Skip to main content
Uncategorized

AEDIH AgroMeteorológiai Hackathon: Meteorológiai adatok felhasználása a gazdálkodási döntéstámogatásban

Szerző: 2025. január 12.No Comments

„Az Agrár-EDIH (AEDIH) projekt egy mezőgazdasági fókuszú, a környezeti adatok jobb felhasználását támogató hackathon keretében igyekszik előmozdítani a meteorológiai adatok és az azok gyűjtésére, feldolgozására szolgáló digitális eljárások fejlesztését, a kisgazdaságok igényeinek is megfelelő alkalmazások kialakítását és szélesebb körű elterjedését.

Az AEDIH projekt minimum 2 fős csapatok, fiatal szakemberek, egyetemi hallgatók, középiskolai diákok, illetve professzionális fejlesztők, szolgáltató kis- és középvállalkozások jelentkezését várja a 2025 márciusában tartandó eseményére. A hackathon célja, hogy a csapatok a verseny 24 órája alatt olyan, a klímaváltozást érintő kihívásra választ adó működőképes informatikai/technológiai megoldási javaslatokat vagy akár prototípusokat készítsenek, melyeket a rendezvény végeztével zsűri előtt mutatnak be. A 24 órás munka során szakértők, mentorok segítik a csapatok munkáját.

Az esemény részletei:

Időpont: 2025. március 20-21. reggel 10h – másnap reggel 10h

Helyszín: Gödöllő, MATE B Kollégium Gorka és C-Hall terem

Kihívás:
Egyre nagyobb mértékben digitalizálódó világunkban az adatok kiemelt erőforrássá váltak. Különösen igaz ez a mezőgazdaságra, ahol az elmúlt években jelentősen megnőtt az adatokat előállító precíziós eszközök, érzékelők és szenzorok, illetve különböző felügyeleti megoldások száma. Egyre több adat áll tehát rendelkezésre, amelyekre azonban szükség is van, hiszen a kihívások, amelyekkel a gazdálkodók szembesülnek, szintén egyre nagyobbak: az energiahatékonyság iránti igény, illetve a klímaváltozás hatásai döntő befolyással bírnak a gazdálkodási gyakorlatokra.

Noha egyre több a nyílt adatforrás, valamint a (meteorológiai) adatok gyűjtésre használható szenzorok és egyéb technológiák ára is látványosan csökkent, mégsem nem mondható el, hogy ez a folyamat a gazdálkodók számára könnyen használható, olcsó és a saját gazdaságukra adaptálható megoldásokat jelentene. Az adatok gyűjtése, strukturált tárolása, feldolgozása, összekapcsolása és döntéshozatali felhasználása kiemelt fontosságú. A mezőgazdaságban elérhető digitális szolgáltatások előtt álló egyik legnagyobb kihívás ezen adatok felhasználhatóságának javítása a gazdaságok rugalmasságának, alkalmazkodóképességének és hatékonyságának növelése céljából.

Választható fő témakörök:

  1. A klímaváltozás fokozódásának hatását csökkentő gazdálkodói és szaktanácsadói módszerek támogatása digitális technológiával
  2. Klímaváltozásnak ellenállóbb, reagálóképesebb gazdálkodói és szaktanácsadói módszerek támogatása digitális technológiával
  3. Mindkettő

Lehetséges altémák:

  • Precíziós technológiák a regeneratív gazdálkodásban
  • Időjárási adatok felhasználása a gazdálkodói döntéstámogatásban
  • Növényvédelmi előrejelzés támogatása
  • Okos öntözési technológiák
  • Talaj karbon monitoring szenzorhálózat
  • Állatmonitorozása hatékonyabb takarmányhasznosításért
  • Blockchain, nyomonkövetés 

Értékelési szempontok:

  • Szaktanácsadói, szakértői és gazdálkodói felhasználói kör igényeinek figyelembevétele
  • Monitorozott időjárási paraméterek száma
  • Kiemelt paraméter használata (csapadék)
  • Döntéstámogatási funkció hatása a gazdálkodás optimalizálásában

Díjazás:

  • A sikeres, nyertes prototípusokat felvesszük az AEDIH szolgáltatásai közé és terjesztjük az ügyfeleink körében, illetve a nemzetközi tematikus EDIH eseményeken is.
  • Részvételi lehetőség egy, az AEDIH és a nyertes pályázó által közösen kiválasztott európai szakmai konferencián vagy kiállításon
  • Részvételi lehetőség az AEDIH képzéseken (AI, HPC, Blockchain, IoT témakörökben)
  • MATE babati lovardájában hétvégi programcsomag
  • Utalvány

Jelentkezés:

Az AEDIH honlapon megtalálható űrlapon keresztül lehetséges.

Jelentkezési határidő: 2025. március 14.

Az eseménnyel kapcsolatos további információért kattintson ide.”

Forrás:
AEDIH AgroMeteorológiai Hackathon: Meteorológiai adatok felhasználása a gazdálkodási döntéstámogatásban; Pók Zóra; Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamara (Nemzeti Agrárgazdasági Kamara); 2025. január 9.