„Izrael nyíltan vállalja, hogy MI-szuperhatalommá lépne elő, és nagy fejlesztéseket ígér az MI-alapú, önjáró fegyverek terén.
Az utóbbi hónapokban nyilvánvalóvá vált, hogy az MI sok tekintetben megváltoztat mindent: a munkát, a tartalomgyártást, az internetet, a hitelesség kérdését, a társadalmat, a választásokat, az emberiség jövőjét. És a fegyveres konfliktusokat, háborúkat is.
Bár az MI katonai célú felhasználásának felelős kivitelezésére több ország is figyelmeztetett már, elkerülhetetlennek tűnt, hogy ebből a kérdésből is trend legyen.
Izrael a napokban vállalta, hogy MI-szuperhatalommá kíván válni, és nagy fejlődést jósol az MI-alapú, önjáró fegyverek, hadviselés és harc közbeni döntéshozatal kapcsán. Rekordmagas költségvetéssel támogatják a fejlesztéseket, továbbá külön részleg nyílik az egyik minisztériumnál a katonai robotikának.
Az MI a hadviselés újabb forradalmát hozhatja el a tájékoztatók szerint, és bár a GPT és az AGI most civil MI-iparban hódít, hamarosan katonai felhasználásra is bevetik. A fegyverek csoportokban támadhatnak, függetlenül működhetnek harci rendszerek, adatfúzió és egyéb segíti majd a gyors döntéshozást, minden eddiginél nagyobb méretekben.
A tájékoztatón az utóbbi évek fejlesztéseiből párat nyilvánosságra is hoztak, hogy jelezzék, nem üres ígéretekről van szó.”
Forrás:
Készülnek az AI katonai célú bevetésére, jönnek az önjáró fegyverek; Harangi László; IT café; 2023. május 25.
Szerkesztői megjegyzések:
1. Nem önjáró, hanem autonóm fegyverekről van szól, azaz nagyfokú önállósággal rendelkező fegyverekről.
2. „Az MI a hadviselés újabb forradalmát hozhatja el a tájékoztatók szerint, és bár a GPT és az AGI most civil MI-iparban hódít, hamarosan katonai felhasználásra is bevetik.” Nem ezt írja az eredeti cikk! Ez áll az eredetiben: „A GPT-t és az AGI-t nevezte meg a mélytanulás azon területeinek, amelyekkel a polgári MI-ipar foglalkozik, és amelyeknek végül katonai alkalmazása is lehet.”
AGI egyébként jelenleg nem létezik. Az is kérdéses, hogy egyáltalán lehet-e, mindenesetre nem napjaink közvetlenül fenyegető problémája. A mesterséges általános intelligencia (AGI) egyfajta feltételezett értelmes cselekvő, melynek intellektuális képességei elérik vagy meghaladják az emberi képességeket.