„A mai napon a Bizottság és a főképviselő előterjeszti az uniós kibervédelmi politikáról szóló közös közleményt és a katonai mobilitásról szóló cselekvési terv új verzióját, amelyek célja az Ukrajna elleni orosz agresszió következtében egyre romló biztonsági környezet kezelése, valamint a polgárok és az infrastruktúra védelmét célzó uniós képességek javítása.
Az új kibervédelmi politika révén az EU fokozni fogja a kibervédelmi együttműködést és a beruházásokat ezen a területen, hogy így javítsa az egyre nagyobb számban előforduló kibertámadások elleni védelmet, valamint az ilyen támadások felderítését, elhárítását és az azoktól való elrettentést.
A kibertérnek nincsenek határai. Az energiahálózatokat, a közlekedési infrastruktúrát és az űrtechnológiai eszközöket érintő közelmúltbeli kibertámadások megmutatták, hogy az ilyen támadások mekkora veszélyt jelentenek mind a polgári, mind a katonai szereplőkre. Ezért még többet kell tenni a polgárok, a fegyveres erők, valamint az EU polgári és katonai misszióinak és műveleteinek kiberfenyegetésekkel szembeni védelme érdekében.
Az EU kibervédelmi politikájának célja az uniós kibervédelmi képességek megerősítése, valamint a katonai és polgári kiberközösségek (polgári, bűnüldözési, diplomáciai és védelmi közösségek) közötti koordináció és együttműködés szorosabbra fűzése. Az új szakpolitika hatékonyabbá teszi majd a kiberválságok kezelését az EU-ban, és hozzá fog járulni a kritikus kibertechnológiákkal kapcsolatos stratégiai függőségeink csökkentéséhez, egyszersmind megerősíti az európai védelmi technológiai és ipari bázist (EDTIB). Emellett ösztönözni fogja a kibervédelem területén folyó képzést, a kibertehetségek vonzását és megtartását, valamint fokozni fogja a partnereinkkel folytatott kibervédelmi együttműködést.
Az EU kibervédelmi politikája négy pillérre támaszkodik, amelyek egyenként az EU-t és a tagállamokat segítő különböző kezdeményezésekből állnak:
- Együttes fellépés az erősebb uniós kibervédelem érdekében: Az EU meg fogja erősíteni a nemzeti és uniós kibervédelmi szereplők közötti koordinációs mechanizmusait a katonai és polgári kiberközösségek közötti információcsere és együttműködés fokozása, valamint a katonai KBVP-missziók és -műveletek erőteljesebb támogatása érdekében.
- Az uniós védelmi ökoszisztéma biztonságának garantálása: Még a nem kritikus szoftverelemek is felhasználhatók vállalatok vagy kormányok elleni kibertámadások végrehajtására, akár a védelmi ágazatban is. Ez szükségessé teszi a kiberbiztonsági szabványosítással és tanúsítással kapcsolatos munka folytatását mind a katonai, mind a polgári területek biztonságának garantálása érdekében.
- Beruházás a kibervédelmi képességekbe: A tagállamoknak az uniós szinten rendelkezésre álló együttműködési platformok és finanszírozási mechanizmusok – például az állandó strukturált együttműködés (PESCO), az Európai Védelmi Alap, valamint a Horizont Európa és a Digitális Európa program – kínálta lehetőségek kihasználásával jelentősen növelniük kell a modern katonai kibervédelmi képességekbe való beruházásokat.
- Összefogás a közös kihívások kezelése érdekében: A biztonsági, védelmi és kiberkérdésekről a partnerországokkal már most is folyamatban lévő párbeszédekre építve az EU arra fog törekedni, hogy egyedi igényekhez igazított kibervédelmi partnerségeket hozzon létre.
A következő lépések
A Bizottság és a főképviselő – aki egyben az Európai Védelmi Ügynökség (EDA) vezetője is – éves jelentést nyújt be az Európai Unió Tanácsának, amelyben nyomon követi és értékeli az EU kibervédelmi szakpolitikájáról szóló közös közleményben foglalt intézkedések végrehajtása terén elért eredményeket. A Bizottság arra ösztönzi a tagállamokat, hogy segítsék a jelentés elkészítését a nemzeti vagy együttműködési formában megvalósuló végrehajtási intézkedések haladásával kapcsolatos információkkal. A tagállamokkal együttműködésben sor kerülhet egy végrehajtási terv kidolgozására.
Háttér-információk
A 2020. évi uniós kiberbiztonsági stratégia hangsúlyozta, hogy felül kell vizsgálni az uniós kibervédelmi szakpolitikai keretet. Emellett Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke az Unió helyzetéről szóló 2021. évi beszédében az európai kibervédelmi politika kidolgozására szólított fel. Ez a Tanács által idén márciusban jóváhagyott, a biztonságra és a védelemre vonatkozó stratégiai iránytű egyik törekvése is. Májusban az Európai Unió kiberbiztonsági helyzetének javításáról szóló tanácsi következtetésekben a tagállamok felkérték a főképviselőt és a Bizottságot, hogy 2022-ben terjesszenek elő ambiciózus javaslatot az uniós kibervédelmi politikára vonatkozóan.
A Bizottság a mai napon a biztonsági és védelmi csomaggal együtt közzéteszi a polgári, a védelmi és az űripar közötti szinergiákra vonatkozó cselekvési tervvel kapcsolatban elért eredményekről szóló első jelentést is, amely itt érhető el.
További információk
Közös közlemény az EU kibervédelmi politikájáról
Kérdések és válaszok az EU kibervédelmi politikájával kapcsolatban
Tájékoztató az EU kibervédelmi politikájáról
Az EU kiberbiztonsági stratégiája a digitális évtizedre
Tájékoztató az új uniós kiberbiztonsági stratégiáról
Az Unió helyzetéről szóló 2021. évi beszéd
A biztonságra és a védelemre vonatkozó stratégiai iránytű
A Tanács következtetései az Európai Unió kiberbiztonsági helyzetének javításáról
Közös közlemény a védelmi beruházási hiányokról
A kiberrezilienciáról szóló jogszabályra irányuló javaslat
Tájékoztató a kiberbiztonságról: az Unió külső tevékenysége
Az Európai Védelmi Ügynökség kibervédelmi tevékenységei
Forrás:
Kibervédelem: az EU erőteljesebben lép fel a kiberfenyegetésekkel szemben; Európai Bizottság; 2022. november 10.