„Bár azt már jó ideje tudni lehetett, hogy a megfelelő méretű kvantumszámítógépek segítségével a klasszikus titkosítási eljárások legtöbbje könnyedén törhetővé válhat, de mindeddig nem tűnt elérkezettnek ez a fenyegetés. Most azonban kínai tudósok egy csoportja azt állítja: sikerült ezt a valóságban is megcsinálniuk, és megtörték az egyik legelterjedtebb – és eddig biztonságosnak tartott – titkosítást, az RSA-t.
Az általuk még decemberben publikált dolgozat szerint a törés egy 372 qubites kvantumszámítógép segítségével sikerült, aminél igazából már nagyobbak is léteznek napjainkban. Ezt egy, a múlt évben Claus-Peter Schnorr által publikált eljárással kombinálták, aki egy hatékony módszert dolgozott ki az aszimmetrikus titkosításokban használt prímpárok megtalálására – és így törték fel az RSA-val kódolt adathalmazt.
Amennyiben a hír valóban igaznak bizonyul, az óriási fordulatot jelent a számítógépes titkosítás történetében, de egyben irdatlan káoszt is hoz a világba. Ez ugyanis lényegében azt jelenti, hogy minden, az interneten jelenleg használt, illetve biztonságosnak szánt rendszerekben is alkalmazott titkosítás és hitelesítés kijátszhatóvá válhat, valamint minden ezek segítségével elrejtett titok is megismerhető lehet azok számára, akik rendelkeznek a megfelelő méretű kvantumszámítógéppel ezek megtöréséhez.
Jelenleg az eljárást és az eredményeket még másoknak is ellenőrizniük kell, de attól függetlenül valószínű, hogy érdemes lesz minden téren felkészülni a hagyományosnak nevezhető titkosítási algoritmusok leváltására. Talán nem véletlen az sem, hogy a NIST éppen pár hónapja fogadta el az első, kvantumbiztosnak tartott titkosítási eljárások listáját is, amik közül azonban már az egyik jelöltről azóta kiderült, hogy az bizony nem csak a kvantumszámítógépek, de a hétköznapi számítógépeknek sem tud ellenállni.”
Forrás:
Feltörhették az RSA titkosítást, kvantumszámítógép segítségével; Prog.hu; 2023. január 6.
Lásd még:
Bruce Schneier, a neves kiberbiztonsági szakértő, kritikus értékelése: Breaking RSA with a Quantum Computer; Schneier on Security; 2023. január 3.