„Az internet jövőjéről, mindennapi életünkre gyakorolt hatásáról, a bővülő funkciókészletben rejlő lehetőségekről és az ezzel kapcsolatos kockázatokról tartott előadást az ELTE BTK hallgatóinak szerdán Budapesten Scott Rubin, a Google és a YouTube kommunikációs igazgatója.
A „Your Future Home on Internet” című előadása elején Scott Rubin saját budapesti utazásának példáján vezette fel milyen szerepet tölt be manapság a mobil eszközökkel elérhető információ, és mi mindenre lehet még képes a jövőben: utazása előtt az interneten foglalt repülőjegyet és szállodát. Induláskor egy valós idejű közlekedési szolgáltatásnak köszönhetően tudott időben kijutni a reptérre, majd a mobil készülékén elmentett elektronikus beszállókártyával próbált felszállni a budapesti gépre – ami azonban a londoni repülőtér egy másik termináljáról indult.
Készüléke ugyan helyes információkkal látta el, de ő maga nem figyelt oda eléggé – mondta. Az emberi tévedést a legpontosabb információval sem lehet kiküszöbölni – hacsak nem az új, tanulóképes, szokásainkhoz idomuló, prediktív webes szolgáltatásokkal.
A web statikus információforrásként született meg, majd napjainkra egymással folytatott kommunikációt lehetővé tévő dinamikus, kreatív információs közeggé fejlődött. A jövőben a webes szolgáltatások sokkal mélyebben beleivódnak majd mindennapi életünkbe és nemcsak információval látnak majd el bennünket, hanem megtanulják szokásainkat is és önállóan ellátnak bennünket a tanultak alapján számunkra feltehetően szükséges információkkal – mondta Scott Rubin.
Az információszolgáltatástól a tudás átadása felé haladunk, és már el is érkeztünk ennek az új korszaknak a küszöbére. A keresőszolgáltatás már most is javaslatokat tesz a kért információra az „autocomplete” funkcióval, ugyanakkor a találati oldalon már megjelennek a keresés alapján egyéb releváns információk is.
A webes szolgáltatások tanulóképessége akár prediktív funkcióban is kiteljesedhet: bizonyos keresőszavak megszaporodásából előre lehet jelezni eseményeket, mielőtt azok bekövetkeznének. Betegségtünetekre vonatkozó keresések megszaporodása például járvány kitörését jelezheti előre. Természetesen nyilvános, nem privát információk elemzéséről van szó – hangsúlyozta Scott Rubin.
A szolgáltatások tanulóképességét egy kérdésre adott válaszban a Google Translate példájával érzékeltette a Google kommunikációs igazgatója: a még sok kívánnivalót maga után hagyó magyar nyelvi fordítással ellentétben ugyanis a Google angol-spanyol fordító szolgáltatása „szinte tökéletes” – mondta Scott Rubin. Ennek az az oka, hogy az angol és a spanyol a leggyakrabban használt nyelvek az interneten és a szolgáltatás a felhasználók által adott javításokból tanul.
Hangsúlyozta, hogy a világ hatalmas mobilkommunikációs robbanás előtt áll. Senki nem volt képes előre jelezni azt az óriási változást, amit a mobil eszközök hoztak az emberiség életébe. Nemcsak az eszközök, de a rajtuk futó alkalmazások száma is rohamosan emelkedik. A 2012 júniusát megelőző 12 hónapban az Egyesült Államokban például 91 százalékkal nőtt a mobil készülékekre telepített alkalmazások száma – tette hozzá.
A fejlődés árnyoldalaiként a rosszindulatú felhasználás nagyobb veszélyét és egyes államok ellenőrzési és korlátozási törekvéseit nevezte meg Scott Rubin. A problémára a ITU (International Telecommunications Union) Telecom World 2012 decemberi konferenciáján Dubaiban keresnek majd a kommunikáció szabadságát és biztonságát egyaránt garantáló megoldást találni – mondta a Google és a YouTube kommunikációs igazgatója.”
Forrás:
„Hatalmas mobilkommunikációs robbanás előtt állunk”; HVG.hu/MTI; 2012. október 10.