Skip to main content
közigazgatás: magyar

A kormánytisztviselői életpályamodell az állampolgárok érdekét is szolgálja

By 2011. február 15.február 20th, 2011No Comments

„Az állami feladatokhoz szabott, állampolgárbarát közigazgatás megteremtését szolgálja az új kormánytisztviselői életpályarendszer, amelynek bevezetését június elsejével ígéri elkezdeni a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium – összegezte Gál András Levente, a tárca államtitkára.

Elmondta: először is értékelni kell, melyek az állam feladatai. Ennek jegyében készül el – a tervek szerint június elsejéig – az állami feladatkataszter, majd, ha sikerül definiálni az állami feladatok körét, ehhez érdemes a szervezeti rendszert is idomítani – fogalmazott.

Egyszerűsítik az eljárásokat – folytatta az államtitkár, utalva egyebek között az EU-s források elosztási rendjének szabályozására, ezen belül a közbeszerzési és a közigazgatási eljárási törvény egyszerűsítésére a bürokratikus terhek csökkentése érdekében.

Gál András Levente fontos feladatnak nevezte a jól működő e-közigazgatás megteremtését, megjegyezve: az elmúlt nyolc évben 100 milliárd forintot meghaladó forrás ment el e-közigazgatásra, ennek ellenére az nem működik megfelelően.

Jelenleg – tette hozzá – 66 ezer kormánytisztviselő dolgozik, a teljes központi közigazgatás létszáma pedig 80 ezer körülire becsülhető. A létszámot az új feladat- és szervezeti rendszerhez kell optimalizálni – mondta az államtitkár, aki nem vár drasztikus létszámcsökkentést a változásoktól. A jelenlegi kormányzat „beszervezni” akarja a köztisztviselői réteget, szakítva azzal a korábbi gyakorlattal, amelyben a kormány például létszámcsökkentést határozott el, majd háttérintézményekbe, „ajtón kívülre” helyezték, de ugyanúgy foglalkoztatták a dolgozókat. Nem elfogadható, hogy a nagy közhiteles nyilvántartásokat magáncégek végzik – hozott példát az államtitkár.

A kormánytisztviselői törvény módosításával olyan életpályát kívánnak felvázolni, amely nemcsak lineáris modellt ábrázol, hanem lehetővé teszi, hogy a tisztviselők kimehessenek a tudomány világába vagy a piacra és visszajöjjenek – mutatott rá, kitérve arra is, hogy rugalmas munkaidővel, illetve távmunka-lehetőséggel ösztönzik majd a kormánytisztviselő-nők gyermekvállalását.

Szavai szerint folyamatban van és „jól áll” a kormánytisztviselő-kártya kidolgozása, amely kedvezményes szolgáltatási csomagok révén nyújtana természetbeni juttatásokat a tisztviselőknek. Ide tartozhat az üdültetés, továbbá a különböző szolgáltatókkal kötött megállapodások révén biztosított kedvezményes élelmiszer-, könyv- vagy számítógép-vásárlás.

A kormányzat egyszerűsített, de hatékony teljesítményértékelésre akar áttérni, ezt azonban egy munkakör-értékelési rendszerrel akarják megalapozni – tette hozzá.

Új elem a „gondoskodó elbocsátás” – hívta fel a figyelmet Gál András Levente, aki kifejtette: az életpálya részeként biztosítani akarják, hogy ha valaki önhibáján kívül kikerül a kormánytisztviselői rétegből, annak az állam segítsen az elhelyezkedésben.

Az életpálya lényege, hogy személyében és habitusában is állampolgárbarátabb legyen a kormánytisztviselő; felkészültebb, a problémák iránt nyitottabb, szorgalmasabb és nem korrupt – mondta az államtitkár, kiemelve: arra törekszenek, hogy az állampolgárok ügyét intéző, illetve a rájuk vonatkozó jogszabályokat kidolgozó kormánytisztviselő magas szakmai színvonalon, gyorsan, hatékonyan és problémaérzékenyen álljon hozzá a feladatához.”

Forrás:
A kormánytisztviselői életpályamodell az állampolgárok érdekét is szolgálja, Menedzsment Fórum, 2011. február 14.