Skip to main content
Európai Uniógazdaságpolitikatársadalom

A 2024. évi európai szemeszter – az EU Tanácsa jóváhagyta az országspecifikus ajánlásokat

Szerző: 2024. július 21.No Comments

„A Tanács a mai napon jóváhagyta az egyes tagállamok gazdasági, szociális, foglalkoztatási, strukturális és költségvetési politikájára vonatkozó országspecifikus ajánlásait.

Ez a lépés részét képezi a 2024. évi európai szemeszter folyamatának, amely lehetővé teszi a tagállamok számára gazdasági, foglalkoztatási és költségvetési politikáik koordinálását.

Az idei évben az európai szemeszter ciklusa a megreformált uniós gazdasági kormányzási keret rendelkezéseihez igazodik majd. Az április 30. óta hatályos új szabályok értelmében a tagállamok ősszel készítik el nemzeti középtávú költségvetési-strukturális terveiket, amelyek tartalmazzák a kiadási pályájukat, valamint a kiemelt reformjaikat és beruházásaikat.

Az országspecifikus ajánlások iránymutatást nyújtanak azokra a reform- és beruházási kötelezettségvállalásokra nézve, amelyeket a tagállamoknak célszerű belefoglalniuk az említett tervekbe, különösen akkor, ha négy évről hét évre kívánják meghosszabbítani a költségvetési kiigazítási időszakukat. A meghosszabbított költségvetési kiigazítási időszak azt eredményezi, hogy az adott tagállamnak évente alacsonyabb átfogó költségvetési kiigazítást kell végrehajtania.

A következő lépések

Az Európai Tanács felkérést fog kapni arra, hogy a 2024. októberi ülésén vitassa meg az országspecifikus ajánlásokat.

Ezt követően a Tanács hivatalosan is elfogadhatja majd az ajánlásokat, amivel lezárul a 2024. évi európai szemeszter folyamatának végső szakasza.

Háttér

A 2011-ben bevezetett európai szemeszter lehetővé teszi az uniós tagállamok számára, hogy az év során koordinálják gazdaság-, költségvetési és foglalkoztatáspolitikáikat, és kezeljék az EU-ban felmerülő gazdasági kihívásokat.

A Bizottság minden tagállam vonatkozásában benyújtja a gazdasági, szociális, foglalkoztatási, strukturális és költségvetési politikára vonatkozó országspecifikus ajánlások tervezetét, amelyben szakpolitikai iránymutatást ad arra vonatkozóan, hogy miként lehet a rendezett államháztartás fenntartása mellett fellendíteni a foglalkoztatást és a növekedést.

Ennek alapján a Tanács országspecifikus ajánlásokat fogad el. Azokban az esetekben pedig, amikor nem követi a Bizottság ajánlásait, magyarázattal szolgál.

Az egyes tagállamok gazdasági, szociális, foglalkoztatási, strukturális és költségvetési politikájára vonatkozó tanácsi ajánlásokat a következő dokumentumok tartalmazzák:

Magyarország

Forrás:
A 2024. évi európai szemeszter – a Tanács jóváhagyta az országspecifikus ajánlásokat; Európai Unió Tanácsa; 2024. július 16.