Skip to main content
Európai Uniógazdaságpolitika

Az Európai Tanács rendkívüli ülése, 2023. február 9.

Szerző: 2023. február 13.No Comments

„…Főbb eredmények
Az Európai Tanács egynapos csúcstalálkozót tartott Brüsszelben. Következtetéseket fogadott el Ukrajnáról, a gazdaságról, a migrációról, továbbá olyan kérdésekről, mint a Belgrád és Pristina közötti párbeszéd, valamint a törökországi és szíriai földrengés.


Az uniós gazdasági helyzet
Az új geopolitikai valósággal szembesülve a vezetők megvitatták, hogy miként biztosítsák az EU hosszú távú versenyképességét, jólétét és szerepét a globális színtéren.

Az Európai Unió meg fogja erősíteni stratégiai szuverenitását, és gazdasági, ipari és technológiai bázisát alkalmassá fogja tenni a zöld és digitális átállásra. – Az Európai Tanács következtetései, 2023. február 9.

A vezetők megvitatták továbbá, hogy miként lehetne teljeskörűen kiaknázni azon lehetőségeket, amelyek harminc évvel ezelőtti létrehozása óta az Európa jólétének alapját képező uniós egységes piacban rejlenek, valamint miként biztosíthatók egyenlő versenyfeltételek mind belső, mind globális viszonylatban.

Az Európai Tanács visszautalt a 2022. decemberi következtetéseire, különös tekintettel a Bizottsághoz intézett azon felkérésére, hogy terjesszen elő egy uniós szintű, a versenyképesség és a termelékenység növelését célzó stratégiát. A testület a soron következő, márciusi ülésén vissza fog térni ezekre a kérdésekre.

Zöld ipari terv
Az európai ipar előtt álló kihívások kezelése érdekében az uniós vezetők olyan intézkedésekről folytattak megbeszélést, amelyek elősegíthetik az uniós versenyképesség fokozását.

A Bizottságnak „A zöld megállapodáshoz kapcsolódó ipari terv: a nulla nettó kibocsátás kora” című, február elején előterjesztett közleményére építve és annak közelgő alapos elemzése fényében az uniós vezetők az alábbiakkal kapcsolatos munka sürgős folytatását szorgalmazták:

  • állami támogatási politika: többek között az eljárások egyszerűbbé, gyorsabbá és kiszámíthatóbbá tétele, valamint a célzott, ideiglenes és arányos támogatás lehetővé tétele
  • az uniós alapok felhasználásának rugalmasabbá tétele a pénzügyi eszközökhöz való méltányos hozzáférés biztosítása érdekében
  • a releváns kritikus fontosságú nyersanyagokhoz való hozzáférés biztosítása és a szabályozási környezet egyszerűsítése a környezetbarátabb ipar előmozdítása érdekében
  • a készségek fejlesztése a munkaerőhiány és a munkahelyek átalakulása jelentette problémák kezelése érdekében
  • a beruházási hiányok megszüntetése magán- és közszférabeli beruházások révén

Ezzel összefüggésben az Európai Tanács felkérte a Bizottságot, hogy rendszeresen tegyen jelentést a Tanácsnak az állami támogatási politika hatásáról, továbbá megjegyezte, hogy a villamosenergia-piac szerkezetének közelgő reformja várhatóan támogatni fogja a dekarbonizált és hatékony energiarendszerre való átállást a lehető legalacsonyabb költségszinten, valamint szavatolni fogja az ellátásbiztonságot és megerősíti az EU versenyképességét.

Tőkepiaci unió
A tőkepiaci unió döntő fontosságú ahhoz, hogy Európa a gyártás és az innováció kontinense maradjon. Ezzel összefüggésben az uniós vezetők felszólították az EU Tanácsát és az Európai Parlamentet, hogy az e területre irányuló jogalkotási javaslatokkal kapcsolatos munka előbbre vitelével és befejezésével gyorsítsák fel a tőkepiaci unióról szóló cselekvési terv végrehajtását.

Szilárd kereskedelmi menetrend
Európa jólétének és szuverenitásának megerősítéséhez kulcsfontosságú lesz egy ambiciózus és szilárd kereskedelmi menetrend követése, valamint ezzel egyidejűleg a WTO és a szabályokon alapuló multilaterális rendszer támogatása.

E célból az uniós vezetők hangsúlyozták a tisztességes és átlátható szabadkereskedelmi és beruházási megállapodások fontosságát, mivel ezek elősegíthetik az EU számára a következőket:

  • ténylegesen egyenlő versenyfeltételek biztosítása
  • reziliens és megbízható ellátási láncok kifejlődése
  • új piacokhoz jutás

Emellett szorgalmazták az ellátási láncok diverzifikálására irányuló erőfeszítések fokozását, különösen a kritikus fontosságú nyersanyagok esetében, továbbá kijelentették, hogy az EU-nak – piacvédelmi eszközök igénybevételével – meg kell védenie az érdekeit, amikor tisztességtelen gyakorlatokkal szembesül.

Ezzel összefüggésben a vezetők felszólították továbbá a Tanácsot és a Bizottságot, hogy gyors ütemben folytassák a gazdasági kormányzás felülvizsgálatával kapcsolatos munkát.

…”

Forrás:
Az Európai Tanács rendkívüli ülése, 2023. február 9.; Európai Tanács; 2023. február 9.
Az Európai Tanács következtetései, 2023. február 9.; Európai Tanács; 2023. február 9. (PDF)