Skip to main content
informatikaközigazgatási informatikatársadalomtechnika

Nem utópia, hanem égető szükség az okos város

By 2016. június 21.No Comments

„Nem utópia, hanem égető szükség az okos város. De csak akkor lehet csillagászati összegeket megspórolni a modern megoldásokkal, ha változik a gondolkodásmód.

Az okos városhoz vezető út hosszú, aminek senki sem ért a végére. Ilyen értelemben smart city nem létezik – ezt Dan Byles mondta a Népszabadságnak adott interjújában, aki e mondása ellenére hivatásának tekinti az okos városok ügyét. Számunkra furcsa lehet, ha egy politikus maga hagyja ott a képviselői széket azért, hogy érdemi munkát végezzen, de Byles ilyen öt év képviselősködés után, 2015-ben nem indult újra, hanem a SmartUK egyesülethez szerződött.

Erőforrásaink végessége is rákényszerít arra, hogy a jelenlegi szolgáltatói gyakorlatot integrált közösségi szolgáltatások váltsák fel. A technológia mára adott, most kellene ébrednie a pénzügyi szektornak, mert a finanszírozás szükséges – mondja Byles, aki még alsóházi képviselőként ismerte fel, mit adhat a közösségnek a smart city.

Amelynek csak felületes értelmezése a komputerizált extrém hatékony település, ahol futurisztikus megoldásokat használnak. Ahol a mentő nemcsak akkor jön, ha hívják, hanem akkor is, ha a beteg szervezetén lévő jeladók riasztanak. Vagy a kukák szenzorai jelzik a kukásautóknak, hogy üríteni kell, az okostelefon tudja, hol van dugó vagy mikor jön a következő busz, vagy az orvosnál nem kell órákat várakozni a receptekre, mert Skype-on keresztül otthonról is megkaphatjuk ezeket.

Attól, hogy Budapesten a ­Google Maps már tudja a busz- és metrómenetrendet, a magyar főváros még nem okos. Akármennyi szolgáltatás könnyíti az emberek életét, Dan Byles szerint ez nemcsak a technológián múlik, hanem az emberek gondolkodásmódján is.

Koppenhágában például az önkormányzat a cégek és a lakosság számára is elérhetővé tette a nagy közösségi adatbázisait, mint például az úthálózati és egyéb szolgáltatási adatokat. Ezekre a „közadatként” kezelt információkra bárki bármilyen elektronikus szolgáltatást építhet, ami hasznos a közösségnek. Bristolban egy középiskolás az önkormányzati útadatok alapján a kerekesszékeseknek írt pontos alkalmazást, amely úgy segít nekik, hogy megmutatja, amit a térképen nem látnak, de mégis fontos: huppanókat, lépcsőket, lejtőket.

– Nem sok dolog oldódna meg az életben, ha mindent az önkormányzatra bíznánk. De a cégeket sem szabad hagyni a fejünkre nőni – mondja a volt politikus, aki szerint a cégek dolga a közös platform kialakítása, a helyi fejlesztőké meg az alkalmazások megalkotása…”

Forrás:
Budapest még nem okos, minden a fejekben dől el; Batka Zoltán; nol.hu; 2016, június 20.