„Főbb eredmények
Az európai versenyképesség jövője
A magyar elnökség elnökségi következtetéseket adott ki az európai versenyképesség jövőjéről. Az elnökségi következtetések elismerik a termelékenység és a fenntartható növekedés fokozásának sürgősségét, az EU szociális és gazdasági modelljének fenntartása mellett.
E cél elérése érdekében az elnökségi következtetések a következőkre szólítanak fel:
- az egységes piac elmélyítése
- az innováció előmozdítása
- a szabályozási terhek csökkentése
- az üzleti környezet javítása, különösen a kis- és középvállalkozások számára
Az elnökségi következtetések kiemelik, hogy sürgősen mozgósítani kell a beruházásokat a kulcsfontosságú stratégiai ágazatokban, beleértve a tiszta technológiákat és az energiainfrastruktúrát, valamint javítani kell az innováció finanszírozását.
Az elnökség felkéri a Bizottságot, hogy dolgozzon ki új stratégiákat az egységes piacra és az iparra vonatkozóan, a modernizációra és az egyszerűsítésre összpontosítva a hosszú távú gazdasági növekedés és a versenyképesség támogatása érdekében az egész Unióban.
Jobb szabályozás Európában
A miniszterek irányadó vitát tartottak az európai szabályozás javításáról. A vitát a magyar elnökség által készített feljegyzés keretezte.
A miniszterek három pontról fejtették ki véleményüket:
- a Draghi-jelentésben szereplő, a jobb szabályozást előirányzó kezdeményezések támogatása
- az adminisztratív terhek csökkentésének hatékony végrehajtása
- és a meglévő, a jobb szabályozást szolgáló eszközök javítása
A tagállamok többsége üdvözölte a témát mint az európai versenyképesség javításának fontos elemét. A delegációk többsége üdvözölte a Bizottság javaslatait, amelyek szerint a jelentéstételi terhek 25%-kal, a kkv-k esetében pedig 35%-kal csökkennének. Több delegáció támogatta a Draghi-jelentés azon javaslatát, hogy ezt a célt túl kell lépni (a kkv-k esetében a jelentéstételi kötelezettség 50%-os csökkentésére), valamint azt az elképzelést, hogy az adminisztratív terhek kiszámítására egységes módszertan álljon rendelkezésre, beleértve a különböző jogszabályok kumulatív terheit is. Számos delegáció üdvözölte a végrehajtásért és egyszerűsítésért felelős biztosi poszt létesítését (Dombrovskis biztos), valamint azt, hogy minden egyes biztos feladata a meglévő jogszabályok stressztesztelése és annak biztosítása, hogy az új jogszabályok ne okozzanak felesleges többletterheket, valamint hogy évente jelentést tegyenek a terhek csökkentéséről, és évente kétszer végrehajtási párbeszédet tartsanak. A jobb hatásvizsgálatok kérdését (a Tanács és a Parlament módosításai esetében is) szintén számos delegáció vetette fel, többek között a különböző területekre (például a legkülső régiókra) és cégtípusokra (például a kkv-kra) összpontosítva. Több miniszter a jobb szabályozás meglévő eszközeinek, például az egy új szabályozó eszköz bevezetése esetén egy meglévő megszüntetése, vagy a kkv-tesztnek a fokozott alkalmazására szólított fel. Végezetül több felszólaló a meglévő vagy új technológiák (digitális, mesterséges intelligencia, blokklánc) alkalmazását szorgalmazta a jelentéstételi követelmények csökkentése érdekében.
Bármilyen más ügy
– A magyar elnökség tájékoztatta a minisztereket a folyamatban lévő jogalkotási ügyek állásáról.
– A dán, az észt, a finn, a francia, a lett, a litván, a portugál, a spanyol és a svéd delegáció tájékoztatta a minisztereket a „Biogazdaság – a következő lépések az EU-ban” című dokumentumról.
Bioeconomy – next steps in the EU– A dán, a finn, a francia, a dán, a német, az ír, a lett, a szlovák és a spanyol delegáció tájékoztatta a minisztereket „A biotechnológiai forradalom előnyeinek teljes körű kiaknázása” témában.
Reaping the full benefits of the biotech revolution’– A francia, a német és a svéd delegáció tájékoztatta a minisztereket „Az európai akkumulátorgyártás fejlődéséről és a versenyképes európai akkumulátoripar biztosításának további útjáról”.
The development of European Battery Production and the way ahead to ensure a competitive European Battery Industry– Az osztrák, a bolgár, a cseh, az olasz, a lengyel, a román és a szlovák delegáció tájékoztatta a minisztereket a „Közös javaslat a megújított európai autóipari politikára: a versenyképesség és az éghajlatváltozással kapcsolatos ambíciók egyensúlyba hozása” című dokumentumról.
Joint proposal for a renewed European automotive policy: balancing competitiveness and climate ambition– A Bizottság tájékoztatta a minisztereket „A munkavállalók kiküldetésének bejelentésére szolgáló, a belső piaci információs rendszerhez kapcsolódó nyilvános interfészről szóló rendeletről
Commission proposal on the regulation for the declaration of posting workers– A Bizottság tájékoztatta a minisztereket a kkv-megbízottak hálózatának 2024. évi jelentéséről a Versenyképességi Tanácsnak.
2024 SME Envoy Network report– A soron következő lengyel elnökség bemutatta a belső piac és az ipar területére vonatkozó munkaprogramját.
„A” tételek
A miniszterek is elfogadták az „A” tételek listáját.
- Presidency conclusions on the future of European competitiveness
- EU industrial policy (background information)
- Single market policy (background information)
- Support to small and medium-sized enterprises (SMEs) (background information)
Találkozó iratai
Előkészítő dokumentumok
- List of A items, non-legislative activities
- Provisional list of A items, non-legislative activities
- Provisional agenda
- Background brief
- Provisional list of A items, addition 1
- Provisional list of A items, non-legislative activities, addition 2
Az üléshez tartozó dokumentumok
”
Forrás:
Competitiveness Council (Internal market and industry), 28 November 2024; Council of the European Union; 2024. november 28.
Lásd még:
Nagy Márton: Európában versenyképességi fordulatra van szükség; Nemzetgazdasági Minisztérium; 2024. november 28.