„V4 űrügyi szakpolitikai vezetők találkozója Budapesten, miniszteri elismerések átadása az űrkutatás terén végzett tevékenységért.
Az elmúlt napokban két eseményről jelent meg beszámoló a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) Űrkutatásért és Űrtevékenységért Felelős Főosztályának honlapján.
Május 17-én Ferencz Orsolya miniszteri biztos meghívására, a Visegrádi Együttműködés magyar elnöksége keretében Budapesten rendezték a V4 űrügyi szakpolitikai vezetők első megbeszélését a 2021 decemberében a négy kormányfő által aláírt V4 űrügyi együttműködési megállapodás alapján.
Napirenden a regionális ágazati együttműködés lehetőségei szerepeltek, különös tekintettel a diplomáciai, űripari és felsőoktatási dimenziókra. A Külgazdasági és Külügyminisztérium szakértői bemutatták Magyarország Űrstratégiáját, illetve a HUNOR kutatóűrhajós programot. A résztvevők kívánatosnak tartották a nemzeti űrágazatok szereplői közötti együttműködés erősítése érdekében a V4 űrügyi kompetenciák katalógusának összeállítását.
Sor került a Magyarország által rendezendő V4 űripari nap koncepciójának ismertetésére, továbbá a résztvevők elhatározták a V4 térségi szinergiák lehetőségeinek feltárását az űrszakmai képzést nyújtó egyetemi oktatás fejlesztése érdekében, illetve a Nemzetközi Visegrádi Alap egyetemi ösztöndíjainak népszerűsítését az ilyen tanulmányok iránt érdeklődő közép-európai hallgatók számára.
A magyar űrtevékenységben, azon belül is az űrorvosi kutatásokban egész élete során kimagasló eredményességgel végzett példaértékű munkájáért, oktatói és ismeretterjesztő tevékenységéért Bay Zoltán-díjban részesült Grósz Andor nyugállományú orvos dandártábornok, a Szegedi Tudományegyetem professzor emeritusa.
Az űrdozimetriai kutatásokban, különösen a Pille sugárdózismérő rendszer fejlesztése terén évtizedeken át kimagasló eredményességgel végzett, példaértékű munkájáért Bay Zoltán-díjban részesült Deme Sándor kandidátus, az Energiatudományi Kutatóközpont munkatársa.
A magyar űrtevékenység érdekében több évtizeden át végzett villamosmérnöki, illetve diplomáciai munkásságának, azon belül is az európai uniós űrpolitikai és ESA-kapcsolataink fejlesztésének elismeréseként a Magyar Űrkutatásért Érdemérem elismerésben részesült Erényi István, a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség munkatársa. ”
Forrás:
Űrdiplomácia és űrkitüntetések; Űrvilág.hu; 2022. május 19.