Skip to main content
informatikaközigazgatási informatika

Uniós együttműködés alakul a felhőtechnológiák támogatására

By 2012. január 29.No Comments

„Neelie Kroes, az unió digitális menetrendért felelős alelnöke a svájci Davosban megrendezett Világgazdasági Fórumon tegnap jelentette be, hogy a felhőszolgáltatások terjedését elősegítő kezdeményezést indítottak útjára.

A felhőé a jövő
A biztos asszony a bejelentéskor mondott beszédében kifejtette, hogy a számítástechnikai felhőtechnológiák (cloud) megváltoztatják a jelenlegi gazdaságot, ugyanis jelentős mértékben javítják az egyéni és a kisvállalkozások esélyeit; ahogy elmondta: a felhősödés következtében a skálázható, biztonságos szolgáltatások nagyobb hatékonyságot, fokozott rugalmasságot és költségcsökkenést hoznak e cégek számára.

Emiatt égető szükség van arra, hogy a gazdaságilag vezető országokban haladéktalanul szabályozások szintjén is támogassák a cloudmegoldásokat. Utalt rá, hogy az általa tavaly meghirdetett, a felhő terjedését segítő stratégia megköveteli, hogy Európa ne csak egyszerűen kedvezzen e technológiáknak, hanem célja az is, hogy aktívan segítse terjedésüket. Épp emiatt történt, hogy a stratégia meghirdetése óta az uniós testület kiterjedt és alapos konzultációkat szervezett a legnagyobb felhőszolgáltatók, a felhasználók és az ügyfelek részvételével, hogy felmérjék a lehetőségeket, az igényeket és az esetleges kifogásokat.

Sok az aggály és a tennivaló
Neelie Kroes beszámolt arról, hogy az összejövetelek egyértelműen megmutatták, hogy sokan még mindig fenntartásokkal fogadják a cloudot, a résztvevők többféle tisztázatlan problémára is rámutattak: Pontosan mit is vásárol meg, az, aki előfizet egy szolgáltatásra? Mi a helyzet az adatbiztonsággal? Ki tekinthető megbízható szolgáltatónak? Ha nem tetszik az adott szolgáltatás, könnyen válthatnak-e az előfizetők? Ha súlyosabb probléma merül a szolgáltatás kapcsán, milyen lehetőségek vannak a bírósági úton történő elégtételre?

Az alelnök asszony elismerte, hogy ezek valódi problémák (szabványosítás, tanúsítványok meghatározása, adatvédelem, interoperabilitás stb.), melyek főként a cloud előnyeit leginkább élvező kisvállalkozásokat veszélyeztetik, akiknek nincsenek erőforrásaik arra, hogy ezeket a gondokat maguk oldják meg. Kroes szerint itt olyan létező akadályokról van szó, melyeket le kell küzdeni, és ez uniós feladat is. Az első lépések szerinte már megtörténtek, mivel a szerdán nyilvánosságra hozott új adatvédelmi irányelvjavaslat már több elemében szabályoz a clouddal kapcsolatos tevékenységeket is.

Kiemelt helyen a közszféra, a közigazgatás
Az alelnök ugyanakkor kijelölte az új célokat is. Kifejtette, hogy az unióban a közszféra IT-beszerzései irdatlan összegeket emésztenek fel, a teljes piac 20 százalékát adják, ám a beszerzések alacsony hatékonyságnövekedéssel járnak a felhasználási széttöredezettség miatt. Uniós szinten ezért ezen a területen is harmonizációra és integrációra van szükség – akár határokon átnyúló közösen használt megoldásokra is –, hogy kihasználják a szabványosított szolgáltatások, az új, jobb és olcsóbb technológiák előnyeit. Kroes szerint ezzel mindenki jól jár: a cloudpiac növekszik, az iparág fejlődik, ugyanakkor a felhőt használók, beleértve a közszférát is, olcsóbban jutnak technológiához és hatékonyabb módon dolgozhatnak.

European Cloud Partnership
A fenti célok elérése érdekében Neelie Kroes bejelentette, hogy az összes érintettet meghívja egy új kezdeményezés, a European Cloud Partnership (kb.: Európai Felhőszövetség, -együttműködés) támogatójául.

Ez a szövetség az alelnök tervei szerint első lépésként meghatározza egy felhőszolgáltatás beszerzési alapkövetelményeit: szabványok, biztonság, megfelel-e a versenyügyi előírásoknak, nyitott-e a rendszer stb. A második fázisban kidolgozzák azt, hogy a megállapított követelményeket milyen módon lehet számon kérni, a harmadik lépés pedig az lesz, hogy a referenciarendszert hozzák létre.

Az idén létrehozandó kezdeményezést az Európai Bizottság kezdetben 10 millió euróval támogatja, a közös munka első eredményei a jövő évre várhatóak.”

Forrás:
Az uniós biztos európai felhőszövetséget alapított a cloud támogatására, Dajkó Pál, IT café, 2012. január 27.
Neelie Kroes Vice-President of the European Commission responsible for the Digital Agenda Setting up the European Cloud Partnership World Economic Forum Davos, Switzerland, 26th January 2012,, sajtóközlemény, Európai Bizottság, 2012. január 26.

Close Menu