„A Tanács a mai napon jóváhagyta az EU és tagállamai által tett nyilatkozatot a nemzetközi jognak a kibertérre való alkalmazására vonatkozó közös értelmezésről. Az EU és tagállamai a nyilatkozatban rámutatnak, hogy a nemzetközi jog ezen a digitális területen változatlanul alkalmas a céljának betöltésére, és emlékeztetnek arra, hogy a kibertérben végzett tevékenységek során az államoknak eleget kell tenniük bizonyos szabályoknak és kötelezettségeknek.
Megállapítják, hogy a rossz szándékú kibertevékenységeknek, többek között a zsarolóvírusok bevetésének léptéke, súlyossága, kifinomultsága és hatása is egyre nő, ami hatalmas kihívást és fenyegetést jelent az európai társadalmakra, gazdaságokra és életmódra. A kibertér azonban nem törvényen kívüli terület.
A kibertérben tanúsított felelősségteljes állami magatartásra vonatkozó ENSZ-keret tiszteletben tartása és betartása továbbra is elengedhetetlen a nemzetközi béke, biztonság és stabilitás fenntartásához. Az EU és tagállamai ezért megerősítik, hogy teljes mértékben elkötelezettek a kibertérben tanúsított felelősségteljes állami magatartásra vonatkozó ENSZ-keret végrehajtása iránt. E keretet az ENSZ-közgyűlés konszenzussal fogadta el, és azt több ízben megerősítette, ami többek között annak helybenhagyását jelenti, hogy a nemzetközi jog – különösen az ENSZ Alapokmánya, az emberi jogok nemzetközi joga és a nemzetközi humanitárius jog – teljes mértékben alkalmazandó a kibertérre.
Az EU és tagállamai a jövőben is együtt fognak dolgozni a nemzetközi partnerekkel annak érdekében, hogy létrehozzanak egy egyetlen, állandó, inkluzív, rendszeres és tevékenységorientált ENSZ-mechanizmust (az ún. cselekvési programot) a kibertérben tanúsított felelősségteljes állami magatartás végrehajtására és előmozdítására vonatkozóan.
E nyilatkozattal az EU és tagállamai megmutatták, hogy lehetséges közös értelmezést kialakítani a kibertérre alkalmazandó nemzetközi jogra vonatkozó alapelvekről és szabályokról. A nemzetközi jog kibertérre való alkalmazásának jobb globális közös értelmezése segítene abban, hogy világszerte erősebb legyen a kiberreziliencia, továbbá hogy az államok kibertérben tanúsított magatartása átláthatóbb, kiszámíthatóbb és elszámoltathatóbb legyen. Az EU és tagállamai ebben a szellemben képzéssel és kapacitásépítéssel továbbra is támogatást nyújtanak harmadik országoknak a kibertérben tanúsított felelősségteljes állami magatartásra vonatkozó ENSZ-keret végrehajtásához. Ebbe beletartozik az is, hogy miként lehet nemzeti, regionális vagy nemzetközi álláspontot kialakítani a nemzetközi jog kibertérre való alkalmazását illetően.
Háttér
Ez az első alkalom, hogy az EU és tagállamai nyilatkozatot fogadnak el ebben a konkrét témában. A nyilatkozat előzménye, hogy az ENSZ-közgyűlés több alkalommal jóváhagyta a kibertérben tanúsított felelősségteljes állami magatartásra vonatkozó, a nemzetközi jog alkalmazására épülő keretet. A nyilatkozat azokhoz a törekvésekhez kapcsolódik, amelyekre az ENSZ szintjén, konkrétabban a 2021 és 2025 közötti időszakban az információs és távközlési technológiák biztonságával és használatával foglalkozó nyitott ENSZ-munkacsoport keretében került sor. E nyitott munkacsoportot az ENSZ Közgyűlése 2021-ben hozta létre az UN A/RES/75/240 határozattal.
Az EKSZ 2024 áprilisában informális dokumentumot nyújtott be a kiberkérdésekkel foglalkozó horizontális munkacsoportnak (HWPCI) a nemzetközi jog kibertérre való alkalmazásáról. A HWPCI a nemzetközi közjogi munkacsoporttal szoros együttműködésben 2024. november 4-én megállapodásra jutott a nyilatkozat szövegéről. Az Állandó Képviselők Bizottsága (COREPER) 2024. november 13-án megerősítette ezt a megállapodást.
- Nyilatkozatba nemzetközi jog kibertérre való alkalmazásának közös értelmezéséről (angolul)
- A 2021 és 2025 közötti időszakban az információs és kommunikációs technológiák biztonságával és használatával foglalkozó nyitott ENSZ-munkacsoport
- Az ENSZ Közgyűlésének határozata, UN A/RES/75/240
- Ülések
”
Forrás:
Kibertér: a Tanács jóváhagyta a nemzetközi jog kibertérre való alkalmazásának közös értelmezéséről szóló nyilatkozatot; EU Tanácsa; 2024. november 18.