Skip to main content
gazdaságközigazgatás: külföldönközigazgatás: magyarközigazgatási informatika

Százmilliárdokat hozott az ekáer

By 2017. július 16.március 10th, 2024No Comments

„Akár el is tüntetheti az áfacsalások legnépszerűbb, egyben legnagyobb kárt okozó módszerét, az utaztatásos áfacsalásokat az elektronikus közúti áruforgalom-ellenőrző rendszer. Erről Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára tájékoztatott.

Példaértékű és hatékony eszköz a fiktív és adózatlan áruk kereskedelme ellen az elektronikus közúti áruforgalom-ellenőrző rendszer (ekáer), amelyet már több ország is lemásol – tájékoztatott Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára. A magyar ekáer alapján kidolgozott lengyel SENT-rendszer 2017. május 1-jei hatályba lépését köve­tően 2018-ban a szlovák adóhivatal is alkalmazza majd az online közúti ellenőrzés új rendszerét. – A fokozott nemzetközi érdeklődés érthető, két év alatt több mint 420 milliárd forintot hozott a költségvetésnek az ekáer és az online pénztárgép – mondta. Az utaztatásos áfacsalások kiszűrésére létrehozott ekáert az elmúlt több mint két évben az Európai Unió majd minden tagállama tanulmányozta – közölte az MTI.

– Új korszak kezdődött a magyar adórendszerben azzal, hogy nem a meglévő adók emelését szorgalmazza a kormány, hanem a meglévő adókat kívánja hatékonyabban beszedni – hangsúlyozta az államtitkár. Míg az új pénztárgépek a feketeértékesítést akadályozhatják meg, az ekáer annak szabhat gátat, hogy a kereskedők igazolatlan eredetű, s így adózatlan árut szerezzenek be és adjanak tovább ügyfeleiknek, vagy éppen fiktív árukereskedelem után igényeljék vissza az áfát. Az elektronikus közúti áruforgalom-ellenőrző rendszer akár el is tüntetheti az áfacsalások legnépszerűbb, egyben legnagyobb kárt okozó módszerét: az utaztatásos áfacsalásokat.

Az ekáer bevezetésétől eltelt két és fél év alatt – 2017. július 1-jéig – 65 ezer regisztrált vállalkozás mintegy 29 millió szállítmányának adatait elemezték a hivatal szakemberei. Az idei első félévben a NAV munkatársai a közúti ellenőrzések során több mint tízezer törvénysértést jegyzőkönyveztek. A jogszabályokat megszegő vállalkozások összességében előreláthatóan 616 millió forint mulasztási bírsággal számolhatnak.

A járőrök több mint hetven esetben bűncselekmény alapos gyanúja miatt kezdeményezték a büntetőeljárást megindítását. Az összességében másfél milliárd forintos elkövetési érték jól jelzi a bűntettek súlyosságát. Az ekáer a gazdaságfehérítés mellett az adóbeszedés hatékonyságát is növeli. Ezt igazolja költségvetés bevételi adatsora is. Csak idén június 30-ig több mint 5,7 milliárd forintnyi tartozást egyenlítettek ki az érintett vállalkozások.”

Forrás:
Százmilliárdokat hozott az ekáer ; Magyar Idők; 2017. július 10.