérők saját elérhetőségi, szolgáltatási területi és szakterületi adataikat, referenciamunkáikat saját maguk szerkeszthetik, a továbbképzési pontjaikról információkat kaphatnak.Az éles indulástól kezdve a felületen a felhasználók számára kereshető módon válnak elérhetővé a földmérő személyek, illetve szervezetek azonosításhoz szükséges adatai és a szakmagyakorlás feltételeire, jogosultságaira, továbbképzési pontjaira vonatkozó további adatok, információk.
A GEO-SZAKI működéséről és az azonosítási adatok ellenőrzésének, a saját adatok feltöltésének lehetőségeiről az éles indulás után jelenik meg részletes tájékoztatás a Lechner Tudásközpont honlapján.”
Forrás:
GEO-SZAKI a földmérői munka szolgálatában; Lechner Tudásközpont; 2024. március 25.
—
„Április 19-től várja a földmérőket a GEO-SZAKI portál, amely az E-ingatlan-nyilvántartás projekt részeként a földmérők és az ingatlanrendező földmérő minősítéssel rendelkezők (IRM) nyilvántartását teszi elérhetővé. A hamarosan élesedő portál várja a földmérőket, a rendszer használatáról hamarosan oktatóvideó is elérhető lesz.
A földmérők és ingatlanrendező földmérő minősítéssel rendelkezők (IRM) nyilvántartását teszi elérhetővé a GEO-SZAKI weboldal, amely az E-ingatlan-nyilvántartás projekt fokozatos bevezetésének részeként április 19-én indul el. A rendszer az éles indulás után azonnal várja a földmérők belépését.
A földmérő szakemberek ügyfélkapus azonosítás után érhetik majd el saját adatlapjukat és módosíthatják elérhetőségeiket, valamint beállíthatják rendelkezésre állási területeiket, szakterületeiket, továbbá referenciamunkákat is felvihetnek.
A GEO-SZAKI április 19-től az alábbi linken lesz elérhető: https://geoszaki-portal.eing.foldhivatal.hu/szakertok
A GEO-SZAKI a Széchenyi 2020 programon belül, az Európai Unió Európai Szociális Alapja és Magyarország költségvetése által társfinanszírozásban megvalósuló KÖFOP-1.0.0-VEKOP-15-2016-00040 azonosítószámú e-ingatlan-nyilvántartás projekt részeként készül. Az E-ingatlan-nyilvántartás projekt célja az ügyfélorientált földügyi hatósági elektronikus szolgáltatások kialakítása és a földügyi hatósági belső folyamatok elektronikus újraszervezése. A földmérési, ingatlan-nyilvántartási, telekalakítási, földforgalmi, termőföldvédelmi eljárásokat megújító komplex projekt eredményeként az adminisztratív terhek csökkennek, ezáltal pedig a magyar gazdaság versenyképessége tovább növekszik. Az új rendszer teljes körű éles üzemű indulása október 1-jén lesz.”
Forrás:
Április 19-én indul a GEO-SZAKI; Lechner Tudásközpont; 2024. április 9.