Skip to main content
Európai Uniógazdaságközigazgatás: magyarpolitika

Európai Unió Tanácsa: a Gazdasági és Pénzügyi Tanács ülése 2024. július 16-án

Szerző: 2024. július 21.No Comments

A legfontosabb eredmények

Az elnökség munkaprogramja

A magyar elnökség ismertette a gazdasági és pénzügyek területére vonatkozó prioritásait és munkaprogramját, különösen a gazdaságpolitika, az éves költségvetés, a pénzügyi szolgáltatások, az adózás és a vámügyek területén.

„A magyar elnökség fő prioritása az európai gazdaság versenyképességének javítása. Erőfeszítéseinket azokra a területekre fogjuk összpontosítani, ahol az uniós intézkedés valódi hozzáadott értéket képvisel, és ahol ténylegesen hozzá tudunk járulni a makrogazdasági stabilitáshoz és a jóléthez ebben a geopolitikai szempontból bizonytalan környezetben. A korlátozott költségvetési mozgástér ellenére is meg kell találnunk e célkitűzések elérésének legjobb módját az uniós polgárok hosszú távú jóllétének biztosítása érdekében.” – Varga Mihály, Magyarország pénzügyminisztere

Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz

A miniszterek áttekintették a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz végrehajtását.

A Tanács végrehajtási határozatot fogadott el Németország módosított – immár egy REPowerEU-fejezetet is tartalmazó – helyreállítási és rezilienciaépítési tervének jóváhagyásáról. Ez hozzájárul majd ahhoz, hogy Németország felgyorsítsa a tiszta energiára való átállását, mégpedig azáltal, hogy növeli a megújuló energiaforrásokból előállított energia részarányát a német energiaszerkezetben.

A Tanács jóváhagyta továbbá a Görögország, Ciprus, Lengyelország és Finnország által benyújtott naprakésszé tett terveket.

Oroszország Ukrajna elleni agressziója

A Tanács áttekintette Oroszország Ukrajna elleni agressziójának aktuális gazdasági és pénzügyi hatásait.

A miniszterek tájékoztatást kaptak az ukrajnai gazdasági és költségvetési helyzetről, többek között az Ukrajna-eszköz végrehajtásáról, valamint az Ukrajnának nyújtandó újabb, 50 milliárd USD összegű hitelről szóló G7-megállapodás végrehajtása terén elért előrehaladásról. Ezt a hitelt az immobilizált orosz állami vagyoni eszközökből származó, jövőbeli rendkívüli bevételekből kell majd törleszteni és visszafizetni.

Európai szemeszter

A Tanács, folytatva az európai szemeszterrel kapcsolatos munkát, jóváhagyta az egyes tagállamok gazdasági, szociális, foglalkoztatási, strukturális és költségvetési politikájára vonatkozó országspecifikus ajánlásokat.

A Tanács emellett következtetéseket hagyott jóvá a makrogazdasági egyensúlyhiány kezelésére szolgáló eljárás keretében végzett 2024. évi részletes felülvizsgálatokról.

Stabilitási és Növekedési Paktum: a túlzott hiány esetén követendő eljárás

A Bizottság előterjesztette a hét tagállammal – Belgiummal, Franciaországgal, Lengyelországgal, Magyarországgal, Máltával, Olaszországgal és Szlovákiával – szembeni túlzotthiány-eljárás megindításáról szóló tanácsi határozatokra irányuló javaslatait. Az előterjesztést a miniszterek véleménycseréje követte.

A Tanács megvitatta a Romániáról szóló tanácsi határozatra irányuló bizottsági ajánlást is. Románia már 2020 óta a túlzotthiány-eljárás hatálya alá tartozik, de nem hozott hatékony intézkedéseket a helyzet orvosolására.

A Tanács felkérést fog kapni, hogy 2024. július végéig fogadja el a határozatokat.

Az egységes valutáról szóló konvergenciajelentések

Az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank ismertette a konvergenciajelentéseket, amit a miniszterekkel folytatott véleménycsere követett. A konvergenciajelentések azt vizsgálják, hogy az euróövezeten kívüli tagállamok teljesítik-e a közös valuta bevezetéséhez szükséges feltételeket.

A Tanács tudomásul vette, hogy az eltérésben részesülő tagállamok közül egyik sem teljesíti az euróövezeti csatlakozás kritériumait.

A 2024 júniusában benyújtott, 2024-es konvergenciajelentések a következő hat, eltéréssel rendelkező tagállamra vonatkoznak: Bulgária, Csehország, Lengyelország, Magyarország, Románia és Svédország. Dánia megtárgyalta a kívülmaradás lehetőségét, ezért ameddig nem kéri, addig nem készül róla konvergenciaértékelés.

G20-csoport

A Tanács jóváhagyta a G20-csoport pénzügyminisztereinek és jegybankelnökeinek 2024. július 25–26-i találkozójára szóló uniós megbízást.

Pénzügyi szolgáltatások

Az elnökség beszámolt arról, hogy hol tart a munka a pénzügyi szolgáltatások területére vonatkozó jogalkotási javaslatokat illetően. Ez visszatérő napirendi pont a Tanács napirendjén.

Az ENSZ nemzetközi adóügyi együttműködésről szóló keretegyezménye

A Tanács jóváhagyta az ENSZ nemzetközi adóügyi együttműködésről szóló keretegyezményére vonatkozó feladatmeghatározás tervezetét kidolgozó ad hoc bizottság második érdemi ülésén az Európai Unió és tagállamai által képviselendő álláspontot.

Az ad hoc bizottság második érdemi ülésére 2024. július 29. és augusztus 16. között kerül sor.

A Tanács ezenkívül vita nélkül jóváhagyta a nem jogalkotási „A” napirendi pontok jegyzékében szereplő napirendi pontokat.

Az üléshez kapcsolódó dokumentumok

Előkészítő dokumentumok

Az ülés nyomán készült dokumentumok

Forrás:
Gazdasági és Pénzügyi Tanács, 16 július 2024; Európai Unió Tanácsa; 2024. július 16.