„Az ISO 9000:2015 tartalmazza az ISO/TC 176 nemzetközi műszaki bizottság által a szabvány közzététele idején kidolgozott és közzétett MIR-szabványok összes szakkifejezését.
Ezt a nemzetközi szabványt azért készítették, hogy segítsen az alkalmazóknak megérteni az alapvető fogalmakat, alapelveket és a minőségirányítás szakmai nyelvezetét azért, hogy képesek legyenek eredményesen és hatékonyan bevezetni egy MIR-t, és értéket létrehozni más MIR-szabványokból.
Részletek:
- A szabvány 7 minőségirányítási alapelvet tartalmaz, amelyek támogatják a 2.2. szakaszban leírt alapvető fogalmakat. A 2.3. szakasz minden egyes minőségirányítási alapelvről tartalmaz egy „MEGÁLLAPÍTÁST”, ami leírja az alapelvet, egy „INDOKLÁST”, ami magyarázza, hogy a szervezet miért foglalkozzon az alapelvvel, a „FŐ ELŐNYÖKET”, amelyeket az alapelvnek tulajdonítanak, és a „LEHETSÉGES INTÉZKEDÉSEKET”, amelyeket egy szervezet megtehet az alapelv alkalmazása során.
- A szakkifejezések és a meghatározások a 3. fejezetben koncepcionális sorrendben 13 fogalomcsoportban vannak elrendezve, melyek a következők:
3.1. A személlyel vagy személyekkel kapcsolatos szakkifejezések
3.2. A szervezettel kapcsolatos szakkifejezések
3.3. A tevékenységgel kapcsolatos szakkifejezések
3.4. A folyamattal kapcsolatos szakkifejezések
3.5. A rendszerrel kapcsolatos szakkifejezések
3.6. A követelménnyel kapcsolatos szakkifejezések
3.7. Az eredménnyel kapcsolatos szakkifejezések
3.8. Az adatokkal, információkkal és dokumentummal kapcsolatos szakkifejezések
3.9. A vevővel kapcsolatos szakkifejezések
3.10. A jellemzőkkel kapcsolatos szakkifejezések
3.11. A meghatározással kapcsolatos szakkifejezések
3.12. Az intézkedéssel/tevékenységgel kapcsolatos szakkifejezések
3.13. Az audittal kapcsolatos szakkifejezések- A melléklet tartalmazza a fogalmi rendszerek diagramjainak (fogalomdiagramok) gyűjteményét, amelyek a fogalmak kapcsolatrendszerét mutatják be.
- A dokumentum végén a szakkifejezések betűrendes mutatója szerepel.
A szabvány magyar egynyelvű változata 2015. december 1-jétől megvásárolható az MSZT Szabványboltjában vagy megrendelhető a kiado@mszt.hu e-mail-címen a Megrendelőlap kitöltésével, vagy az MSZT webáruházban.
2016 januárjában az MSZT felkészült szakértőkkel képzést tart az ISO 9000 és az ISO 9001-el kapcsolatban. Kérjük, figyelje honlapunkat vagy keresse munkatársunkat és jelezze részvételi szándékát, kérjen tájékoztatást a pontos időpontról az oktatas@mszt.hu e-mail-címen”
Forrás:
Megjelent magyar nyelven az MSZ EN ISO 9000:2015; Magyar Szabványügyi Testület; 2015. december