„A Lechner Tudásközpont az egyik partnere a Duna Transznacionális Együttműködési Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával megvalósuló ATTRACTIVE DANUBE projektnek, amely 2017 és 2019 között olyan Duna térségi szakpolitikai integrációt hoz létre, amelynek célja az okos, fenntartható és bevonáson alapuló növekedés, valamint a gazdasági-, társadalmi és területi kohézió elérése.
Minden térségnek megvannak azok a speciális értékei, vonzó tulajdonságai, amelyek versenyképessé tehetik a többi térséggel szemben. A különféle szakpolitikák jó kormányzással megteremthetik a feltételeit ezen értékek – a területi tőke – legjobb kiaknázásának, növelve a lakókra, látogatókra és az üzleti tevékenységekre irányuló területi vonzóképességet. Az ATTRACTIVE DANUBE projekt fő célja a többszintű és nemzetközi kormányzás, valamint a területfejlesztésben kompetens szakpolitikai tervezők intézményi kapacitásainak erősítése a Duna régiót és annak területi egységeit lefedő, állandó, közös, a területi vonzóképességet monitorozó platform megalkotásával.
A projekt előzménye a délkelet-európai térségben sikeresen adaptált, a területi vonzóképesség mérésére alkalmas monitoring rendszer koncepciójának kialakítását célzó ATTRACT-SEE (2012-2014) projekt volt, amelyet a Lechner Tudásközpont elődje, a VÁTI Nonprofit Kft. indított útjára, majd a Nemzetgazdasági Tervezési Hivatal folytatott le. A VÁTI a korábbi években is aktív részese volt a folyóvölgyi régiók nemzetközi fejlesztési, tervezési munkájának. A Lechner Tudásközpont ATTRACTIVE DANUBE projektért felelős munkatársai 2009-től két nagy nemzetközi projektet vezettek le.
A „DATOURWAY – A Duna mente fenntartható nemzetközi stratégiája, különös tekintettel a turizmus fejlesztésére” című projekt 2009 tavaszán, a Délkelet-Európai Együttműködési Programhoz benyújtott javaslat elfogadása után indult. Az Európai Unió és a nemzeti kormányok támogatásával megvalósuló projekt során 2012-ig hét ország szakemberei a VÁTI Nonprofit Kft. vezetésével, közös munkával tárták fel a Duna térség turisztikai adottságait, hoztak létre közös adatbázist, valamint dolgoztak ki stratégiát és – a különböző speciális térségtípusokra – mintaprojekteket a térség turisztikai fejlesztésére.
A „TICAD – Tisza vízgyűjtőterület fejlesztése” című nemzetközi projekt a második legnagyobb hazai folyó térségére fókuszált. A Tisza folyó a 2000-ben bekövetkező súlyos környezetszennyezés után került a nemzetközi érdeklődés középpontjába, ráirányítva a figyelmet az elmaradott, periférikus térségek általános problémáira is. Mindez ahhoz a felismeréshez vezetett, hogy a Tisza vízgyűjtőterületének olyan környezeti, gazdasági, infrastrukturális és szociális kihívásokon alapuló komplex problémákkal kell szembenéznie, amelyek fenntartható megoldása nemzetközi összefogást igényel. A projekt megvalósítása szintén 2009-ben indult a VÁTI vezetésével, és eredményeképpen szakpolitikai javaslatok készültek, többek közt a vízkészletek ésszerűbb felhasználásra, az adottságoknak leginkább megfelelő területhasználatra, a területi konfliktusok és a környezeti kockázatok mérséklésére, valamint a hagyományos társadalmi hálózatok megújítására.
A most induló ATTRACTIVE DANUBE projektben 19 projektpartner és 7 társult partner képviseli a Duna Régió országait. Magyarországról a Lechner Tudásközpont mellett a szegedi Első Magyar Felelősségteljes Innováció Egyesület vesz részt a munkában. A projekt vezetőpartnere a Szlovén Geodéziai Intézet (Geodetski Inštitut Slovenije). A 2019 júniusában záruló projekt időtartama 30 hónap, amely a Duna Transznacionális Együttműködési Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg, 1 860 000 euró összköltségvetéssel…”
Forrás:
ATTRACTIVE DANUBE; Lechner Tudásközpont; 2017. április 18.
ATTRACTIVE DANUBE – Improving Capacities for Enhancing Territorial Attractiveness of the Danube Region
2 hozzászólás